banner269
Öne Çıkanlar Berlin Almanya DİTİB ABD terör Türkiye

Ulm'dan İstanbul'a pedallı bot ile gidecekler

Almanya'da eğitim gören iki üniversiteli Alman genç, pedallı bir bot ile Ulm kentinden Tuna Nehri üzerinden Karadeniz'e, buradan da İstanbul'a gidecek

banner197
Ulm'dan İstanbul'a pedallı bot ile gidecekler

 

 

Ulm'dan İstanbul'a pedallı bot ile gidecekler

Almanya'da eğitim gören iki üniversiteli Alman genç, pedallı bir bot ile Ulm kentinden Tuna Nehri üzerinden Karadeniz'e, buradan da İstanbul'a gidecek

Berlin'de tıp eğitimi gören Ludwig Klasen (24), yaptığı açıklamada, makine mühendisliğinde okuyan arkadaşı Jan Auth (25) ile Cumartesi günü Ulm'dan yola çıkacaklarını ve Ekim ortasında İstanbul'a varmayı planladıklarını belirterek, kendisine Romanya'da kısa süreli olarak Auth'un yerine, Berlin'de master yapan kız arkadaşı Burcu Sarıal'ın (25) eşlik edeceğini ifade etti.

Köln'den Hollanda'nın başkenti Amsterdam'a daha önce botla gittiklerini anlatan Klasen, 5 yıl önce Avrupa'nın bir nehrinden bot ile denize çıkma fikrinin doğduğunu ve bunun için Avrupa'nın en büyük nehri olan Tuna'yı seçtiklerini kaydetti.

İnternetten 50 Euroya 35 yıllık pedallı bir botu açık artırma yoluyla satın aldıklarını ve bunu tamir ederek yeniden boyadıklarını ifade eden Klasen, rüzgarlı havada botun ilerleyebilmesi için de yelken takmak amacıyla bota bir düzenek kurduklarını söyledi.

Yolda kendilerine yardımcı olması için en önemli şeyin pusula olduğunu belirten Klasen, yanlarına fazla yük almadıklarını, küçük bir çadır, uyku tulumu ve yemek yapabilecekleri küçük bir kamp ocağı aldıklarını kaydetti.

Klasen, geçtikleri ülkelerde anlaşabilmeleri için de amaçlarının ne olduğunun yazılı kağıtlar da hazırladıklarını ifade etti.

Günde yaklaşık 40 ila 50 kilometre yol almayı hedeflediklerini belirten Klasen, Tuna Nehri'nin son bölümünde Romanya'da, sınavı olan Auth'un kısa süreliğine Almanya'ya döneceğini, bu bölümde Sarıal'ın kendisine eşlik edeceğini, daha sonra turu Auth ile tamamlayacağını kaydetti.

Klasen, yolculukta kullandıkları botun küçük olmasından dolayı geçecekleri ülkelerden izin almalarının da gerekli olmadığını belirterek, birçok şeye hazırlıklı olduklarını, bazı olumsuzlukların çıkması durumunda bunları yerinde çözmeye çalışacaklarını söyledi.

Geçtikleri ülkelerin kültürlerini ve insanlarını yakından tanıma fırsatı bulmak istediklerini de ifade eden Klasen, Avrupa'daki kültürlerin yakınlaşmasına ve ön yargıların yıkılmasına katkı sağlamayı amaçladıklarını kaydetti.

Sarıal da ilk kez böyle bir maceraya katıldığını, Türkiye'deki çoğu gencin böyle bir macerada yer alma, değişik ülkeleri gezme hayali olduğunu belirterek, şimdiden çok heyecanlı olduğunu söyledi.

Klasen ve Auth, daha sonra İstanbul'a gidecek Sarıal ile uçakla Almanya'ya dönecek.

ha-ber.com 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir