''Türk kurbanların ailelerini ihmal ettik''

Almanya'da aşırı sağcı terör hücresinin işlediği cinayetlerle ilgili görevlendirilen ombudsman Barbara John, kurbanların ve yakınlarının yıllarca yalnız bırakıldığını söyledi

''Türk kurbanların ailelerini ihmal ettik''

 

 

''Türk kurbanların ailelerini ihmal ettik''

Almanya'da aşırı sağcı terör hücresinin işlediği cinayetlerle ilgili görevlendirilen ombudsman Barbara John, kurbanların ve yakınlarının yıllarca yalnız bırakıldığını söyledi

Almanya'da 2000-2007 yılları arasında aşırı sağcı ''Nasyonalsosyalist Yeraltı'' (NSU) adlı terör hücresinin işlediği cinayetlerde hayatını kaybeden ve saldırılarında yaralananların aileleriyle Alman hükümeti arasında arabuluculuk yapması için görevlendirilen ombudsman John, yaptığı açıklamada, cinayet ve saldırılarla ilgili olarak, 25'i Köln'deki bombalı saldırıda yaralananların yakınları olmak üzere yaklaşık 70 kişi ile ilgilendiğini belirterek, ''Konuyu anlamak için cinayetlerden sonra ne olduğunu bilmek gerekir. Kurbanlar ve yakınları yıllarca tümüyle yalnız bırakıldı. Kamuoyu ilgilenmedi, devlet de yardım sağlamadı. Toplum da ilgisizdi'' dedi.

Güvenlik birimlerinin, söz konusu ailelerin bu suçlarla ilgileri olduğu şeklinde bir intiba yarattığını da ifade eden John, bunun ailelerde büyük maddi sıkıntıya ve toplumsal olarak da izolasyona yol açtığını kaydetti.

''Aile yakınlarını kaybetmenin yanı sıra ağır bir dönem de geçirdiler'' diyen John, yakın akrabalarının bile kendilerinden uzaklaştığını, bir kurban yakınının işinden bile atıldığını, ailelerin tüm bunlara katlanmak zorunda kaldığını söyledi.

Olayların 2011 yılının Kasım ayında gerçek sebebinin ortaya çıkmasından sonra bu yılın Ocak ayında kurbanların ve yaralananların yakınlarını desteklemek için atandığını hatırlatan John, önce ailelerden sorunları ve zorlukları olup olmadığı konusunda bilgi aldığını belirtti.

Uzun yıllar Berlin eyaletinde yabancılar sorumlusu olarak görev yapan ve Türklerin ''abla'' dediği John, bazı aile yakınlarının büyük borçları olduğunu öğrendiğini, devlet daireleriyle irtibata geçme gibi konularda kendilerine yardımcı olduğunu kaydetti.

Alman vatandaşlığına geçiş aşamasında bu aile fertlerinden bazılarının Türk vatandaşı olarak da kalmak istediğini belirten John, bir kurban yakınına bu konuda izin verildiğini, Şimşek ailesinin de bu konuda yanıt beklediğini ifade etti.

Cinayetlerden sonra bu aileleri ''atıldıkları delikten çıkartmak'' için çaba harcandığını, kendisinin de bu çabaları hızlandırdığını kaydeden John, bu ailelerin yaşamlarını kendi kendine sürdürebilmesi ve bu toplumun bir parçası olduklarını bilmeleri gerektiğini söyledi.

Bu ailelerin her zaman kendisini arayabileceğini belirten John, aileler için en önemli konunun, cinayetlerin aydınlatılması olduğunu ifade etti.

''Bu aileler fakirlik içinde yaşıyor''  

John, Türkiye'de askerlik yapması gereken, ancak bunu sağlık durumundan dolayı yapamayacak durumda olan kişilerin bulunduğunu, Türkiye'de sağlık durumundan dolayı askerlikten muaf olabilme imkanının bulunduğunu bildiğini söyledi.

Bu kişilerin Köln'deki saldırıda yaralandığını, olaydan dolayı travma geçirdiğini ve çalışamaz durumda olduklarını kaydeden John, ''Bu aileler fakirlik içinde yaşıyor. Bazıları devletten yardım alarak yaşıyor. Askerlik için 10 bin avroyu yatıramayacak durumdalar. Bu, acılara ve kayıplara ağır bir kayıp daha katar'' diye konuştu.

John, kurbanların yanında olduğunu gösteren Türk devletinin bu olağanüstü ve benzersiz durumda bu kişileri askerlikten muaf tutacağına inandığını ve bu konuda başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere diğer yetkililere mektup yazacağını ve yardım isteyeceğini belirtti.

Bu olayların zihinlerde kalması için bir anı levhasına ihtiyaç duyulduğunu ifade eden John, ''Çok az insanın gördüğü bir yerde bu anı levhasını koymak saçmalık olur. Böyle bir anı levhası merkezi bir yerde olmalı. Bu konunun gizlenmemesi ve yalanlanmaması lazım. Tüm vatandaşların bu konuyu tartışması lazım'' dedi.

John, Kassel kentinde cinayete kurban giden Halit Yozgat'ın babasının, oğlunun doğduğu ve öldürüldüğü caddeye oğlunun isminin verilmesi için mücadelesini sürdürdüğünü kaydetti.

Bakan Friedrich'den dosyaların imha edilmesiyle ilgili kurbanların ailelerine mektup

John, olayların aydınlatılmasının önemli olduğunu, araştırma komisyonlarında bunun yoğun bir şekilde sürdürüldüğünü ve sonuçların beklenmesi gerektiğini belirterek, Federal Meclis Araştırma Komisyonu üyelerinin 31 Ağustos'ta Köln'deki saldırılarda yaralananlarla bir araya geleceğini söyledi.

NSU ile bağlantılı dosyaların güvenlik birimlerinde imha edildiğini duyduğunda ilk düşüncesinin ne olduğunun sorulması üzerine de John, bunun kendisini şaşırtmadığını ifade etti.

Güvenlik makamlarına güven duyan ailelerin dosyaların imha edildiğine inanamadığını, bu durumun onları da düşünmeye sevk ettiğini belirten John, bununla ilgili olarak İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich'in ailelere mektup yazdığını kaydetti.

Güvenlik birimlerinde ''yapısal ırkçılık'' olduğu yönündeki iddialarla ilgili olarak da John, toplumun sosyal realitesinin çeşitlilik olduğunu, ancak polisin göçmenlerle genelde suç ortamlarında muhatap olması sebebiyle belirli bir olumsuz bakış açısının mevcut olduğunu söyledi.

Bunu ''yapısal körlük'' olarak nitelendiren John, emniyet teşkilatlarında ve güvenlik birimlerinde çalışanların vatandaşlarla bir araya getirilmesi gerektiğini, ancak bu şekilde bu körlüğün ortadan kaldırılabileceğini belirtti.

Anayasayı Koruma Dairesi'nde 3 kişinin istifa ettiğinin ve görevden alındığının hatırlatılması üzerine John, bu istifaların sembolik bir nitelik taşıdığını, kötü şartların sadece, görevlilerin kendilerinden hesap sorulacağının bilincinde olması durumunda düzeltilebileceğini kaydetti.

John'un yanında çalışan ve ailelerle sürekli görüşen Taha Kahya da Kassel'de öldürülen Halit Yozgat'ın babasının şimdiye kadar devletten para almayı reddettiğini ve sadece oğlunun isminin caddeye verilmesini istediğini belirtti.

Kahya, kurbanların yakınlarının önceleri devlet dairelerine gitmek istemediğini, ancak John'a güven duyarak açıldığını ve bu dairelere gitme cesaretini bulduğunu kaydetti.

(aa)  

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2012, 22:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321