Türk toplumundan, Jena'da dikilecek Ermeni soykırım anıtına tepki

 Nürnberg Metropol Bölgesi Türk Toplumu Başkanı Prof. Dr. Şefik Alp Bahadır açık mektup gönderdi

Türk toplumundan, Jena'da dikilecek Ermeni soykırım anıtına tepki

Türk toplumundan, Jena'da dikilecek Ermeni soykırım anıtına tepki

 Nürnberg Metropol Bölgesi Türk Toplumu Başkanı Prof. Dr. Şefik Alp Bahadır açık mektup gönderdi

17 Nisan 2016 tarihinde Almanya ’nın Thüringen Eyaleti’nin Jena şehrinde, Büyükşehir Belediyesi’nin kararıyla sözde “Ermeni Soykırımı” anısına bir haçkar dikilmesinin öngörülmesi karşısında sessiz kalmayan, Nürnberg Metropol Bölgesi Türk Toplumu Başkanı Prof. Dr. Şefik Alp Bahadır, Jena Belediye Başkanı ve Thüringen Allgemeine gazetesine birer açık mektup gönderdi. Mektupta, Almanya’daki mülteci yurtlarının alev alev yandığına dikkat çekilen mektupta şöyle denildi:

AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ SOYKIRIMI REDDETTMİŞTİ

„Kuzey Bavyera’da yerleşik 18 Türk derneğinin çatı örgütü konumundaki Nürnberg Metropol Bölgesi Türk Toplumu’nun başkanı olarak ifade etmek isterim ki, bütün dünya savaştan kaçan mültecilerin Avrupa’da gördüğü utanç verici muameleyi kınarken ve Thüringen eyaletinin her tarafında mülteci yurtları alev alev yanarken, Jena belediye meclisinin bundan 100 yıl önce Osmanlı İmparatorluğunda meydana gelen olayların hukuken değerlendirilmesiyle uğraşmasını, toplumumuz şaşkınlıkla karşılamaktadır. Ermeni tehcirinin soykırım olarak değerlendirilmesinin, uluslararası hukuk bazında son derece tartışmalı bir sorun olmasına ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından daha kısa bir süre önce reddedilmesine rağmen, Jena belediye meclisinin bu konuda öne fırlaması, belli ki Thüringen eyaletinde insan onurunu hiçe sayan olayların ayıbını incir yaprağı ile örtme çabasından ibarettir. Yabancı halkların tarihindeki çok hassas konularda bu tek taraflı ve fırsatçı davranışınızla, bugünün Almanya’sında etnik gurupların barış içinde beraber yaşamalarına hizmet etmediğinizi belirtmek isterim.

Saygılarımla.
Prof. Dr. Şefik Alp Bahadır“

ha-ber.com/Taner TÜZÜN / NÜRNBERG

 
Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2016, 11:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
tispjg für mehjr Demokratie
tispjg für mehjr Demokratie - 3 yıl Önce

yerinde ve cok hakli bir tepki! Yazik vergi vatanimiz Almanya hata üstüne hata yapmakta israr ediyor.Artik biz burda kabul etselerde etmeselerde bir GÜC OLDUK.Bunu göstermenin zamani geldi.Bizler de Berlin den takipteyiz

SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321