banner269
Öne Çıkanlar Schengen Aile ABD Almanya Schengen Bilgi Sistemi Kürt Kültür Festivali

''Türkiye ile mantıklı işbirliklerinin aranması lazım''

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa'ya gelen sığınmacılar konusunda Türkiye ile görüşmelerin yoğunlaştırılması gerektiğini söyledi.

banner197
''Türkiye ile mantıklı işbirliklerinin aranması lazım''

''Türkiye ile mantıklı işbirliklerinin aranması lazım''

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa'ya gelen sığınmacılar konusunda Türkiye ile görüşmelerin yoğunlaştırılması gerektiğini söyledi.

Angela Merkel, bütçe görüşmeleri kapsamında Federal Meclis’te (Bundestag) yaptığı konuşmada, sığınmacıların geldiği ve geçiş için kullandığı transit ülkeleriyle daha yakın işbirliği içinde olunmasını istedi.

“Macaristan’a daha sonra Avusturya ve Almanya'ya doğru güzergaha baktığımızda Türkiye ile görüşmeleri yoğunlaştırmamız lazım” diyen Merkel, dün Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bir görüşme yaptığını ve bu görüşmelerin sürdürüleceğini ifade etti.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk’un bugün Türkiye’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceğine işaret eden Merkel, “Bir taraftan Türkiye’ye son yıllarda büyük sorumluluk aldığını söylememiz lazım. Belki bunu doğal olarak gördük ve bunun böyle süreceğini düşündük. Diğer taraftan sığınmacılar konusunda Türkiye ile mantıklı işbirliklerinin aranması lazım” şeklinde konuştu.

Sığınmacıların Avrupa ülkelerine adil şekilde dağıtılması gerektiğini yineleyen Merkel, sığınmacılara da ülkeye uyum sağlamaları gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Merkel, ülkede paralel toplumun oluşmasına hoş görülü davranılmayacağını vurguladı.

"Nefret mesajlarının yayılması iğrenç ve utanç verici"

Sığınmacı yurtlarına karşı saldırıları da kınayan Merkel, sığınmacı yurtlarına ve insanlara yapılan saldırıların ve nefret mesajlarının yayılmasının iğrenç ve utanç verici olduğunu söyledi.

Hukuk devleti çerçevesinde sert şekilde buna karşı çıkılacağını dile getiren Merkel, bunun internetteki paylaşımlar için de geçerli olduğunu kaydetti.

Sığınmacı sorunun AB’nin bir sorunu olduğunu ifade eden Merkel, "Avrupa sığınmacı konusunda başarısız kalırsa o zaman birleşik Avrupa’nın önemli kuruluş etkisi kaybolur" şeklinde konuştu.

Merkel, bu konuda kabul edilebilir bir çözüm bulunması ve dayanışma içinde olunması için mücadelenin sürdürüleceğini dile getirdi.

ha-ber.com

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir