Telekomünikasyon ve dijital dünya şirketleri Düsseldorf’ta buluştu

5G’ye doğru. Telekomünikasyon ve dijital dünya şirketleri Düsseldorf’ta buluştu

Telekomünikasyon ve dijital dünya şirketleri Düsseldorf’ta buluştu

Telekomünikasyon ve dijital dünya şirketleri Düsseldorf’ta buluştu
 
 5G’ye doğru. Telekomünikasyon ve dijital dünya şirketleri Düsseldorf’ta buluştu
 
80‘den fazla ülkeden 150 Telekomünikasyon şirketi önemli yöneticileri ve uzmanları Düsseldorf‘ta bir araya geldiler, telekomünikasyon ve internet iletişim dünyasının bugününü ve yarınını tartışıp, geleceğe yönelik stratejiler geliştirdiler.
 
Dijital Dünya’da IT (internet of things) ne getirecek?
Konferansta kablosuz iletişimin internet ile birleşmesi üzerine önümüzdeki 5 yılda ne gibi ürünlerin oluşacağı konusunda açık oturum hayli ilginç geçti. Bizzat SIGOS CEO’su Adil Kaya’nın yönettiği oturuma Fransa’dan GSM Dünyası’nın önde gelen kurumlarından ETSI CEO‘su Luis Jorge Romero ve ABD’den Dynatrace şirketi CEO’su John Van Siclen gibi yüksek düzey yöneticileri katıldı.


 
John Van Siclen 4G/LTE teknolojisinin faydalarından henüz yeni yararlanmaya bağladığımız bugünlerde 5G yeni fantezilerin oluşmasını normal karşılamak gerektiğini, özellikle cep telefon kullanımında emniyetin yani özel yaşamla ilgili gizliliğin gittikçe azaldığı algısı oluştuğundan, müşterilerin güven sorunu yaşadığını ve bunun da akıllı telefonlar üzerinden sunulan yeni hizmetlerin az kullanılmasına yol açtığını bildirdi.
 
Luis Jorge Romero ise 5G için standardların ancak 2020’de hazır olacağını, dijital Dünya’da da yeni kullanım alanları açılırken standardları baz alan telekomünikasyon ağlarına ihtiyacımız olduğunu ve ancak bununla ihtiyaç duyduğumuz güvenilirliğin sağlanabileceğine dikkat çekti.
 
Açık oturumda ayrıca telefon ağlarını işleten şirketlerin (T-Mobile ya da Telefonica gibi) devlet kurumları regülatörlerin uyguladıkları aşırı kurallar nedeniyle piyasanın iyi gelişmediği konusu da tartışıldı. Konuya açıklık getiren Luis Jorge Romero, gerçekten Telekomünikasyon dışındaki şirketlere (örneğin facebook gibi) az kurallar uygulanırken, telekomünikasyon şirketlerin bu konuda dezavantaj yaşadıkları ve bu sorunun yeni bir balans ayarıyla giderilmesi gerektiğini bildirdi. Özellikle “Network Neutrality” konusunun 5G ile birlikte devam ettirilemediğini görüşünü savundu. Romero ve John Van Siclen regülatörlere ihtiyaç olduğunu ve bu kurumların en önce vatandaşın haklarını ve çıkarlarını gözetmekle yükümlü oldukları konusunda birleştiler.


 
Adil Kaya’ya göre „ Telekomünikasyon genel ekonomiyle artık bir bütün, bu birleşik dijital dünya insanlık tarihinde makineleşme ya da elektrik gibi büyük bir sıçrama getirmekte. „being connected“ yani dijital iletişim içinde olmak artık birey ve şirketler için yaşamsal bir olgu, engelleme yerine bunun teşvik edilmesi gerekiyor”.
 
Diğer konuşmacılar da bu olgunun altını çiziyorlar. Gerçekten de hem şirketlerde hem de insanların özel yaşamında her zaman online olmak önemli bir durum. Bununla birlikte dijital ürünlerde ve süreçlerde güvenilirliğin ve kalitenin yükseltilmesi tartışmacıların ortak savunduğu bir konuydu.
Bunlara ek olarak önümüzdeki yıllarda „bilgi doğruluğu (data integrity) “nun öneminin artacağı ve bu konuda gerekli teknikleri geliştirilmesi savunuldu.  
Genel olarak Internet of Things (IoT) Dünya’da ekonominin büyümesini sağlayacağı, ancak insanların dijital dünyada yeni değişimlere açık olması ve analitik düşünce tarzına ihtiyaç duyulacağı da panelin ortak görüşüydü.
 
SIGOS

Merkezi Almanya’nın Nürnberg kentinde bulunan ve 1989 yılında kurulan SIGOS şirketi Amerikan şirketler grubu Compuware’e ait. Almanya’da ürettiği test cihazları ile 150 ülkede özellikle cep telefon GSM operatörlerini şebeke kalitesi konusunda destekliyor, hizmetler veriyor. Şirketin ekibi tam anlamıyla uluslararası, neredeyse Birleşmiş Milletlerin aynası. Ekip Dünya’nın 28 ülkesinden gelen uzman ve yöneticilerden oluşuyor.


 
Adil Kaya
CEO

Türkiye’deki Orta öğreniminden sonra, Almanya’da lise ve daha sonra üniversitede elektronik eğitimini tamamlayan Adil Kaya, GSM dünyasının ilk uzmanlarındandır. 1990 yılından beri, değişik GSM operatörlerine ve standartlaştırma enstitülerine önemli katkılarda bulunmuştur. 2008 yılında SIGOS’a yönetici olarak atanan ve Dünya’nın yarısından fazlasına giden Adil Kaya, artık Dünya’da sık sık rastladığımız, deyim yerindeyse „modern Evliya Çelebi`den “, Türk asıllı iş adamlarından. Almanya ve Türkiye’nin sanat ve kültür dünyalarını buluşturmak için yaptığı çalışmalarla da, örneğin Türkiye/Almanya Film festivali ile de tanınmaktadır.
 
ha-ber.com/Taner Tüzün/ NÜRNBERG


 
Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2017, 09:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER