Öne Çıkanlar Almanya Türkiye PKK DİTİB Berlin Angela Merkel

Türk Kahvesi'nin 300. Yılı Würzburg’da kutlandı

Türk Kahvesinin Almanya’da içilişinin 300. Yılı Würzburg’da törenler ile kutlandı.

Türk Kahvesi'nin 300. Yılı Würzburg’da kutlandı

Türk Kahvesi'nin 300. Yılı Würzburg’da kutlandı
 
Türk Kahvesinin Almanya’da içilişinin 300. Yılı Würzburg’da törenler ile kutlandı.
 
IKG Enstitüsü’nün Würzburg şehir idaresi ile birlikte düzenlediği programda tiyatro, müzik, folklor ve defile gösterileri ile hem tarihe not düşüldü hem de Türk kültürü tanıtıldı.
 
Türk-Alman kültürel ilişkileri alanında yaptığı araştırmaları ile tanınan Dr. Latif Çelik başkanlığındaki IKG- Kültür, Tarih ve Integrasyon Araştırmaları Enstitüsü tarafından düzenlenen etkinlik Almanya’nın çeşitli yerlerinden katılan izleyiciler ile s. Oliver Arena’da “Festival der Sinne “adi altında gerçekleştirildi. Deniz Mesekoparan’in başarılı moderatorlugu ile devam eden program dolu dolu tarih ve kültür ağırlıklı idi.
 
Festivalin açılış konuşmasını yapan Dr. Latif Çelik, “Tarih olmuş ile bitmişin hikayesi değildir. Geçmişin güzelliklerini günümüze taşıyarak hem ikili ilişkilere destek oluyor hem de Avrupa’nın ortasındaki saklı tarihimizi öne çıkarmaya çalışıyoruz. Türk Kahvesi’nin Almanya toplumuna girişi, halkın tepkisi ve dönemin toplumsal yaşantısına etkisini tiyatrocularımız sahneye koydu. Bu tarihi görsel olarak Almanlara sunmak hem sanat hem de tarih açısından önemlidir “seklinde konuştu.


 
Asimile olmamanın önemli bir yolunun da tarihi bilmekten ve kendini tanıtmaktan geçtiğini belirten Dr. Çelik, “Viyana önlerinden 3 asır önce güney Almanya’ya gelen çok sayıda Türk esirin geldiğini biliyoruz. Ama Würzburg’a gelenlere bugün teşekkür etmek için toplandık bu salonda. Kahvenin bu şehirde yerel halk ile tanışmasının gecikmiş bir yıldönümünü, unutulmuş bir teşekkürü yerine getirmek için buradayız aslında. Bu program ile her gün yüzbinlerde fincan kahve içilen bu şehirden bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı varsa, bu kahve şehrimizde 300 yıldır var demek istiyoruz. IKG Enstitüsü olarak tarihin güzelliklerini günümüze taşımaya devam edeceğiz “seklinde konuşması büyük alkış aldı.
 
Unterfranken Bölge Valisi Yardımcısı Manfred Wetzel, yaptığı kısa selamlama konuşmasında, “Her gün içtiğimiz kahvenin tarihinin ortaya koyulması oldukça güzel bir etkinlik. Bu bağlamda Dr. Çelik ve ekibine teşekkür ediyoruz. Bölgemiz ve şehrimiz adına önemli bir entegrasyon aktivitesi olarak görüyoruz “dedi.
 
Würzburg Belediyesi temsilcisi Joachim Spatz ise yaptığı konuşmada, “Uzun yıllardan beri Türk arkadaşlarım var. Dr. Çelik ise 30 yıldır tanıdığım samimi bir kültür tarihi araştırmacısıdır. Şehrimizdeki böylesi bir güzellik için bir anma düzenlemesi Würzburg belediyesini çok memnun etmiştir. Türk kahvesinin öncelikle şehrimizden batıya doğru yayılması ise bizim için önemli bir tarih anekdotudur. Eserlerinde sürekli olarak Türk-Alman Dostluğu ve birlikte yasamayı vurgulayan Dr. Çelik’in başarılı bir araştırmacı olduğu ortaya çıkmaktadır. Kendisini ve arkadaşlarını şehrimiz adına kutluyorum “seklinde konuştu.


 
Türkiye Cumhuriyeti Nürnberg Başkonsolosu Yavuz Kül ise yaptığı konuşmada, “Türk-Alman ilişkileri asırlardır çok samimi bir ikili diyalog seklinde devam etmiş ve her iki tarafın da faydasına olacak şekilde gelişmiştir. Kültürel alanda yapılan böyle güzel bir etkinliğe sebep Dr. Latif Çelik ve arkadaşlarını kutlamak istiyorum. Kültürel sahada Türkiye ve Almanya arasındaki ilişkileri siyasetin çok ötesinde ve asırlardır gelişerek süre gelmiştir. Özellikle hepimizin içtiği kahvenin alışıla gelmişin dışında böyle bir etkinlik ile kutlanması ise oldukça hoş bir durum. Tarihçilerin geçmişten günümüze güzellik taşıması ise her şeyden güzeldir “seklinde konuştu.
 
Programda Giessen Türk Sanat Müziği korosu ve Adana Olgunlaşma Enstitüsü defile, tiyatro, folklor, türkü ve şarkıları ile sahne aldılar. Salonda çok sayıda Alman kahve severin olması ise oldukça önemli bir entegrasyon ilişkisi olarak değerlendirildi.

Saat 13.00’de başlayan program 18.30’da sona erdi.
 
ha-ber.com/ Würzburg

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol