banner216
Öne Çıkanlar Berlin Almanya DİTİB ABD terör Türkiye

Türk Heyeti IHK FOSA'yı ziyaret etti

Türk heyeti Almanya'da endüstri, ticaret, gastronomi ve hizmet sektörlerinde edinilen mesleki diplomaların eşdeğerliliğinin tek noktadan denetimini gerçekleştirmek üzere kurulan IHK FOSA'yı ziyaret etti

banner197
Türk Heyeti IHK FOSA'yı ziyaret etti

 

 

Türk Heyeti IHK FOSA'yı ziyaret etti

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Çalışma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) mensuplarından oluşan heyet, Almanya'da endüstri, ticaret, gastronomi ve hizmet sektörlerinde edinilen mesleki diplomaların eşdeğerliliğinin tek noktadan denetimini gerçekleştirmek üzere kurulan IHK FOSA'yı ziyaret etti.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı öncülüğünde Almanya'yı ziyaret eden Türk heyeti, ülkede yeni yürürlüğe giren ''Yabancı Diplomaların Tanınması Yasası'' ve uygulama sürecine dair incelemelerde bulundu. Heyette Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı temsilcilerinin yanı sıra, Türkiye'de mesleki diplomaların edinimi ve tanınması sürecinde yetkili konumda bulunan Çalışma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurulu'ndan (YÖK) temsilciler yer aldı. 24. ve 25. Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilen ziyaret aynı zamanda, yeni yasa kapsamında kurulan IHK FOSA'ya ilk uluslararası ziyaret olma niteliğini taşıyor.

Yasanın yürürlüğe girmesinden aylar önce konuya eğilen ve mesleki diplomaların tanınması konusunda faal kurumların temsilcileri ile bir çalışma grubu oluşturan Türkiye'nin bu çabasının, Almanya'da yaşayan Türk kökenlilerin mesleki diplomalarının tanınması konusunda önemli bir katkı sağlayacağına inandığını belirten IHK FOSA Yönetim Kurulu Başkanı Dirk von Vopelius ''Yeni yasa Türk kökenli yurttaşlarımız için yeni fırsatların kapılarını aralıyor. Bu bağlamda Türkiye'nin de sürece dahil oluşundan büyük memnuniyet duyuyoruz ve uzun vadeli ve başarılı bir işbirliğinin kurulmasını umuyoruz'' diye konuştu.

Almanya'da 1 Nisan 2012'den itibaren yürürlüğe giren yabancı diplomaların tanınması yasasının uygulanmasını kolaylaştırmak için 77 Sanayi ve Ticaret Odası'nın katılımıyla Nürnberg'de kurulan IHK FOSA, yurtdışında edinilmiş mesleki diplomaların uygunluk kriterlerini taşımaları halinde resmi ve hukuki güvenceye sahip bir denklik belgesi tahsis ediyor. IHK FOSA, endüstri, ticaret, gastronomi ve hizmet sektörlerinde edinilen mesleki diplomaların ve mesleki gelişim sertifikalarının eşdeğerliliğini tüm Almanya çapında tek noktadan gerçekleştiriyor.

Türkiye'den gelen heyete, mesleki diplomaların tanınması konusunda çabalarından ötürü teşekkür sertifikaları verildi. Heyet ziyaretin ilk gününde IHK FOSA'da incelemelerde bulunurken ziyaretin ikinci gününde, Zanaatkarlar Odalarının temsilcilerinin de dahil olduğu geniş kapsamlı bir görüşme gerçekleştirildi.

ha-ber.com / Essen  

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir