banner269
Öne Çıkanlar Türkiye FETÖ ABD PKK DİTİB Almanya

''Türk kökenli Belediye Başkanına hazır olun''

Ahlen'de başlatılan ve Türkiye Araştırmalar Enstitüsü eski Başkanı Prof. Faruk Şen'in yürüttüğü ''Ahlen 2030'' adlı araştırma projesi tanıtıldı 

banner197
''Türk kökenli Belediye Başkanına hazır olun''

 

 

''Türk kökenli Belediye Başkanına hazır olun''

Yaklaşık iki ay önce Ahlen'de başlatılan ve Türkiye Araştırmalar Enstitüsü eski Başkanı Prof. Faruk Şen'in yürüttüğü ''Ahlen 2030'' adlı araştırma projesinin ilk safhasıyla ilgili olarak Parisozial binasında düzenlenen basın toplantısında Ahlen'de kurulu Parisozial kuruluşuyla Ahlen Belediyesinin desteklediği araştırma çalışmasından ilk veriler, araştırmanın kapsamı ve amacı kamuoyuna duyuruldu.

Parisozial adlı Sosyal Kurumun Müdürü Dietmar Zöller, Göçmenler Danışmanı Hatice Yeşilyaprak, Ahlen Belediyesi uyum ekibinden Daniela Noack ve Mehmet Tanlı'nın da hazır bulunduğu basın toplantısında konuşan Prof. Faruk Şen şimdiye kadar toplumun farklı kesimlerinden 16 farklı kurumda görevli ve 5 ana konuda 65 Alman ve göçmenle bire bir görüşme yaptığını söyledi.

Şu anda TAVAK ( Türk Alman Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı) başkanlığını yürüten Prof. Faruk Şen, ''Ahlenli insanlara boş zamanları değerlendirme, tüketim, toplumsal yaşama katılım ve ekonomik gayretler ile Şehirle bütünleşme gibi konularda sorular yönelttik ve çok enteresan cevaplar aldım. Göçmenler kendilerini Ahlenli hissediyor ve Almanların tahminlerinin aksine şehri sahipleniyorlar. Bu araştırma ile Türklerin en yoğun olarak yaşadıkları şehirlerde göçmenlerin, özellikle Türkiyelilerin yaşadıkları sorunların, komşuluk ilişkilerinin, Ahlen şehrinin kurumlarının geleceğinin ne olacağının ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır'' dedi.

Almanlar birçok şeye hazır olmalılar

Almanya'da kısa bir süre sonra Stuttgart'ta, tüm Kuzey Ren Vesfalya eyaletinde de bu tip araştırmaların yapılmasının planlandığını söyleyen Şen, Ahlen'de en çok Enternasyonal bir Kültür Merkezinin ve Düğün Salonunun eksikliğinin çekildiğini söyledi.

Araştırmacı Prof. Şen, ''18 yıl sonra 2030 yılında Ahlen ve daha birçok Avrupa şehrinde ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel alanda sayısal anlamda da büyük değişimler olacak ve bu nedenle sonuçlarına da şimdiden hazırlanmak gerek. Örneğin 2030 da belkide Ahlen'de bir Türk Belediye Başkanı olacaktır'' dedi.

Parisozial Müdürü Dietmar Zöller de, ''Araştırma sonuçlarını Ekim ayının sonunda kamuoyuna açıklayacağız. Çıkan sonuçları iyi değerlendirerek gelecekte Ahlen'deki yaşamın akışını siyasilerle, tüm kurumlarla birlikte çalışarak pozitif etkilemek istiyoruz'' dedi.

ha-ber.com 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir