Uğur Mumcu Frankfurt 'ta anıldı

Araştırmacı gazeteci Uğur Mumcu, Türkiye Sosyal Demokratları Derneği Frankfurt -CHP Hessen, Saarland, Rheinland Pfalz Birliğ, Hesen Öğretmenler Derneği birlikte katledilişinin 26.Yıldönümünde yoğun katılımla anıldı.

Uğur Mumcu Frankfurt 'ta anıldı
Toplantıya Sivil Toplum Örgütleri, Hessen Eyalet Milletvekili Turgut Yüksel ve Türk Basın muhabirleri katıldı.


 
Toplantıyı TSD Frankfurt Dernek Başkanı Dr. Halil Özak yönetti.  Saygı duruşundan sonra emekli öğretmen Hasan Arslan “Karanfil Bıraktım Aldın mı?” 
şiiri okudu. 
 
Uğur Mumcu'nun 1992 kasım ayında yapılan 15. HDF kurultayında yaptığı konuşmanın Videosu gösterildi. 


 
Öğretmen Ahmet Ovalı sazı ile konuşma aralarında Ankara'nın Taşına Bak- Uğurlar Olsun-Yiğidim Aslanım Burada Yatıyor deyişlerini okudu.  
 
Toplantıya konuşmacı olarak davet edilen ha-ber.com köşe yazarı Yıldız Akalın, Uğur Mumcu'nun Mafya- Ağca, Tarikat, Siyaset-Ticaret, Rabıta kitaplarını yazarken o kitaplarda adları geçen kaçakçılıkla suçlananlarla, Münih'te Exportlarla, Cemalettin Kaplan'la ve Millî Görüşçü Şeyhülislam olduğunu iddia eden Yüksel'le ve Hamburg’da Millî Görüş -Solcu ortak derneği ile görüşmelerini anlattı.


 
Yıldız Akalın, Uğur Mumcu'nun o dönem HDF Genel Başkanı olan Etem Ete ile, tanık olduğu anılarını dile getirirken, Rabıta örgütünün Yurtdışında İmamların maaşlarını ödediğini nasıl kanıtladığına dikkat çeken Akalın, Öcalan-Mit ilişkisi-İran’ın laiklik karşıtı eylemlerini yazdı eleştirdi. Hem şeriatçıları hem terör örgütlerini hem de devlet içindeki yargısız infazcıları'' yazdığını anlattı.
 
Yıldız Akalın; ''Uğur Mumcu'yu anarken onun şahsında Muammer Aksoy, Abdi İpekçi, Bahriye Üçok, Çetin Emeç, Musa Anter, Turan Dursun, Ahmet Taner Kışlalı ve diğer tüm demokrasi şehitlerini, Maraş'ta, Sivas Katliamlarında katledilen aydınları da anıyoruz. Tüm baskılara, tehditlere rağmen asla geri adım atmadı. 'O Atatürkçü, Laik Cumhuriyetçi, Demokrat, Tam Bağımsız Türkiye'den yana Kalpaksız Kuva-i Millyeci olarak kalemiyle savaştı ve bu ilkeleri savunduğu için katledildi. 'Biz artık, namussuzlardan daha cesur ve birlik olmak zorundayız!'' dedi.


 
CHP Hessen-Saarland-Rheinland Pfalz Birliği Başkanı Ali Ercan; Uğur Mumcu'nun eserlerini, araştırmacı gazeteci olarak Türkiye'de bir ilk olduğunu, devletin katillerini halen yargı önüne getiremediğini eleştirdi.
 
Hessen Öğretmenler Derneği adına dernek Başkanı Zeynel Fırat hastalığı nedeniyle Almanya Başkanı Yücel Tuna katıldı. Yücel Tuna; Uğur Mumcu'nun Köy Enstitüleri üzerine yaptığı konuşmayı aktararak, öğretmenler olarak Köy Enstitülerinin yeniden yaşama getirilmesinin gerektiğini vurguladı.


 
Uğur Mumcu`yu anma toplantısında yazdığı duygu dolu mektubunu okuyan ha-ber.com köşe yazarlarından Hasan Arslan büyük övgü topladı.
 
Katılımcılar; anılarını, düşüncelerini belirttiler. İzmir Marşı ile program sonlandırıldı. 
 
ha-ber.com/Frankfurt

 
Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2019, 21:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321