''Suriyeli sığınmacılar için yardım artırılmalı''

Devlet Bakanı Maria Böhmer, insanlık adına bakıma muhtaç Suriyeli sığınmacıların Almanya'ya kabul edilmesinin mümkün olabileceğini belirterek, özellikle Almanya'da yakınları bulunan Suriyeli sığınmacılara yardımların artırılması çağrısında bulundu.

''Suriyeli sığınmacılar için yardım artırılmalı''

 

''Suriyeli sığınmacılar için yardım artırılmalı''

Alman hükümetinin göç ve uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer, insanlık adına bakıma muhtaç Suriyeli sığınmacıların Almanya'ya kabul edilmesinin mümkün olabileceğini belirterek, özellikle Almanya'da yakınları bulunan Suriyeli sığınmacılara yardımların artırılması çağrısında bulundu.

Böhmer, "Suriyeli sığınmacılar için yardım artırılmalı" başlığıyla yaptığı yazılı açıklamada, "Almanya'da aile yakınları bulunan Suriyeli sığınmacıların vize uygulaması ve aile birleşimi konusundaki düzenlemelerden geniş çaplı faydalandırılmaları gerekir. Almanya'da yaşayan insanlar haklı olarak Suriyeli yakınları için büyük endişe duyuyor. Bu konuda acil ve az bürokratik yardım gerekli. Almanya'daki Suriyeli aileler şunu bilmeli: Onları yalnız bırakmayacağız" şeklinde ifade kullandı.

Suriye'deki sığınmacıların ve bölgede dolup taşan sığınmacı kamplarındaki durumun gittikçe kötüleştiğine işaret eden Böhmer, bu insanların çektiği acıların ve Suriye'deki iç savaşın Alman hükümetini de bölgeye yardım etmeye teşvik ettiğini, hükümetin, gıda maddesi, tıbbi yardım ve su temini için 22 milyon avro harcadığını kaydetti.

İnsanlık gereği Suriyeli sığınmacıların kaderiyle de yoğun şekilde ilgilenilmesi gerektiğini ifade eden Böhmer, somut olarak Suriyeli sığınmacıların, özellikle hasta ve yaralı insanların, yalnız kalan çocuklu kadınların ve çocukların Almanya'ya kabul edilebileceğini açıkladı.

Böhmer, bölge için gerekli olan acil yardımların da bir an önce BM ile organize edilerek insanlara ulaştırılması gerektiğini kaydetti.

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2012, 20:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321