TGB Avrupa Oberhausen'de fırtına estirdi

Avrupa Türkiye Gençlik Birliği’nin Almanya Oberhausen kentinde düzenlediği Soma faciası etkinliğine on binler katıldı.

TGB Avrupa Oberhausen'de fırtına estirdi

 
TGB Avrupa Oberhausen'de fırtına estirdi

Avrupa Türkiye Gençlik Birliği’nin Almanya Oberhausen kentinde düzenlediği Soma faciası etkinliğine on binler katıldı.

Almanya’nın Oberhausen kentinde Türkiye Gençlik Birliği'nin (TGB) düzenlediği etkinliğe, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu da davetli olarak katıldı.

Etkinlik, Avrupa'nın değişik kentlerinden binlerce kişinin katılımıyla Oberhausen'daki König-Pilsener Arena'da gerçekleştirildi. Daha önce, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Şenliği olarak planlanan ancak Soma faciasının ardından içeriği değiştirilen etkinliğin geliri faciada yaşamını yitiren madencilerin ailelerine bağışlanacak. Etkinlikte Avrupa TGB Başkanı Tunç Akkoç, Avrupa Milli Merkezi'nin Başkanı Dursun Arı, AKUT Başkanı Nasuh Mahruki ve TBB Başkanı Metin Feyzioğlu birer konuşma yaptı.

Ali İsmail Korkmaz, Ahmet Atakan, Abdullah Cömert’in aile ve yakinlari da davetliler arasında yerlerini aldi. TGB üyeleri, üzerinde “Kalbimiz Soma'da” yazılı dev bir pankartla sahneye çıktı. Salonu dolduran kalabalığın büyük bir çoğunluğunu gençler oluştururken, etkinliğin müzik bölümünde Grup Cig, Karadenizli Sanatçı Resul Dindar, Grup Duman ve Cem Adrian sahne aldı. Resul Dindar ve orkestrası soma faciası nedeniyle sahneye baretlerle çıktı.

Habercilerin sorularını da yanıtlayan TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Köln'de katıldığı toplantı ile ilgili olarak ise şunları söyledi: “Anladığım kadarıyla Sayın Başbakan, cumhurbaşkanlığı seçimi süreci için böyle bir toplantı düzenledi. Elbette doğaldır, cumhurbaşkanlığı secimi için oy kullanacak 1,5 milyon seçmen var Almanya'da. Dolayısıyla ilgisiz kalınması söz konusu değil.
Ancak, söylemlerin yapıcı, birleştirici, kucaklayıcı olması lazım. Kutuplaştırıcı söylemlerden itinayla kaçınmak gerekiyor Türkiye'de hele hele önceki gün Başbakan'ın sarf ettiği bir cümle gerçekten çok tehlikeli. Polise yönelik olarak, 'Nasıl sabrediyorlar, şaşıyorum' cümlesi, gerçekten bir felakete sebebiyet verebilir. Polise molotof kokteyli atılmasını veya silah çekilmesini asla kabul edemeyiz. Şiddetten uzak, barışçıl toplantıların yanındayız. Nerede şiddet varsa, biz orada yokuz. Ancak yasakçı bir zihniyet hakim olduğunda, barışçıl gösteri haklarını kullananların yanına, maalesef provokatörlerin sızması gibi bir durum doğuyor. Sonra da şiddete hiç karışmamış kişiler mağdur duruma geliyor. Polisin belindeki silah, çok zorunlu durumlarda ve son derece sıkı şartlarda kullanılabilir. Başbakan'ın cümlesi korkarım polisin, 'Hakikaten sabretmemize gerek yokmuş' deyip kanundaki şartlar oluşmadan silah kullanmasına sebebiyet verebilir ki, bu çok tehlikeli. Bizim birleştirici söyleme ihtiyacımız var. Kucaklayan söyleme ihtiyacımız var. Herkesin yasalara uyması gerekmektedir. Polisin de, silah kullanmaması gerektiği yerde silaha başvurmasını tasvip etmemiz mümkün değil.”

TGB'nin yapmış olduğu bu dev organizasyonda yer almaktan dolayı son derece mutlu olduğunu vurgulayan Feyzioğlu:
"TGB gerçekten Atatürk'ün ırkçılıktan uzak, mezhepçilikten uzak, birleştirici, bütünleştirici politikasını ve ilkelerini takip eden son derece önemli etkin bir birlik. Ben de TGB'nin yapmış olduğu bu dev organizasyonda yer almaktan dolayı son derece mutluyum. 'Gençlere sormak lazım diyorlar' ya, ben öyle söylemiyorum, 'Gençliğe bırakmak lazım' diyorum” dedi.

Metin Feyzioğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Köln'de katıldığı toplantı ile ilgili olarak ise şunları söyledi: “Anladığım kadarıyla Sayın Başbakan, cumhurbaşkanlığı seçimi süreci için böyle bir toplantı düzenledi. Elbette doğaldır, cumhurbaşkanlığı secimi için oy kullanacak 1,5 milyon seçmen var Almanya'da. Dolayısıyla ilgisiz kalınması söz konusu değil. Ancak, söylemlerin yapıcı, birleştirici, kucaklayıcı olması lazım. Kutuplaştırıcı söylemlerden itinayla kaçınmak gerekiyor Türkiye'de hele hele önceki gün Başbakan'ın sarf ettiği bir cümle gerçekten çok tehlikeli. Polise yönelik olarak, 'Nasıl sabrediyorlar, şaşıyorum' cümlesi, gerçekten bir felakete sebebiyet verebilir. Polise molotof kokteyli atılmasını veya silah çekilmesini asla kabul edemeyiz. Şiddetten uzak, barışçıl toplantıların yanındayız. Nerede şiddet varsa, biz orada yokuz. Ancak yasakçı bir zihniyet hakim olduğunda, barışçıl gösteri haklarını kullananların yanına, maalesef provokatörlerin sızması gibi bir durum doğuyor. Sonra da şiddete hiç karışmamış kişiler mağdur duruma geliyor. Polisin belindeki silah, çok zorunlu durumlarda ve son derece sıkı şartlarda kullanılabilir. Başbakan'ın cümlesi korkarım polisin, 'Hakikaten sabretmemize gerek yokmuş' deyip kanundaki şartlar oluşmadan silah kullanmasına sebebiyet verebilir ki, bu çok tehlikeli. Bizim birleştirici söyleme ihtiyacımız var. Kucaklayan söyleme ihtiyacımız var. Herkesin yasalara uyması gerekmektedir. Polisin de, silah kullanmaması gerektiği yerde silaha başvurmasını tasvip etmemiz mümkün değil.”AKUT Başkanı Nasuh Mahruki

Almanya’nın Oberhausen kentinde Türkiye Gençlik Birliği Avrupa’nın (TGB) düzenlediği etkinliğe konuşmacı olarak gelen Akut Başkanı Nasuh Mahruki de söz aldığında Soma'da meydana gelen maden kazası ile ilgili konuşmasında

İhmali ve insan hayatına değer verilmemesini kınayarak sözlerine başlayan Akut Başkanı Nasuh Mahruki, "Aslında bugün 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramımızı kutlamak için tertiplenen bu muhteşem etkinlikte maalesef neden 2014 yılında 300 un üzerinde vatandaşımızın Soma maden ocaklarında hayatını kaybetti kendimize sormamız gerekiyor. Sizlerin yaşadığı Avrupa ülkelerinde on yıllardır böylesine acı veren kazalar olmazken bizde oluyor." diye sözlerine başlayan Nasuh Mahruki, "Başbakan Erdoğan geçmiş yüzeli yıldan örnekler veriyor ve maden kazalarının normal olduğu algısını yaratmaya çalışıyor. Neden gelişmiş ülkelerde olmuyor da bizde oluyor. „diyen Nasuh Mahruki

"Uluslararası Çalışma Örgütü(ILO)nun 176 sayılı bir yönetmeliği var. Bu yönetmelik madencilikteki isçilerin sağlıklı çalışması ile alakalıdır yapılası gereken kuralları düzenleyen bir yonetmeliktir. Ama maalesef on iki yeldir bu ülkeyi yönetenler bu yönetmeliğe imza atmıyorlar."

Avrupa TGB Başkanı Tunç Akkoç ise etkinlikle ilgili şu bilgileri verdi:
“Bu etkinlik Soma ile dayanışma gecesiydi. Aynı zamanda Türkiye tarihinde bir dönüm noktası olan gezi hareketinin yıl dönümünü kutladık. En önemlisi de 19 Mayıs bayramımızı kutladık. Böyle çok yönlü bir etkinlik gerçekleştirdik. Herkes 24 Mayıs tarihinde, Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti'nde gerçekleştirilecek toplantılardan bir Türkiye değerlendirmesi yapacaktı. Biz Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Köln'de katılacağı toplantıda ortaya çıkacak tablonun Türk milletini, çağdaş Türkiye'yi yansıtmayacağını iddia etmiştik. Türkiye'yi aslında değiştirmenin, bir anlamda yeniden Atatürk cumhuriyetinin yoluna sokmanın yönteminin bu olduğunu düşünerek, böyle bir organizasyon gerçekleştirdik. Türkiye Barolar Birliği Başkanı aramızdaydı. Gezi'de kaybettiğimiz kardeşlerimizin, arkadaşlarımızın bazı yakınları aramızdaydı. Kızlı erkekli binlerce genç vardı. Modern insanların ve çağdaş kadınların yer aldığı bir etkinlik gerçekleştirdik. Türkiye'yi bu tablonun yansıttığını düşünüyoruz.”ha-ber.com/Osman Nayman/OberhausenGüncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2014, 10:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
no capulcu
no capulcu - 5 yıl Önce

protesto etmekle gösteriler yapmakla durumlar degismiyor. alman hükümeti halen akp'yi yüzde yüz destekliyor.

SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321