banner269
Öne Çıkanlar medya Dublin Almanya FETÖ Dayanışma Hüseyin Baraner

Thalia’da bir ilk gerçekleşti

Almanya’nın en iyi sahneleri arasında gösterilen Hamburg Thalia Tiyatrosunda, Bertolt Brecht’in “Cesaret Ana ve Çocukları” ile, ilk kez bir repertuar oyunu Türkçe üst yazıyla gösterildi. 

banner197
Thalia’da bir ilk gerçekleşti
Thalia’da bir ilk gerçekleşti

Almanya’nın en iyi sahneleri arasında gösterilen Hamburg Thalia Tiyatrosunda, Bertolt Brecht’in “Cesaret Ana ve Çocukları” ile, ilk kez bir repertuar oyunu Türkçe üst yazıyla gösterildi. 

Eyalet milletvekili Güngör Yılmaz'ın fikri üzerine gerçekleşen uygulama beğeni topladı.Almanya’nın Hamburg kentindeki Thalia Tiyatrosu ilk kez bir repertuar oyununu Türkçe üst yazıyla sundu.

Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili Güngör Yılmaz’ın önerisinin Thalia Genel Sanat Yönetmeni Joachim Lux tarafından benimsenmesiyle hayata geçirilen Türkçe üst yazı, Bertolt Brecht’in “Cesaret Ana ve Çocukları” oyununda ilk kez uygulandı. Böylece prestijli sahne repertuar oyunlarında İngilizce dışında Türkçe üst yazı da kullanan ilk tiyatro olarak tarihe geçti.Dramaturg Lochte konukları Türkçe selamladı
Oyun öncesi tiyatronun holünde Güngör Yılmaz ve oyunun dramaturjüsini yapan Julia Lochte tiyatro severlere “hoş geldiniz” dediler.


Yılmaz önce Türkçe ardından Almanca yaptığı kısa konuşmada Thalia’ya Türkçe açılımından ötürü teşekkür ederken, “Almanya’da kültürel bir ilke şahit oluyoruz. Bu güzel bir başlangıç. Türkçe üst yazı uygulamasının yaygınlaşması bizlerin doğrudan göstereceği ilgiyle bağlantılıdır.


Bugünkü ilginin ileride de sürmesini diliyorum” dedi. Konukları Türkçe “İyi akşamlar” diyerek selamlayan Julia Lochte, Brecht ve oyun hakkında bilgi verirken, oyunu Türkçe üst yazıyla sunmanın heyecanını yaşadıklarını söyledi. Lochte’nin konuşması çevirmen Erhan Erdoğan tarafından Türkçeye çevrilerek konuklara aktarıldı.İlgi gördü
Oyunu Thalia’nın onur konukları olarak Berlin’de yaşayan yönetmen ve oyuncu Kemal Kocatürk ve Çağlar Yiğitoğulları’nın yanı sıra Hamburg ve çevresinden çok sayıda Türkiye kökenli izledi.


Oyunu Hamburg’da Türkçe tiyatro yapan PEM Oyunculuk Okulu öğretim üyeleri ve yöneticileri Özlem Özkan ve Christian Winkler Özkan, Mut Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Mahmut Canbay, Tiyatro İletişim yönetmeni Olgay Sadak, Engelsiz Diyalog Tiyatrosu yönetmeni Coşkun Üresin, Cesaretli Kadınlar Tiyatro Grubu yönetmeni Aynur Canbay Yücer ve Tiyatro Divan Anadolu yönetmeni Zeynep Sönmez gibi tiyatro çevresinden isimlerde izledi. Dakikalarca alkışlanan oyun sonrası oyuncular ve konuklar tiyatronun barında bir araya gelip sohbet ettiler.ha-ber.com/Hamburg
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir