banner269
Öne Çıkanlar ABD Schengen Aile Almanya Schengen Bilgi Sistemi Kürt Kültür Festivali

TGH'da 100 bin Euro'luk açık tartışması

Türkler arasında dayanışma sağlamak amacıyla kurulan Hamburg Türk Toplumu'nun (TGH) kasasında 100 bin Euro'dan fazla açık çıkması eski ve yeni yönetimi karşı karşıya getirdi

banner197
TGH'da 100 bin Euro'luk açık tartışması

 

 

TGH'da 100 bin Euro'luk açık tartışması

Türkler arasında dayanışma sağlamak amacıyla kurulan Hamburg Türk Toplumu'nun (TGH) kasasında 100 bin Euro'dan fazla açık çıkması eski ve yeni yönetimi karşı karşıya getirdi

Derneğin çiçeği burnunda yeni Genel Başkanı Nebahat Güçlü, adil ve şeffaf hizmet anlayışıyla göreve geldiklerini belirterek, her şeyi açıklığa kavuşturacakları sözünü verdi. Güçlü, TGH'nin 27 yıllık tarihinde böyle bir olay yaşanmadığını belirtirken, 12 dernek çalışanı ve 20 öğretmen ödenmeyen maaşlarını istiyor.

Hamburg'da 27 yıl önce Ramazan Avcı'nın Neonaziler tarafından öldürülmesinin ardından Türkler arasında dayanışma sağlamak amacıyla kentte faaliyette olan dini, kültürel ve spor derneklerinin bir araya gelmesiyle kurulan, aynı zamanda Almanya Türk Toplumu'nun temelini oluşturan Hamburg Türk Toplumu'nda (TGH) tartışmalar devam ediyor.

Daha önce şeffaf olmadığı ve hesapları tam olarak açıklanamadığı için eleştirilen TGH'nin kasasındaki açık, tartışmaları alevlendirdi. Derneğin kasasında yaklaşık 100 bin Euro'dan fazla açık bulunduğunu belirten TGH Başkanı Nebahat Güçlü, bu açığın kendilerine genel kurulda bildirilmediğini söyledi. Her toplantıda yeni bilgiler öğrendiklerini ifade eden Güçlü, aldıkları karar üzerine bu konuda uzman, tarafsız bir Alman firmasını hesapları denetlemesi için görevlendirdiklerini anlattı. Şu anda incelemenin devam ettiğini, kesin rakamların inceleme tamamlanınca netlik kazanacağını açıklayan Nebahat Güçlü, "Ancak bize yazılan mektuplarda da görüleceği gibi 12 dernek çalışanı ve kurslarda görev alan 20 öğretmen aylık alamamış. Özellikle Noel parasının ödendiği dönemde bunların yaşanması çalışanların kira ve sigorta paralarının ödenmemesi çok üzücü." dedi.

Yönetime adil, şeffaf ve halka hizmet anlayışıyla talip olduklarını hatırlatan Güçlü, "Biz de derneğin içinde bulunduğu durumu üye derneklere aktarmak için onları davet ettik. Bu davete yine genel kurul kararıyla üye derneklerle iç içe olan Türk medya mensuplarını da dahil ettik." diye konuştu.

TGH'nın Altona semtinde bulunan merkez binasına ek olarak Billstedt semtinde de başka bir yer kiralandığını hatırlatan Güçlü, aylık 4 bin 500 Euro gideri bulunan bu yerin yönetim kurulu kararı olmadan ve mali plan yapılmadan 10 yıllığına kiralandığını anlattı. Nebahat Güçlü, 27 yıl önce kurulan TGH'nın tarihinde daha önce böyle bir olayın yaşanmadığını ifade etti.

Eski yönetimde de Denetleme Kurulu Üyesi olarak görev yapan Namık Yener ise yaptığı açıklamada, "En son geçtiğimiz yıl yaptığımız incelemede derneğin kasasında yaklaşık 160 bin Euro para vardı. Şimdi ise yaklaşık 100 bin Euro açıktan bahsediliyor. O zaman toplamda 250-260 bin Euro açık var. Bu para nerede.? Biz de hesapların açıklığı kavuşması için yıllarca mücadele ettik." dedi. Bazı kesimlerin TGH'da tüm hesapların ortaya çıkmasını istemediğine vurgu yapan Yener, ‘‘Bu kesim zaten yenilgiyi de kabul etmiyor. Burada birazda çekememezlik var. Umudumuz en kısa zamanda her şeyin netliğe kavuşması." diye konuştu.

ha-ber.com

 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir