''Türkiye, Avrupa ve Ortadoğu'nun anahtarı''

Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Hamburg Mitte İlçe Meclis Grubu, Ramazan ayı vesilesiyle bu bölgede faaliyet gösteren Müslüman topluluklara ve Türk basınına iftar yemeği verdi

''Türkiye, Avrupa ve Ortadoğu'nun anahtarı''

 

 

''Türkiye, Avrupa ve Ortadoğu'nun anahtarı''

Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Hamburg Mitte İlçe Meclis Grubu, Ramazan ayı vesilesiyle bu bölgede faaliyet gösteren Müslüman topluluklara ve Türk basınına iftar yemeği verdi

Hamburg'un görkemli restoranlarından ''Hamam Hafen'' da verilen iftara, SPD Federal milletvekili Johannes Kahrs, restoranın sahibi ve aynı zamanda Hamburg Atatürkçü Düşünce Derneği (HADD) Başkanı Coşkun Coştur, SPD Hamburg Mitte ilçe Meclis Grubu Başkanı Falko Drossmann, ilçe Belediye Başkanı Andy Grote, ilçe Meclis Grubu Uyum Sözcsü Erkan Şahin, ilçe belediye Meclis üyeleri Fuat Yavaş, Hakan Demirel ve davetliler katıldı.

Açılışta konuşan HADD Başkanı Coştur, Hamburg'da ilk kez Müslümanlarla diğer dini topluluklarla eşit haklar sağlayacak ''Hak Eşitliği' antlaşmasının Müslüman toplulukları tanıma ve akseptans anlamında önemli bulduğunu belirterek, Malatya'nın Doğanşehir İlçesi'ne bağlı Sürgü Beldesi'nde önceki gece davul çalma nedeniyle çıkan kavga ve ardından yaşanan Alevi aileye dönük saldırıyı kınadığını belirtti.

Coştur, Almanya'da farklı inanç gruplarına gösterilen tolerans ve hoşgörünün Türkiye'de de olmasını temenni ettiğini bildirdi.

KAHRS: ''TÜRKİYE, AVRUPA VE ORTADOĞU'NUN ANAHTARI''

İftar yemeğinde bir konuşma yapan SPD Federal milletvekili ve Alman-Türk Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkan yardımcısı Kahrs, karşılıklı ön yargıların giderilmesi açısından iftar yemeklerinin önemine değinerek, farklılıkların ancak yan yana ve birlikte konuşarak giderilebileceğine inandığını söyledi.

Kahrs, Alman-Türk Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı Claudia Roth ile birlikte iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi için çabalar verdiklerini de hatırlatarak, Türkiye'nin Avrupa'nın ve Ortadoğu'nun anahtarı olduğunu ifade etti.

Araştırma sonuçlarına göre Türkiye'de son zamanlarda Avrupa Birliği'ne üye olmaya karşı olanların sayısının arttığını ileri süren Kahrs, bunda Avrupa Birliği'nin Hristiyan Kulübü olduğu yönündeki yanlış algılamaların etkisi olduğunu savundu.

kahrs-dem-vrdi-b.jpg

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üye olması gerektiğini ve bu konuda SPD'nin her zaman Türkiye'nin üyeliğini desteklediğini kaydeden Kahrs, ''Türkiye ekonomik açıdan da Avrupa'ya yarar sağlayan bir ülkedir. Türkiye'nin Müslüman bir ülke olması ve uluslararası dengeyi sağlaması açısından da Avrupa açısından büyük bir kazanım. Türkiye, Avrupa açısından çok önemli bir ülke. Hamburg Mitte ilçesinde farklı topluluklar arasında iyi bir ilişki sağlanırsa; devletlerarasında da iyi ilişkilerin sağlanmasının temeli atılmış olur'' dedi.

Almanya'nın avukat, politikacı gibi örnek göçmenlere ihtiyacı bulunduğunu da ifade eden Kahrs, birlikteliğin önemine dikkat çekti.

Hamburg-Mitte İlçe Belediye Başkanı Grote, ilçede yaşayan her üç kişiden ikisinin göçmen kökenli olduğuna işaret ederek, farklılıklara tolerans gösterilmesi ve hoşgörülü olunması gerektiğini söyledi.

Grote ayrıca, göçmenler arasında okulunu yarıda bırakanların sayısının daha fazla olduğunu hatırlatarak, göçmen gençlerine iyi bir gelecek sağlamada herkese büyük sorumluluk düştüğünü belirtti.

SPD Hamburg Mitte Meclis Grubu Uyum Sözcüsü Şahin ise, Hamburg-Mitte'nin en çeşitli kültürleri içerisinde barındıran bir ilçe olduğunu kaydederek, iftar yemeklerinin hoşgörü ve birbirini anlama açısından iyi bir ortam yarattığını söyledi.

kahrs-dem-vrdi-c.jpg

ha-ber.com / Hamburg 

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2012, 22:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321