"Türk işadamlarını Türk bankalarıyla barıştırmak zorundayız"

MÜSİAD Hessen şubesi Almanya’da faaliyet gösteren dört büyük Türk bankası, Ziraat Bankası, İş Bankası, KT Bank ve Oyak Anker Bank’ın genel müdürünü Türk işadamlarıyla biraraya getirerek önemli bir buluşmaya ev sahipliği yaptı.

"Türk işadamlarını Türk bankalarıyla barıştırmak zorundayız"

"Türk işadamlarıTürk bankalarıyla barıştırmak zorundayız"

MÜSİAD Hessen şubesi Almanya’da faaliyet gösteren dört büyük Türk bankası, Ziraat Bankası, İş Bankası, KT Bank ve Oyak Anker Bank’ın genel müdürünü Türk işadamlarıyla biraraya getirerek önemli bir buluşmaya ev sahipliği yaptı.

TC. Frankfurt Başkonsolosluğu’nun desteğiyle gerçekleştirilen “Finans ve İş dünyası” konulu panele katılım yoğun olurken, her banka kendi konseptini öne çıkararak meselelerin çözümüyle ilgili bakış açılarını ortaya koydu.

Bir selamlama konuşması yapan ve misafirlere katılımlarından dolayı teşekkür eden MÜSİAD Hessen Bölge Başkanı Musa Aydın, amaçlarının gerek Alman gerekse Türk toplumu nezdinde her kesim tarafından muhatap alınan bir dernek olmak istediklerini vurguladı. Frankfurt’un, Avrupa’nın öneml bir finans merkezi olduğuna dikkat çeken Aydın, Avrupa Merkez Bankası, Almanya Merkez Bankası ve Alman Borsası’nın bu şehirde olduğunu, ayrıca 250′nin üzerinde yabancı banka bulunduğunu hatırlattı.

MUSA AYDIN: GÜÇLÜ TÜRK LOBİSİ İÇİN GÜCÜMÜZÜN FARKINDA OLMALIYIZ

“Güçlü bir Türk lobisi için, iş gücümüzün farkında olmalıyız” diyen Aydın, Hessen bölgesinde ticaret yapan irili ufaklı yaklaşık 14 bin Türk kökenli işletme olduğunu ve bu işletmelerin yılda 6-7 milyar ciro yaptığını, takriben 70-80 bin istihdam sağladıklarını belirterek, “Etki alanlarını da hesapladığımızda Hessen’deki iş dünyası 350-400 bin seçmen demek. Gücümüzün farkındayız, iş dünyası güçlü bir Türk lobisinin en önemli alanlarından birisidir. MÜSİAD Hessen şubesi olarak, zaman zaman birçok işletme sahibinden, Türk bankalarıyla çalışma arzusu içerisinde olduklarını, ancak beraber çalışmak için uygun şartların oluşamadığı yönünde görüş beyan ettiklerine tanık oluyoruz. Yoğun talep üzerine biz Frankfurt’ta bulunan Türk bankalarının Genel Müdürlerini ziyaret ederek konu hakkında fikir alış-verişinde bulunduk ve bu programı gerçekleştirdik” dedi.

BURHAN SAĞLAM: TÜRK FİRMALARI DANIŞMANLIK PLATFORMUNA İHTİYAÇ DUYUYOR

MÜSİAD Avrupa Koordinatörü Burhan Sağlam’da 2018 yılı başlarken Almanya’daki Türk işletmelerinin sayısının 120 bin, yıllık cirosunun ise 70 milyar Euro’yu aştığını, 2020 yılına gelindiğinde cironun 120 milyar Euro’ya ulaşacağını öngördüklerini dile getirdi. Sağlam, yatırım ve kredi konusunda büyümekte olan Türk şirketlerinin gelişen piyasalar hakkında ve kendi içlerinde sektörlerine göre danışmanlık platformuna ihtiyaç duyduklarına dikkat çekti.

Programda T.C. Merkez Bankası Temsilcisi Kenan Alpdündar ve T.C. Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı’nın selamlama konuşmalarından sonra moderatörlüğünü Salih Taşdirek ve Fatih Aydoğan’ın yaptığı” Finans ve İş dünyası” konulu panel gerçekleşti. Panele ZiraatBank International AG Genel Müdürü Ayten Türkmen, KT Bank AG Genel Müdürü Ahmet Kudsi Arslan, Oyak Anker Bank GmbH Genel Müdürü Erhan Kürkçü ve İşbank AG Genel Müdürü H. Cahit Çınar katıldı.

AHMET KUDSİ ARSLAN/KT BANK AG: ALMANYA’YI İLK KEZ İSLAMİ BANKACILIK İLE TANIŞTIRDIK

KT Bank AG Genel Müdürü Ahmet Kudsi Arslan, konuşmasında Almanya’yı ilk kez İslami bankacılık hizmeti ile tanıştırdıkları ve diğer bankalardan bu anlamda ayrıldıklarına vurgu yaparak, iki yıldır bu pazarda faaliyet gösterdiklerini ve Türkiye’nin en büyük katılım bankası Kuveyt Türk’ün yüzde yüz bir iştiraki olduklarını hatırlattı.

“KUVEYT TÜRK EN ÖNEMLİ VE EN STRATEJİK YATIRIMINI ALMANYA’YA YAPTI”

Kuveyt Türk ailesi olarak KT Bank’ın Almanya’da en stratejik ve en önemli yatırımı olduğuna vurgu yapan Arslan, “Kuveyt Türk’ün Almanya ilgisi yaklaşık 10 sene önce başladı. Çok farklı bir modelin tüm Avrupa bölgesinde ilk örneği olmamız sebebiyle çok sorgulandığımızı, hatta çok ilgi çektiğimizi düşünüyorum. Bu süreçler başarıyla tamamlandı ve yaklaşık 2,5 sene önce gerekli lisansımızı aldık” diye konuştu.

“İSLAMİ BANKACILIĞIN BAYRAKTARLIĞINI YAPMAYA GELDİK”

Şu anda 4 şube ve 78 çalışanla Almanya’da alternatif bir bankacılık modelini sunmaya gayret ettiklerini ifade eden Arslan, birçok bankanın, binlerce şubenin kapatıldığı bir dönemde: “Ana şirketimiz Kuveyt Türk, 400 şubesiyle Türkiye’nin en büyük katılım bankası. Bizi buraya çeken en büyük sebep, Türk ve Müslüman toplumunun yatırım ya da günlük temel bankacılık ihtiyaçlarına alternatif bir banka olarak hizmet etmek. Buraya kendi modelimizin bayraktarlığını yapmaya geldik. Doğru bir modeli, doğru bir gücün buraya getirmiş olması bizim açımızdan memnuniyet verici.” dedi.

Ahmet Kudsi Arslan, “Biz kesinlikle Alman bankaları ile rekabet etmeye gelmedik. Biz alternatif bir banka olmaya geldik, Almanya’da faaliyet gösteren, Almanya’da iş kurmuş, istihdam oluşturmuş, buraya vergi veren, buradan topladığı mevduatı burada kullandırmak için gelmiş bir bankayız. Sermayemiz yeterli, büyütmek azmimiz ve amacımız var. Çok zor olan bir modeli tercih ettiğimizi söyleyebilirim. Topladığı mevduatı yüksek marjlarla Türkiye veya başka yerlere kanalize ederek şube yapısına geçmeden, internet, online bankacılık ya da bireysel ürün altyapılarıyla uğraşmadan daha başarılı modeller seçilebilirdi. Bu daha ekonomik bir karar olurdu. Ama burada yaşayan Türk, Müslüman ve Arap toplumunun hatta Balkanların inanılmaz ilgisini görüyoruz. Ve bu model gerçekten etik bankacılığa ilgi duyan Alman yatırımcıların da ilgisini çekiyor.” diye ekledi.

“TÜRK İŞADAMLARINI TÜRK BANKALARIYLA BARIŞTIRMAK ZORUNDAYIZ”

Ahmet Kudsi Arslan, son olarak iş adamlarına seslenerek, “KT Bank’ın iş modeli ve tüm ürünleri İslami bankacılık prensiplerine uygundur. Bizim şu anda topladığımız mevduatın yaklaşık iki katı kadar bu ülke içinde faliyet gösteren Türk işadamlarına, işverenlerine kendi ürünlerimizle fon kullandırma faaliyeti içinde olduğumuzu memnuniyetle ifade etmek isterim. Sizi ne yapıp edip Türk bankalarıyla barıştırmak, tanıştırmak ve sizin için katma değer üretmek zorundayız” ifaleriyle sözlerini tamamladı.

AYTEN TÜRKMEN/ZiraatBank Int. AG: KREDİ BAŞVURULARINDA EKSİKSİZ BELGE ÖNEMLİ

Konuşmasına Almanya ve Türkiye’ye ilişkin ekonomik verileri karşılaştırarak başlayan ZiraatBank International AG Genel Müdürü Ayten Türkmen’de, Almanya’nın dünyanın 4., Türkiye’nin ise 17. büyük ekonomisi olduğunu hatırlatarak, “Almanya’nın 2 trilyon dolar ticaret hacmi var, Türkiye ile olan ticareti ise 28 milyar Euro. Bu rakam nasıl artırılır, bunun üzerinde düşünmek lazım. Almanya’nın Gayri Safi Millî Hasılası 3,1 trilyon dolar, Türkiye’nin ise 700 milyar dolar. Hem GSMH olarak hem de milli gelir olarak Almanya, Türkiye’den 4,5 kat daha büyük” dedi.

Almanya’da Frankfurt’ta genel merkezlerinin bulunduğunu ve 8 şubeyle faaliyet gösterdiklerini kaydeden Türkmen, toplam 137 personelle hizmet verdiklerini anlattı. Kredilerin büyük kısmının Türkiye’deki şirketlere kullandırıldığını belirten Türkmen, Almanya’daki Türk bankalarının sermayesinin 1 milyar Euro gibi büyük bir rakama ulaştığını, Türk bankalarının koydukları sermayenin 7 katı kadar büyüklüğünde ülkemize bir kaynak sağladıklarına dikkat çekti. Türk işadamlarından mevduatlarını Türk bankalarında değerlendirmelerini isteyen Ayten Türkmen, son olarak Türk şirketlerinin başvurdukları kredileri en kısa zamanda alabilmeleri için istenilen bütün evrakları tam ve eksiksiz olarak getirmelerinin önemine vurgu yaptı.ERHAN KÜRKÇÜ/Oyak Anker Bank: BANKALARIN KREDİ VERME İŞTAHI AZALDI

Oyak Anker Bank GmbH Genel Müdürü Erhan Kürkçü de Oyak Grubu’nun yurtdışındaki tek bankası olduklarını, 2008 krizinden sonra şubelerini kapattıklarını ve Frankfurt’taki merkezde faaliyet gösterirdiklerini söyledi. 900 milyon Euro bilanço büyüklüğüne sahip olduklarını kaydeden Kürkçü, Avrupa Merkez Bankası’nın yatırımcıların uzun vadeli yatırımlarından daha çok kar edebilmesi için faizleri düşük tuttuğuna atıfta bulundu ve iki yıl daha bu durumu böyle devam etmesini beklediklerini belirtti.
Düşük faizler nedeniyle bankaların kredi verme iştahının azaldığını ifade eden Kürkçü, kar marjlarının çok düştüğünü, bankaların sabit maliyetlerini bile karşılayamaz duruma geldiğini kaydetti.

CAHİT ÇINAR/ISBANK AG: TÜRK ŞİRKETLERİ GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRMELİ

ISBANK AG Genel Müdürü Cahit ÇINAR, Almanya’da 120 bin Türk işletme bulunduğunu ancak bu işletmelerin cirolarla değerlendirildiğini belirterek, “Bu kadar çok işletme var ancak bunların sadece yüzde 8’inin 10 ve üzeri çalışanı var. Hep ciro üzerinden bakıyoruz ama sermaye ve kar olarak da bakmak lazım. Ne kadar sermaye birikimi gerçekleştirebildik, buna bakmamız lazım. Türk işletmelerinin %70’i şahıs şirketi konumunda. İnşaat hariç, sanayi şirketleri sayısına bakarsak Almanya’daki rakamlar hiç de parlak değil. Yoğunlaştığımız alanlar belli” diye konuştu.

Türk şirketlerinin birleşerek yabancı kaynak yani kredi kullanmalarını isteyen Çınar, İşbankası olarak kendilerinin buna hazır olduğunu ifade ederek şöyle devam etti: “Bizim 53 bin müşterimiz var, bu iyi bir rakam ancak bu 53 binin içi ne kadar dolu? Buradaki bankaların hepsinin bir kâr amacı var ama bunun yanısıra bizim bir de misyonumuz var. Biz size hizmet etmeye hazırız, ancak bu her iki tarafında ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde olması gerek.” dedi.

İşadamlarından gelen kredi verme süreçlerinin çok uzun sürdüğü eleştirilerine yanıt veren Çınar, “Bu bankaların inisiyatifinde gelişen birşey değil. 2008’de dünya büyük bir finans krizi yaşadı. Devletler doğal olarak işi çok ciddiye alır yani benim üzerimden sizi zorlarç. Bu evrak, kâğıt-kürek işleri hep olacak. Bunu artık içselliştermemiz lazım” diye konuştu.

ha-ber.com

 
Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2017, 00:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER