Türklere özel diyabet kursları

Almanya'nın Münih kentinde Schwabing Kliniği'nde düzenlenen Türkçe diyabet kurslarına katılan Türk şeker hastalarına, diyabet sertifikaları verildi.

Türklere özel diyabet kursları

 

 

Türklere özel diyabet kursları

Almanya'nın Münih kentinde Schwabing Kliniği'nde düzenlenen Türkçe diyabet kurslarına katılan Türk şeker hastalarına, diyabet sertifikaları verildi. Üç gün Türkçe seminerlerde hastalara diyabetle yaşama öğretildi

Almanya'nın Münih kentinde Türklere yönelik projeleriyle tanınan Schwabing Kliniği yeni bir projeye imza attı. Almanya'da ilk kez Türklere yönelik ana dilde şeker hastalığıyla yaşam kursu düzenlendi. Üç gün süren kursa boyunca Türk hastalara kliniğin diyet okulu müdiresi Hedwig Rauch ve Klinikler Kültürlerarası Bakım Müdürü Ahmet İncel anında tercümeler olarak beslenme konusunda bilgiler verdiler.

turk-diy-gun-b.jpg

Şeker hastalığı ile ilgili tüm ayrıntılı bilgilerin verildiği seminerlerde hastaların şeker ayarlarının düzenlenmesi de sağlandı.

turk-diy-gun-c.jpg

Üç gün boyunca her gün hastaları muayene eden uzman diyabet uzmanı Dr. Johann Brand her hastaya göre kişisel ensülin ve hap planı hazırladı. Seminerler hakkında bilgi veren Dr. Brand "maalesef kliniklerdeki diyabet kursları hep Almanca yapılmaktadır. Özellikle bu kurslara katılan birinci nesil göçmenler anlatılanları yeteri kadar anlayamadıklarından, hastalıklarını yeterince tanıyamıyor ve acı şeyler yaşıyorlar. İşte ilk kez yapılan ve üç gün süren bu Türkçe seminerlerle bu insanlara yardımcı olmak istedik ve onların mutlu olmaları bizleri de çok mutlu etti" dedi.

turk-diy-gun-e.jpg

Seminerlere katılan Mehmet Emin Demirkan, Gülseren Ünver, Miyase Ünver, Şerife Sakarya ve Tuncay İlhan sertifikalarını alırlarken gurur duydular. Emeğe geçenlere teşekkür eden Türk hastalar, bu tür ana dilli diyabet seminerlerin tüm kliniklerde yapılmasını istediler.

 

turk-diy-gun-d.jpg

 ha-ber.com / Münih

 

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2012, 22:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321