''Tepkileri anlıyorum, bu oyuna gelmeyelim''

Kuzey Ren-Vestfalya SPD Eyalet Milletvekili Serdar Yüksel, medyada ve toplumda tartışılan İslam karşıtı film hakkında konuştu

''Tepkileri anlıyorum, bu oyuna gelmeyelim''

 

 

''Tepkileri anlıyorum, bu oyuna gelmeyelim''

Kuzey Ren-Vestfalya SPD Eyalet Milletvekili Serdar Yüksel, medyada ve toplumda tartışılan İslam karşıtı film hakkında konuştu

Geçtiğimiz günlerde dünyanın birçok yerinde yankı bulan İslam karşıtı film ve filmin internet ortamında gösterilmesine karşı duyulan tepki hakkında konuşan SPD'nin Türk kökenli milletvekili Serdar Yüksel, Ortadoğu ve İslam ülkelerindeki gelişmeler karşısında derin endişelerini dile getirerek buradaki Müslümanları soğukkanlı olmaya çağırdı.

İnternet ortamında yayınlanan ve Hz. Muhammed'in alay konusu yapıldığı film ve bu filme yönelik Müslümanların gösterdiği tepkiler hakkında eyalet milletvekili Serdar Yüksel (SPD) şöyle konuştu: "ABD'de üretilen ve insanları kışkırtmaktan başka hiç bir amacı olmadığı ortada olan bu filme insanların tepkili olmasını çok iyi anlıyorum. Hiç bir inanç ve hiç bir dinî grubun bu şekilde aşağılanması kabul edilemez. Filmin yapımcılarının da bu yöndeki tepkileri bilerek göze aldıklarını ve insanların arasına kin ve nefret tohumları ekmek için piyasaya bilinçli olarak sürüldüğüne inanıyorum. Son zamanlarda birçok ülkedeki şiddet olayları ise filmin yapımcılarının amaçlarına ulaştığını ne yazık ki göstermekte."

Müslümanların tepkilerini anladığını, ancak protesto eylemlerinde Batılı devletlerin büyükelçiliklerine saldırılmasına ve şiddete başvurulmasına ise kesinlikle karşı olduğunu açıklayan milletvekili Serdar Yüksel şöyle devam etti:

"Senaryo ve kalite bakımından aslında son derece basit ve ciddiye alınmaması gereken bu filmin dünyanın birçok ülkesinde insanların ölümüne neden olmasından büyük ve derin üzüntü duyuyorum. Yine gördük ki, insanların inançlarını ve dinî duygularını istismar etmek çok kolay. Bana göre bu filmi yapanlarla, bu filmin yapımcıları hakkında ölüm fetvaları verenler arasında hiç bir fark yok. Burada en büyük zararı gören ise yine bizler, yani huzurlu, barışçıl ve çok kültürlü bir toplum için uğraşan demokratlar oluyoruz. Lütfen, hangi inançtan olursa olsun, bağnazların toplumsal yapımızı ve huzurumuzu bozmalarına izin vermeyelim. Ülkemizdeki Müslümanlar bu filme karşı tepkilerini ortaya koyarken de bunu yasalarımız çerçevesinde ve soğukkanlılıkla yapmalıdırlar. Son olarak aşırı sağcı Pro NRW partisinin bu filmi göstermek istediğini açıklaması da gösteriyor ki, bizim huzur ortamımızı bozmak isteyen demokrasi düşmanları istismara her zaman hazırlar. Buna kesinlikle izin vermeyelim ve radikallerin hesaplarını hep birlikte boşa çıkaralım."

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2012, 22:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321