banner269
Öne Çıkanlar Ahmet Başar Şen finalistler Telekomünikasyon Hentbol Faruk Çelik Los Angeles

Uçak gürültüsünden kaçıyorlar

Almanya'nın Frankfurt şehrinde havalimanına yakın ikamet eden ve uçak gürültüsünden şikayet eden semt sakinleri, evlerini havalimanı işletmesine satarak buradan uzaklaşmaya çalışıyor.

banner197
Uçak gürültüsünden kaçıyorlar

 

 

Frankfurtlular uçak gürültüsünden kaçıyor

Almanya'nın Frankfurt şehrinde havalimanına yakın ikamet eden ve uçak gürültüsünden şikayet eden semt sakinleri, evlerini havalimanı işletmesine satarak buradan uzaklaşmaya çalışıyor

n-tv televizyonunun internet sitesinde yer alan bir habere göre, özellikle yeni iniş-kalkış pisti açıldıktan sonra uçak gürültüsünün eksik olmadığı Flörsheim semtinde oturanlar bu yola başvuruyor.

Frankfurt Havalimanı İdaresi Fraport'un başlattığı Casa-Programm adı verilen uygulama çerçevesinde bu semtte oturanlar evlerini Fraport'a satıyor. Şimdiye kadar yaklaşık 130 ev sahibinin bu yolla evlerini sattığı belirtildi. Fraport'tan yapılan açıklamada, halihazırda 219 ev sahibinin de benzer şekilde kendilerine başvurduğu kaydedildi.

Yaklaşık 14 ay önce ülkenin en büyük havalimanı olan Frankfurt havalimanına yeni bir iniş-kalkış pisti açılmıştı. Ardından da uçuş rotalarını bu piste göre ayarlayan Fraport'un bu uygulaması havalimanı yakınlarında ikamet edenleri çileden çıkarmıştı.

Pek çok kez protesto gösterisi düzenleyen ve konuyu mahkemeye taşıyan semt sakinleri uçak gürültüsünden duydukları rahatsızlığı dile getirmişlerdi. Flörsheim'lılar ayrıca evlerinin değerinin düşmesinden de şikayetçi olmuşlardı.

Fraport, ortaya çıkan bu sorunu çözebilmek için şimdiye kadar satın alınan evler için ev sahiplerine 26 milyon Euro ödendiğini duyururken, alınan bu evlerin kiraya verildiğini de vurguladı.

Yeni kiracıların daha önce bölgede oturup da evlerini satanlardan oluştuğu belirtilirken, yeni ev bulana kadar kiracıların ikamete devam edecekleri kaydedildi. Evlerini satıp nakit paraya çeviren ev sahiplerinin şehrin başka yerlerinde ev aramaya başladıkları da gelen haberler arasında.

ha-ber.com

 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir