banner216
Öne Çıkanlar Dünya PKK Almanya turistik Fransa Donald Trump

Tartışmalı soruşturma durduruldu

Netzpolitik sitesinin iki editörüne yönelik 'vatana ihanet‘ suçlamasıyla açılan soruşturma durduruldu. Site kurucusu Markus Beckedahl, "Bu yeterli değil" diyerek soruşturma kararını verenlerin açıklanmasını istedi.

banner197
Tartışmalı soruşturma durduruldu

Tartışmalı soruşturma durduruldu

Netzpolitik sitesinin iki editörüne yönelik 'vatana ihanet‘ suçlamasıyla açılan soruşturma durduruldu. Site kurucusu Markus Beckedahl, "Bu yeterli değil" diyerek soruşturma kararını verenlerin açıklanmasını istedi.

Federal Başsavcılık, Almanya'da büyük tartışmalara neden olan “Netzpolitik.org” haber sitesinin iki editörüne yönelik olarak ‘vatana ihanet' suçlamasıyla başlatılan soruşturmanın durdurulduğunu duyurdu. Federal Başsavcılık'ın internet sitesinde yayınlanan konuya ilişkin açıklamada, Adalet Bakanlığı ile Başsavcılığın soruşturmaya konu olan iki site editörü tarafından yayınlanan belgelerin ‘gizli devlet belgeleri' olmadığı görüşünü paylaştığı belirtildi. Açıklamada, gazetecilerin haber kaynağının kimliğinin açıklığa kavuşturulması için başlatılan soruşturmanın ise devam ettiği kaydedildi. Başsavcılık, bu kişi veya kişiler hakkında ‘meslek sırrını ihlal' şüphesinin sürdüğünü açıkladı.

Netzpolitik editörleri ise bu adımı yeterli bulmadı. Netzpolitik.org sitesinin kurucusu Markus Beckedahl dpa'ya açıklamasında, gazetecilerin 'apaçık hatalı olduğu görülen' bu soruşturmanın başlatılması kararının sorumlusunu bilmek istediklerini belirtti. Beckedahl, açıklığa kavuşturulması gereken hususlar olduğunu belirterek, “Federal hükümette kimin ne zaman soruşturmalardan haberdar olduğunu bilmek istiyoruz” dedi. Beckedahl, haber kaynaklarına yönelik soruşturmanın da durdurulmasını istedi.

Meslek örgütleri tepkili

Meslek örgütleri de skandalın aydınlatılmasını talep etti. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Almanya temsilciliği, böyle bir olayın ‘bir daha asla tekrar etmemesi' gerektiği uyarısında bulundu. Almanya Gazeteciler Birliği de süreç hakkında kamuoyunun aydınlatılmasını talep etti. Örgüt, vatana ihanet suçuna ilişkin düzenlemelerin gözden geçirilmesini ve gazetecilerin bu tür hukuki kovuşturmalardan muaf tutulmasını istedi.

Netzpolitik.org sitesinde Almanya iç istihbarat birimi Anayasayı Koruma Dairesi'nin internetteki izleme faaliyetlerini genişletmeyi planladığına dair iki haber yayınlanmıştı. Federal Başsavcılık, bu haberlerde ‘gizli devlet belgeleri' kullanılarak ‘vatana ihanet' suçu işlendiği gerekçesiyle soruşturma başlatmış, tartışmalı soruşturma geçen hafta Federal Başsavcı'nın görevden alınması ile farklı bir boyut kazanmıştı. (Kaynak: DW)

ha-ber.com

banner201
Anahtar Kelimeler:
Netzpolitik SitesiEditör

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir