banner269
Öne Çıkanlar Almanya ABD Berlin Türkiye Polis Recep Tayyip Erdoğan

TÜMATA Münihlilere Sema’yı sevdirdi

Dünyaca ünlü müzikle tedavi uzmanı Yrd. Doç. Dr. Rahmi Oruç Güvenç´in kurucusu olduğu Türk Musikisini Araştırma ve Tanıtma Grubu (TÜMATA) tarafından Münih Mohr Villa'da gerçekleştirilen Sema gösterisi büyük beğeni topladı.

banner197
TÜMATA Münihlilere Sema’yı sevdirdi

TÜMATA Münihlilere Sema’yı sevdirdi

Dünyaca ünlü müzikle tedavi uzmanı Yrd. Doç. Dr. Rahmi Oruç Güvenç´in kurucusu olduğu Türk Musikisini Araştırma ve Tanıtma Grubu (TÜMATA) tarafından Münih Mohr Villa'da gerçekleştirilen Sema gösterisi büyük beğeni topladı.

TÜMATA tarafından Münih Mohr Villa'da gerçekleştirilen Sema gösterisi büyük beğeni topladı. Dünyaca ünlü müzikle tedavi uzmanı Yrd. Doç. Dr. Rahmi Oruç Güvenç´in kurucusu olduğu Türk Musikisini Araştırma ve Tanıtma Grubu (TÜMATA) ’nın gösterisinde dini, dili, rengi ne olursa olsun Mevlana’nın çağrısına koşarak gelen katılımcılar hem sema yapma hem de sema yapanları seyretme fırsatı buldular. Dr. Güvenç ve ekibin birbirinden değerli ilahi, zikir ve ezgilerinide canlı olarak dinleme fırsatı bulan katılımcılar mutluluklarını ifade ettiler.NE OLURSAN OL YİNE GEL

Dr. Güvenç, birçok ülkeden farklı din, meslek ve duygulara sahip insanların, sema etkinliklerine katılarak Hazreti Mevlana'nın öğretisinde birleştiğine dikkati çekti. Bunun çok önemli olduğunu dile getiren Güvenç, "Bunun aslı bilgi ve sevgiye dayalı, onun yan unsurları olarak da hoşgörü ve paylaşım. Bütün bunlar insanların ihtiyacı olan duygular ve davranış şekilleri diye düşünüyoruz. Böyle bir müessesenin, böyle bir uygulamanın bir model olarak insanlığa iyi bir hizmet verdiğini düşünüyoruz." Önceki yıllarda bu etkinlikte 66 ülkeden yüzlerce kişinin yer aldığını vurgulayan Güvenç, şunları kaydetti:

"3 günlük sema programları başladığından bu yana 29 kere gerçekleşti. Bu 30'uncusu oldu. İsviçre'de başladıktan sonra  Avusturya,  Almanya, İspanya ve Türkiye olmak üzere 5 ülkede devam etti. Bu çalışmalar sırasında bu mekânda 3 gün 3 gece semanın dışında 7 günlük, 3 defa 40 günlük, bir defa 66 günlük, bir defa 99 günlük sema gerçekleşti. 99 günlük sema geçtiğimiz yıl burada gerçekleşmiş oldu. Ağustos ayında 16 gün 16 gece sema düşüncemiz var. Ondan sonrası için arkadaşlar soruyorlar 'Başka ne kadar yapacağız?' diye. 99 gün uzunca bir süreydi ve çok şükür gerçekleşti. 2016 yılı bir dinlenme olur“ .

2017’DE 114 GÜN BOYUNCA HİÇ DURMADAN SEMA YAPILACAK

Dünyaca ünlü müzikle tedavi uzmanı sufi Yrd. Doç. Dr. Rahmi Oruç Güvenç „“2017'de 114 gün 114 gece semaya niyet ediyoruz yavaş yavaş ve arkadaşları ona hazırlıyoruz. Onun da gerekçesi şu; 114, pi sayısı gibi bir kat sayı, Kur'an-ı Kerim'deki sure sayısıdır aynı zamanda. Onu da denemek istiyoruz“ şeklinde konuştu.ha-ber.com/Ahmet İNCEL / MÜNİH

 
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir