banner269
Öne Çıkanlar Ahmet Başar Şen finalistler Telekomünikasyon Hentbol Faruk Çelik Los Angeles

 Türk ve Almanlar bir araya geldi

FDP`li Bülent Ekrem organize etti. Türk ve Almanlar bir araya geldi.

banner197
 Türk ve Almanlar bir araya geldi
 Türk ve Almanlar bir araya geldi

FDP`li Bülent Ekrem organize etti. Türk ve Almanlar bir araya geldi.

14 Ekim 2018 tarihinde yapılacak olan Bavyera Eyalet Meclisi seçimlerinde partisi FDP tarafından Erlangen-Höchstadt seçim bölgesinde doğrudan (Direktkandidat) Milletvekili adayı gösterilen Batı Trakya Türkleri`nden Bülent Ekrem, Almanya ile Türkiye arasında yaşanmakta olan gergin bir dönemde, bölgedeki Türk STK ve dernek temsilcileri ile Alman siyasetçilerini bir araya getirdi.MERAK EDİLEN SORULARI YANITLADILAR
Herzogenaurach FDP Başkan Yardımcısı ve Eyalet Milletvekili adayı Bülent Ekrem tarafından Nürnberg’deki Türk Sineması Rio Palast’da „Türk-Alman Dostluğu & Derneklerin Katkısı“ adı altında düzenlenen panele katılan AP Milletvekili ve AB-Tükiye Karma Komisyonu Üyesi Nadja Hirsch, FDP Federal Parlamento Milletvekili ve FDP Bavyera Başkan Yardımcısı Britta Dassler, FDP Federal Parlamento Milletvekili Katja Hessel, Erlangen Belediye Başkanı Elske Preuß ve FDP Deutsch-Türkische Forum Münih Genel Koordinatörü Nilgün Stauch çalışmaları hakkında bilgiler sundu, merak edilen soruları yanıtladı.

AMAÇ GERGİN ORTAMI YUMUȘATMAK
Toplantıya katılan MÜSİAD Kuzey Bavyera Bölge Başkanı Emin Bayram, Sekreter Serkan Halıcı, DİTİB Eyalet Birliği Kuzey Bavyera Yönetim Kurulu Üyeleri Yavuz Kızmaz ve Cemil Kimyacıoğlu, CHP Kuzey Bavyera Birliği Başkanı Rıfat Çolak, Saadet Partisi adına Musa Tamer, Nürnberg Uyum Meclisi Üyesi Hediye Erdem, Erlan Türk Ocağı Başkanı Selçuk Akbulut, Türkisch-Deutsche Studierenden und Akademiker Plattform e.V. Nürnberg Temsilcisi Eda Aktaş, İN-SAN Derneği Başkanı Rıza Özlek, bazı Batı Trakya Türk Dernekleri Temsilcileri ile birlikte çok sayıda seçkin davetli katıldı. EKREM: GEMİ EMİN ELLERDE
Açılış konuşmasında kendisinden bahseden Eyalet Milletvekili Adayı Bülent Ekrem, „Mensubu olduğum toplumun sorunlarını çok iyi biliyorum ve her zaman soydaşlarımın sorunlarını çözüme kavuşturmak için büyük çaba gösteriyorum. Gerçek kaptanlar fırtınalı denizlerde belli olurmuş. Soydaşlarımız rahat olsun, gemi emin ellerde “dedi.

DASSLER EKREM’E TEȘEKKÜR ETTİ
Yaklaşık 10 yıl önce tanıdığı Bülent Ekrem ile birlikte çalışmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren FDP Federal Parlamento Milletvekili ve FDP Bavyera Başkan Yardımcısı Britta Dassler, „Farklı düşüncelere sahip dernek temsilcilerini bir arada görmek beni çok mutlu etti. Bülent Ekrem’e bu ortamı sağlamasından dolayı teşekkür ediyorum “dedi.VERECEKSİN Kİ ALACAKSIN
Burada yaşayan, burada vergisini ödeyen ve burada çocukları okula gitmekte olan Alman ve AB dışındaki diğer topluluklarda seçime gidip seçim sandığında oyunu vermesi gerektiğinin altını çizen Dassler, „Vereceksin ki alacaksın. Bu insanlar eğer vatandaşlık görevini yerine getiriyorsa o zaman onlarında taleplerini karşılayacaksın. İstek tek taraflı olmaz “dedi. Basın Özgürlüğü ve İnsan Hakları sorununun yalnız 3’cü Dünya ülkelerinde değil, Avrupa’da ve hatta Almanya’da büyük bir sorun teşkil ettiğini ifade eden Dassler, bu konuda derneklere büyük görevler düştüğünü söyledi. HESSEL: SİYASİ KRİZLERDEN UZAK DURMAK GEREKİR
Türkiye ve Almanya arasındaki ekonomik ticari ilişkilere değinen FDP Federal Parlamento Milletvekili Katja Hessel, „Almanya ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkiler her iki ülke açısından da son derece önemli. Bu ilişkilerin daha iyiye gitmesi için siyasi krizlerden uzak durmakta fayda görüyorum “dedi.

Nürnberg bölgesinden 540 şirketin Türkiye ile bağlantısı olduğunu, bunlardan 93’nün Türkiye’de temsil edildiğini, 32 firmanın Türkiye ‘de kendine ait ofisi ve 9 şirkete ait de üretim tesisleri bulunduğunu ifade eden Hessel, „MAN, Adidas gibi şirketlerin Türkiye’de üretim tesisleri var. Türk şirketi Almanya’da Grundig’i satın alarak iflasın eşiğinden geri çevirdi “dedi. THY’nin Nürnberg’in Dünya’ya açılmasında çok büyük bir rol üstlendiğini ifade eden Hessel, „Nürnberg’de 20 bin Türk vatandaşı yaşamakta. Bunlar arasında çok sayıda doktor, avukat, mali müşavir ve elektrikçi gibi, çok sayıda inşaat firması sahibi Türk iş yerleri var. MÜSİAD burada bu iş sahiplerine sahip çıkarak büyük destek sağlamakta “dedi.

HİRSCH: VİZEYİ KOLAYLAȘTIRMAK İÇİN ÇALIȘMA YÜRÜTÜYORUZ
Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyeliğini desteklediklerini fakat Türkiye’nin bazı yerine getirmesi gereken kriterlerin olduğunu ifade eden AP Milletvekili ve AB-Tükiye Karma Komisyonu Üyesi Nadja Hirsch, „Türkiye, AB tarafından sunulan 72 kriterlerden 67’sini yerine getirdi getirmesine fakat sonradan bazı kriterlerde gerileme yaşandı. Türkiye devlet dairelerinde Rüşvet, hukukta adaletsizlik, Europol, Kişisel haklar ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin verdiği kararları kabul eder ve cezayı ödemeye razı olursa ben Türkiye’den AB ülkelerine gelmek isteyen vatandaşlara 90 gün vizesiz dolaşma imkânı sağlanacağını düşünüyorum “dedi. Milletvekili Hirsch, düğün, doğum, hastalık ve ölüm anında Türkiye’den gelmek isteyen gurbetçi yakınlarının konsolosluklarda ne tür zorluklarla karşılaştıklarının bilincinde olduklarını ve bu durumlarda vize uygulamasının kolaylaştırılması üzerinde çalışma yürüttüklerini bildirdi.

PREUß: TÜRKLERDE BURADA BELEDİYE BAȘKANINI SEÇEBİLMELİ
60’lı yılların başında Almanya’ya gelen Ruhi Teksifer’in yanlışlıkla Erlangen tren istasyonunda trenden indiğini ve böylelikle Erlangen halkının ilk Türk’ü o zaman tanımış olduğunu belirten Erlangen Belediye Başkanı Elske Preuß’de uzun yıllar süre gelen Erlangen-Beşiktaş kardeşliğinin politik nedenlerden dolayı son yıllarda durma noktasına geldiğini söyledi. 

ALMANCA BİLEN HOCALAR UZUN SÜRE KALSIN 
Türkiye’den gelen hocaların çok iyi ve yetenekli hoca olmalarına rağmen yetersiz Almancalarından ve kısıtlı oturum izinlerinden dolayı fazla verimli olamadıklarını belirten Başkan Preuß, Almanca bilen hocaların daha uzun süreyle Almanya’ya gelmesine izin verilmesini doğru buluyorum “dedi.

FDP Deutsch-Türkisch Forum Münih’in Genel Koordinatörü Nilgün Stauch’da geçtiğimiz yıl hayata geçirilen Forum’un çalışmaları hakkında kısa bilgiler sundu.

BAYRAKTAR: SEN AB’YE AİT DEĞİLSİN DERSEN BÖYLE OLUR
Türk-Alman Dostluğu’nun 2006 yılında doruk noktaya ulaştığını ve Merkel hükümetinin ardı ardına Türkiye’ye ‚Sen AB’ye ait değilsin ‘söylemleri ve sözde Ermeni Soykırımı’nı onaylamasının ardından Gezi olaylarına müdahil olmaya çalışmasının iyi giden ikili ilişkilerin dönüm noktası olduğunu ifade eden Bülent Bayraktar, „Sen sürekli müdahale edersen karşındaki de ona göre önlemini alır, senden uzaklaşmaya çalışır. Burada her iki ülkenin de suçu var. Üzülerek söylemeliyim ki son yıllarda ilişkiler adeta tecavüze uğradı. Alman ve Türk siyasetçiler istediği hedefe ulaştı fakat aralarında kaybeden biz gurbetçiler olduk. Adeta kırılmış cam parçalarına döndük. Daha bugüne kadar Alman siyasetçiler davet edildikleri Türk etkinliklerinden uzak durmaya çalıştılar. Bülent böyle bir konuyu organize ederken büyük bir cesaret örneği gösterdi. Kendisini kutluyorum “dedi. Toplantı açık büfe ve sohbetle son buldu.

ha-ber.com/Taner TÜZÜN / NÜRNBERG
banner201
Anahtar Kelimeler:
TürkAlmanFDPBülent Ekrem

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir