banner269
Öne Çıkanlar Berlin Almanya DİTİB ABD terör Rose Gottemoeller

Türk şeflerden Almanya çıkarması

06-09 Ekim 2012 tarihleri arasında Almanya'nın Erfurt kentinde yapılacak olan 2012 IKA/Dünya Aşçılar Olimpiyatlarına Tüm Aşçılar Federasyonu Milli Takımı 32 kişilik Türkiye'nin usta şeflerinden oluşan ekiple katılıyor

banner197
Türk şeflerden Almanya çıkarması

 

 

Türk şeflerden Almanya çıkarması

06-09 Ekim 2012 tarihleri arasında Almanya'nın Erfurt kentinde yapılacak olan 2012 IKA/Dünya Aşçılar Olimpiyatlarına Tüm Aşçılar Federasyonu Milli Takımı 32 kişilik Türkiye'nin usta şeflerinden oluşan ekiple katılıyor

Büyükler, gençler ve bölgesel kategorilerinde milli takımlar sebze oymacılığı, marzipan (badem ezmesi), yağ, şeker ve düğün pastası kategorilerinde de bireysel yarışmacılar yarışacaklar. Dört yılda bir yapılan ve 108 yıldır geleneksel olarak devam eden olimpiyatlarda 2008 yılında da ülkemizi Tüm Aşçılar Federasyonu Milli Takımı temsil etmişti. Gastronomi dünyasının en prestijli organizasyonlarından olan IKA Dünya Aşçılar Olimpiyatlarında milli takımımız 5 farklı kategoride ülkemize madalya kazandırmak için yarışacak.

2006 yılında kurulduğundan bu yana dünyanın farklı coğrafyalarında ülkemizi gastronomi alanında temsil eden Tüm Aşçılar Federasyonu, başarılarına bir yenisini daha eklemek istiyor. Milli Takım Şefleri dünyanın en prestijli ve en zor yarışmalarından biri olan IKA Dünya Aşçılar Olimpiyatlarında başarılı olabilmek için çalışmalarını sürdürüyor.

turk-sef-alm-ciakrma-b.jpg

IKA Dünya Aşçılar Olimpiyatlarında bu yıl özel bir çalışmada yürütülüyor. Büyükler kategorisinde 110 kişilik 3 çeşit, junior kategorisinde 90 kişilik iki çeşit menü organizasyon öncesi IKA tarafından internet üzerinden satışa sunuluyor. Yarışmaya katılan 51 ülke aynı şekilde kendi menülerini hazırlıyor. IKA yarışmaya katılan bütün ülkeler için aynı uygulamayı yapıyor. İnternet üzerinden menüleri satın alanlar organizasyon günü gelip bu özel yemekleri yiyecekler ve Milli Takım Şeflerimize destek olacaklar. Yarışma heyecanını yaşayıp Türk Şeflerinin yeteneklerini yerinde tatmış olacaklar. Daha şimdiden Almanya'da var olan Türk Dernekleri menü biletlerini satın almak ve şeflerimize destek olmak amacıyla kolları sıvamış durumda.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Tüm Aşçılar Federasyonu Başkanı Yalçın Manav, “IKA Dünya Aşçılar Olimpiyatları yıllardır katıldığımız organizasyonlardan en büyüklerden bir tanesi. Dünyada yapılan en zor yarışmalardan biri bu organizasyon. 2008 yılında gittiğimizde de başarılı olmuştuk ama geçen dört yıllık süreçte bizler hem mutfaklarımızın hem de onları yöneten şeflerimizin gelişimini sağladık. Bu yarışmadan büyük başarı beklentimiz var. Özellikle Almanya'da yaşayan vatandaşlarımızdan gelip bizleri desteklemelerini istiyoruz. Organizasyon içinde internet üzerinden satılan menüler Türk vatandaşlarımıza yetmeyecek kadar az olsa da hızlı hareket eden vatandaşlarımız birkaç günde menüleri alacaklardır. Bu milli bir dava. Ben inanıyorum ki bütün Türk vatandaşlarımız Erfurt'a akın ederek kıyafetleri üzerinde ay yıldızlı bayrakları olan Milli Takım Şeflerimize destek olup orayı stadyuma çevirecekler. Bizler de üzerimize düşeni yapıp madalyalarla Almanya'dan döneceğiz. 1996 yılında bu yana Türkiye ve Dünya Gastronomi kültürü adına verdiğimiz mücadelenin güzel sonuçlarını alıyoruz. Artık menülerimiz ve şeflerimiz dünya standartlarında. Şüphesiz bu başarıda desteklerini bizlerden esirgemeyen Türk Bürokrasisinin ve sivil toplum örgütlerinin payı büyük. En büyük değerimiz dünyada eşine az rastlanır çeşitlilikte olan Türk Mutfağımız.

turk-sef-alm-ciakrma-c.jpg

Yaklaşık on yıldır uluslararası düzeyde dünyada Türk Mutfağını temsil ediyoruz. Dünyanın en prestijli organizasyonlarını Türkiye'ye getiriyoruz. Dünya Aşçılar Birliği'ne (WACS) üye olduğumuzdan bu yana bizler dünyada üst düzeyde saygı görüyoruz. Üzülerek belirtmek isterim ki yıllardır verdiğimiz bu mücadelede bizler başarılarımıza yenilerini eklerken dünyanın başka ülkelerinde yarışmalara katılanlar kendilerinin Türkiye'yi temsil ettiğini kamuoyuna sunuyorlar. Bu gibi durumlara çok üzülmekteyiz. Bağlı bulunan bütün dernekler ve federasyonumuzun verdiği mücadeleye saygı duymayan arkadaşlarımız kendi bildikleri yoldan ilerlemeye çalışıyorlar. Üstelik bunu yaparken bilgimize başvurmadıkları gibi yeterince araştırma da yapmıyorlar. Bizler Türkiye'yi birçok dünya ülkesinde temsil ederken onlara da birliktelik çağrıları yapıyoruz. Birlikten güç doğurmak ve dünya standartlarında ülkemizi temsil edebilmek için hep beraber hareket etmeliyiz. Bizler bu büyük organizasyon için var gücümüzle çalışırken Almanya'nın Türk gazetelerinde ve Türkiye'de gastronomi alanında yayın yapan bazı mecralarda ilginç haberlere rastladık. M. Vasfi PAKMAN adıyla yer alan haberlerde Almanya'da ki organizasyonda Türkiye'yi temsil edeceği bilgisi kullanılmış. Yaptığımız araştırmalarda öğrendik ki Alman Federasyonu üzerinden yarışmaya başvuru yapılmış ve kabul edilmiş. Geçmişimizde bunca başarı ve bunca mücadele dururken ve Alman Federasyonu üzerinden yapılan bir başvuru ile yarışmaya katılan Vasfi Bey'in Türkiye'yi temsil edeceğine dair açıklamalarını federasyonumuz ve şeflerimiz adına saygısızlık olarak yorumluyoruz. Doğru anlaşılabilmesi için konunun detaylarını kamuoyu ile paylaşma gereği duyduk. Takdiri Türk Gastronomi dünyasına bırakıyor şeflerimiz ve federasyonumuz adına kararlı mücadelemizin süreceğinin sözünü veriyorum” dedi.

ha-ber.com 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir