banner216
Öne Çıkanlar CHP Obama Oranienplatz AKP Şişli FETÖ

''Türkiye’nin stratejik önemi arttı''

Alman Bild gazetesi yazarı Reichelt, Türkiye’nin Ortadoğu’da istikrarın sağlanması için belirleyici güç olduğunu belirterek AB’nin Türkiye’ye kapılarını açması çağrısında bulundu.

banner197
''Türkiye’nin stratejik önemi arttı''

''Türkiye’nin stratejik önemi arttı''

Alman Bild gazetesi yazarı Reichelt, Türkiye’nin Ortadoğu’da istikrarın sağlanması için belirleyici güç olduğunu belirterek AB’nin Türkiye’ye kapılarını açması çağrısında bulundu.

Alman Bild gazetesi yazarı Julian Reichelt, Türkiye’nin Ortadoğu’da istikrarın sağlanması için belirleyici güç olduğunu belirterek AB’nin Türkiye’ye kapılarını açması çağrısında bulundu.

Avrupa Dış İlişkiler Konseyi (ECFR) uzmanlarından Josef Janning de “AB Türkiye’ye ‘Size odaklıyız, ortağınız olarak güvenlik ve iktisadi çıkarlarınızı önemsiyor, ciddiye alıyoruz’ mesajını vermeli” dedi.

Ortadoğu'daki son gelişmeler Türkiye’yi Alman medyasında birinci gündem maddesi haline getirirken, dış politika uzmanları ve yorumcuları, Türkiye'nin stratejik öneminin, AB ve NATO için arttığı değerlendirmesini yapıyor.

"Türkiye’nin dışlanması hataydı"

Reichelt şöyle devam etti:

"Ders çıkartılmalı! Ortadoğu’da tarihsel olarak istikrarın sağlanmasında belirleyici güç olan Türkiye’nin Avrupa’dan dışlanmasının en büyük jeopolitik hata olduğu artık kabul edilmeli. Türkiye’nin bölgede en önemli ortağımız olması gerektiği artık kavranmalı. İkinci sınıf müttefiklerle NATO’nun küresel terörle mücadele edemeyeceği anlaşılmalı."

"Dışlanma değil yabancılaşma"


Avrupa Dış İlişkiler Konseyi (ECFR) uzmanlarından Josef Janning, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Avrupa’dan izole olduğu görüşüne katılmadığını, son dönemde tarafların değişen algıları nedeniyle yabancılaşmadan söz edilebileceğini kaydetti.

Yabancılaşmaya kimin yol açtığını söylemenin güç olduğunu belirten Janning, AB’nin Türkiye politikalarındaki hatalarını şöyle ifade etti:

“Recep Tayyip Erdoğan, iktidardaki ilk yıllarında Avrupa’yı ziyaret ederek partisinin, Avrupa’daki Hristiyan demokrat partilere tekabül ettiğini anlatmaya çalıştı. O dönemde özellikle Avrupalı Hristiyan demokrat partiler bu öneriyi kabul etmeliydi. Ama anlamakta güçlük çektiler ve önemini görmediler.”

"NATO eksenine odaklanılmalı"

Günümüzde sorunları anlamak için AB’den çok NATO eksenine odaklanılması gerektiğine işaret eden Janning, Türkiye’nin güvenlik çıkarlarının, NATO üyeliği boyunca çoğu zaman NATO gündeminin ilk sıralarında yer bulamadığını söyledi.

Janning sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugünün Türkiye’si İttifak'a bağlı ve bilinçli bir NATO üyesi ancak bu haliyle İttifak'a tam anlamıyla sırtını yaslayamıyor. İttifak'ın Avrupalı üyeleri ya da ABD ve Kanada bölgedeki krize baktığında işte bu perspektifi de görebilmeli. Her iki tarafın kazanacağı ‘win-win’ seçeneklerinden çok kaybedecekleri durumlarla karşı karşıyayız. Türkiye’nin, sınırındaki düzenin yıkılması nedeniyle karşı karşıya olduğu güvenlik tehditleri çok ciddi. Türkiye’nin bu güçlüklerle mücadele yöntemleri her zaman çok tutarlı olmayabilir ama şu açık: Türkiye her kim tehdit ederse dış sınırlarını ve çevresindeki dış bölgeleri dahil korumakta kararlı. Yani tüm bu resme bir bütün olarak baktığınızda AB perspektifinin sağlayabileceği olumlu katkının çok ötesinde zorluklarla karşı karşıya olunduğunu görebilirsiniz.”

ha-ber.com

banner201
Anahtar Kelimeler:
BildBild GazetesiOrtadoğu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Gast arbaiter 3 yıl önce

avucunuzu yalayin

Avatar
no capulcu 3 yıl önce

ab-üyeligine ve nato'ya rest ceken akp'nin neresi stratejik önemliymis?

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir