banner269
Öne Çıkanlar Çapulcu Hani Almanya Cumhurbaşkanı Erdoğan Kadir Şahin terör

Türkiye'de tutuklu olan Alman vatandaşları bırakılmadıkça AB ilişkileri canlanmaz

Almanya Dışişleri Bakanı, Türkiye'de tutuklanan Alman vatandaşları serbest bırakılmadıkça Türkiye'nin AB ile ilişkileri canlandıramayacağını söyledi

banner197
Türkiye'de tutuklu olan Alman vatandaşları bırakılmadıkça AB ilişkileri canlanmaz

Almanya, Türkiye'de yaşanan darbe girişiminden sonra 50 Alman vatandaşının halen tutuklu bulunduğunu, bunlardan sadece 7'si hakkında iddianame hazırlandığını, 35 Alman vatandaşının da yurt dışına çıkış yasağı olduğunu belirtiyor.

Avusturya’nın AB Konseyi Dönem Başkanlığı kapsamında üye ve aday ülkelerin dışişleri bakanlarının katılımıyla düzenlenen Gymnich toplantısı için Viyana'da bulunan Alman bakan, konu ile ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada "Bu sorunlar çözülmeli." dedi.

Gelecek hafta Ankara'ya resmi ziyarette bulunacak olan Almanya DIşişleri Bakanı Heiko Maas, bu konuyu Türk yetkililerle yapacağı görüşmelerde öncelikle gündeme getireceğini söyledi.
Türkiye'deki tutuklu Almanların serbest bırakılmasının Almanya ile ilişkileri canlandırmanın ilk adımını oluşturacağını belirten Bakan Maas, "Bu aynı zamanda AB ilişkilerini de canlandırmanın ilk adımı olacak." diye konuştu.

Heiko Maas, Türkiye'nin Avrupa'dan ekonomik yardıma ihtiyacı olup olmadığı konusundaki soruya, "İlk önce ilişkilerin normalleşmesi gerekiyor. Top Ankara'da." ifadelerini kullandı.
Türk kökenli Alman gazeteci Deniz Yücel'in tutuklanması ve Türk siyasetçilerin Almanya'da seçim kampanyası yapmalarının yasaklanmasının ardından da Ankara ve Berlin arasındaki ilişkiler gerilmişti. (Kaynak: Euronews)

ha-ber.com

banner201
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeMaasAlmanya

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir