''Türkiye'nin DAİŞ tarafından tehdit edildiği belli''

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Chebli: "(Çözüm süreci) Bizim için bu sürecin devam ettirilmesi ve durma noktasına gelmemesi önemli. Suruç'ta yaşananlar ardından Türkiye'nin DAEŞ tarafından tehdit edildiği belli"

''Türkiye'nin DAİŞ tarafından tehdit edildiği belli''

 

Türkiye'nin DAİŞ tarafından tehdit edildiği belli

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sawsan Chebli, Çözüm Süreci'nin devam ettirilmesinin önemli olduğunu belirterek "Suruç'ta yaşananların ardından Türkiye'nin DAEŞ tarafından tehdit edildiği belli. Bu yüzden Dışişleri Bakanı Steinmeier, Türkiye'nin terör saldırılarına karşı korunmasını anlayışla karşıladığını söyledi" dedi.

Federal Basın Merkezi'nden açıklamalarda bulunan Chebli, "Almanya PKK'yı terör örgütü olarak değerlendiriyor mu?" sorusuna, Alman hükümetinin değerlendirmelerinde değişiklik bulunmadığını, ülkede 1993 yılından beri faaliyetleri yasak olan örgütün AB'nin terör listesinde yer aldığını hatırlattı.

- Steinmeier-Çavuşoğlu görüşmesi

Chebli, Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier'in dün Dışişleri Bakanı Mevlüt Cavuşoğlu ile yaptığı telefon görüşmesinde, Çözüm Süreci'ni devam ettirmenin önemine dikkat çektiğini bildirdi.

"Bizim için bu sürecin devam ettirilmesi ve durma noktasına gelmemesi önemli. Suruç'ta yaşananlar ardından Türkiye'nin DAEŞ tarafından tehdit edildiği belli" diyen Chebli, bu yüzden Steinmeier'in Türkiye'nin terör saldırılarına karşı korunmasını anlayışla karşıladığını söylediğini kaydetti.

Chebli, Cavuşoğlu'nun Steinmeier ile yaptığı görüşmede, Türkiye'nin Çözüm Süreci'nin durmasında bir çıkarı olmayacağını vurguladığını ifade ederek, PKK'nın da çözüm sürecinin durmamasını istemesi gerektiğini dile getirdi.

- "Güvenlik makamları, PKK'yı artan bir ilgiyle izleyecek"

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Tobias Plate de terör örgütü PKK'nın Almanya'da yaklaşık 14 bin üyesi olduğunu ve Anayasa Koruma Teşkilatı tarafından izlendiğini belirterek, "Son zamanda yaşanan gelişmelerin ardından federal ve eyalet güvenlik makamları, PKK'yı artan bir ilgiyle izleyecek" dedi.

Plate, güvenlik birimlerinin hazırlıklarda bulunduğunu ancak henüz herhangi bir saldırı konusunda somut ipucunun olmadığını kaydetti.

Savunma Bakanlığı Sözcüsü Boris Nannt da Kahramanmaraş'ta konuşlandırılan patriot füze sisteminin görevini etkileyecek bir durumun olmadığına, bölgedeki partnerlerle yakın temasta bulunduklarına dikkati çekti.

ha-ber.com
Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2015, 22:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321