Türk-Alman Sempozyumu 100 yıl öncesine mercek tuttu

Selçuk, Akdeniz ve Julius- Maximilians Üniversiteleri ile Almanya IKG Enstitüsü tarafından Würzburg’da düzenlenen “Mondros ve Verysay’ın 100. yılında Türk-Alman İlişkileri Sempozyumu “çeşitli ülkelerden çok sayıda akademisyenin katılımı ile düzenlendi.

Türk-Alman Sempozyumu 100 yıl öncesine mercek tuttu
Türkiye, Almanya, Azerbaycan, Avusturya, Hollanda ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden katılan akademisyenler iki gün boyunca ikili ilişkileri konu alan bilimsel çalışmalarını sözlü, görsel ve belgesel kaynaklara dayanarak sunumlarını yaptılar.

Würzburg Üniversitesi’nin 600 yıllık tarihi binasında gerçekleşen oturumlarda 85 bilim adamı bizzat katılarak 16 bilim insanı ise bildirilerini ulaştırarak sempozyuma katkı sağladılar.TAKDİR EDİLDİ
Paris’te düzenlen Birinci Dünya Savaşı anma törenlerinden iki gün önce Türk ve Alman bilim insanlarının ikili ilişkileri çeşitli yönleri ile ele alan sempozyuma start vermesi Alman bilim dünyası tarafından da takdir edildi.

Birinci Dünya Savaşı’ndan Türkler ve Almanlar yenik ayrıldılar. Osmanlı’ya Mondros’ta ve Almanya’ya Versay’da dayatılan antlaşmalar ile sadece silahları elinden alınmadı, anavatanları da işgale uğradı. Her iki milletten çok sayıda akademisyen Almanya’nın Julius-Maxmilians Üniversitesi’nde bir araya gelerek Türk-Alman ilişkilerini iki gün boyunca enine boyuna tartıştılar. Selçuk Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi Julius-Maxmilians Üniversitesi ve IKG Enstitüsü tarafından düzenlenen Uluslararası 3. Türk-Alman sempozyumuna 100’den fazla bilim insanı katıldı.Üniversite ana binasında özel bir tören ile başlayan sempozyumun moderatorluğunu yapan Hümeyra Uzunkaya’nın zarif hoşgeldiniz cümleleri ile başlayan sempozyumda ilk konuşmayı ev sahibi olarak yapan Würzburg Julius-Maxmilians Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Barış Kabak yaptı. Türk asıllı Alman akademisyen Prof. Dr. Kabak konuşmasında, “Üniversitelerimiz arasındaki iş birliğinin bilimsel alanda artması çok önemlidir. Özellikle Türkiye’nin iki köklü üniversitesinin uluslararası önem arz eden bir programı burada gerçekleştirmesini çok önemli buluyorum. Gelecekte de Selçuk ve Akdeniz Üniversiteleri ile ortak programlar hayata geçirmekten büyük mutluluk duyacağız. Sempozyumun gerçekleşmesinde önemli rol oynayan Prof. Dr. Eckard Pache ile Dr. Latif Çelik’e teşekkür ediyorum “dedi.

Sempozyum eş başkanı Prof. Dr. Eckard Pache ise kürsüye gelerek, “Bu program ile Türk ve Alman Üniversitelerinin artan iş birliğinin her iki tarafa da ne kadar faydalı olduğunu fark ediyoruz. Türk akademisyenlerin ilgisinden çok memnunuz. Arkadaşım Dr. Çelik ile birlikte Türkiye ve Almanya’da yaptığımız toplantılarda önemli detayları görüşerek programın en iyi şekilde gerçekleşmesini sağladık. Katılımcı misafirlerimize teşekkür ediyorum “dedi.LATİF ÇELİK KONUŞTU
IKG Enstitüsü başkanı Dr. Latif Çelik ise yaptığı konuşmada, “Türk-Alman İlişkilerinde geriye dönüp baktığımızda 50 yıl önce Almanya’ya gelen Türk işçilerini karşılayan Würzburglular şimdi üniversitelerinde Türk Akademisyenleri ağırlıyorlar. Bu mutluluğu tarif etmek mümkün değil. Bilim insanlığın ortak malıdır, fikirleri paylaşmak ise en güzelidir. Türk-Alman ilişkileri alanında çalışmalarını sunmak isteyen arkadaşlara alan açtığımız için oldukça mutluyum. Alman ve Türk bilim dünyasını ortak akademik platforma çekmeyi çok önemli buluyoruz. Selçuk, Akdeniz ve Julius-Maxi millians Üniversitesi ile katılımcı akademisyenlere teşekkür ediyorum “şeklinde konuştu.

SEMPOZYUM İÇİN ÖNEMLİ ROL OYNADI
Uluslararası III. Türk-Alman Sempozyumu’nun hayata geçirilmesinde önemli rol oynayan Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, “Almanya’ya geçmişte işçi olarak giden bir ailenin çocuğuyum. Almanya’ya karşı sevgi ve ilgim zaten özel olarak var. Yıllarca Türk milli takımının olmadığı uluslarasın müsabakalarda bizler hep Almanları destekledik. Rektörü bulunduğum Selçuk Üniversitesi’nin geçmişine büyük saygı duyduğum Julius-Maxmimilians Üniversitesi ile uluslararası alanda program gerçekleştirmesinin sevinçle dile getirmek istiyorum. On binlerce öğrencisi ve geniş akademisyen kesimi ile Türkiye üniversiteleri arasında saygın bir yere oturan Selçuk Üniversitesi’nin gelecekte Türk-Alman ilişkilerine daha fazla katkı sağlayacak projelere imza atmak istediğini belirtir, Sayın Prof. Dr. Pache ile Dr. Latif Çelik’i en samimi şekilde kutlamak istiyorum “dedi.

BİLİMSEL ETKİNLİĞE DESTEK VERDİ
Uluslararası III. Türk-Alman Sempozyumu’na verdiği destek ile çok sayıda akademisyenin sempozyuma katılmasını sağlayan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal kürsüye gelerek, “Türk-Alman ilişkilerinin önemli bir dönemini işaret ederek, bu bilimsel etkinliğe en başından beri önemli destek verdik dedi. Ünal şöyle devam etti. „ Sayın Prof. Dr. Pache ve Dr. Çelik’i üniversitemizde misafir ederek sempozyumun teknik boyutlarını uzun uzun görüştük. Bu bilimsel etkinliğin, Türk ve Alman milletlerinin geçmişteki birlikteliğine dikkat çektiğini akademisyen camiaya duyurarak katkı sağlamalarına destek verdik. Türk-Alman ilişkilerine özellikle bilimsel alanda da çok iyi yerlerde olması için üniversitemiz özel bir gayret göstermektedir. Genç akademisyenler ve öğrencilerimizin iki ülke arasında sağlayacağı diyaloğa Akdeniz Üniversitesi olarak destek veriyor ve sempozyumun dördüncü ayağının bizim üniversitemizde yapılmasını teklif ediyorum dedi „

ÜÇÜNCÜ DEFA TOPLANIYORUZ
Regierung Unterfranken adına kürsüye gelen Johen Lange ise, “Türk-Alman ilişkilerine akademik açıdan bakan bilim insanlarının üçüncü defa şehrimizde toplanmış olmasından mutluluk duyuyorum. Üç defa üst üste sempozyumu gerçekleştiren Dr. Çelik’i huzurunuzda tebrik ediyorum. Bana göre artık sempozyumdan öte gelenekselleşmiş uluslararası önemli bir bilimsel etkinlik ile karsı karşıyayız. İleride yapılacak sempozyumların da ikili ilişkilere olumlu katkı yapacağına inanıyor ve katkı sunan bilim insanlarını tebrik ediyorum. Üniversitemizin de bilim insanlarına verdiği imkânları için oldukça önemli bir çalışma olarak değerlendiriyorum “şeklinde konuştu.

SELÇUK EKE: TÜRK- ALMAN İLİŞKİLERİNİN TRİHİ KÖKENİ VARDIR
Türkiye Cumhuriyeti Nürnberg Başkonsolosluğu Başkonsolos Yardımcısı Selçuk Eke, ise yaptığı kısa konuşmada “Türk-Alman İlişkilerinin derin bir tarihi kökeni vardır. Türk ve Alman bilim insanlarının Birinci Dünya Savaşı’nın sona erişinin 100. Yılında bir araya gelmeleri geçmişteki devasa ilişkileri bu günkü nesillere kaynaklandırarak sunmaktır. Başta Dr. Çelik ve Prof. Pache olmak üzere Türk ve Alman Üniversitelerinin yöneticilerini, akademisyenlerini ve çalışanlarını içtenlikle kutluyorum. “Şeklinde görüş açıkladı.
Sempozyum iki gün boyunca 111 bilim adamı ve 88 bilim insanı tarafından sunulan bildiriler Türk-Alman bilim tarihinin en büyük akademisyen buluşması olarak tarihe geçmiş oldu.

ha-ber.com/Taner TÜZÜN / WÜRZBURG
Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2018, 22:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321