banner216
Öne Çıkanlar Schengen Aile ABD Almanya Schengen Bilgi Sistemi Kürt Kültür Festivali

''Sünnet Yasası'' Türkleri sevindirdi

Almanya'da sünnetle ilgili yasa tasarısının Federal Meclis'ten geçmesi Almanya'da yaşayan Türkleri sevindirdi

banner197
''Sünnet Yasası'' Türkleri sevindirdi

 

 

''Sünnet Yasası'' Türkleri sevindirdi

Almanya'da sünnetle ilgili yasa tasarısının Federal Meclis'ten geçmesi Almanya'da yaşayan Türkleri sevindirdi

Bremen'in Sebaldsbrück semtinde esnaflık yapan evli ve iki çocuk annesi Semahat Şahin, ''Sünnetin yasaklanacağı haberi bizi ne kadar üzdüyse, yasaklanmayacağına yönelik yasa tasarının Federal Meclis'ten geçmiş olması bir o kadar sevindirdi. Sünnete yasak getirmek doğru değildi. 21. yüzyılda burada örf ve adetlerimizle yaşamaya devam etmek istiyoruz'' dedi.

Bremen'de kuyumculuk yapan evli ve üç çocuk babası Turan Akpınar ise Federal Meclisin bu konuda duyarlı olmasının Almanya'da yaşayan Türkler olarak kendilerini sevindirdiğini belirterek, ''Yanlış hesap Bağdat'tan döner derler. Bu da böyle oldu. Dinimiz, örf ve adetlerimizin öngördüğü sünnet tartışmasını umarım bir daha yaşamayız. Elbette sünnet, hijyenik ortamda ve ehli eller tarafından yapılmalı'' dedi.

Steintor semtinde satış elemanı olarak çalışan iki çocuk annesi Banu Öksel ise ''Haberi okuyunca sünnete değer veren Müslüman ve Yahudi toplumu adına çok sevindim. Bu yasağın kaldırılması çok iyi oldu'' ifadesini kullandı.

alm-turk-sevindi-b.jpg

Frankfurt

Öte yandan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Frankfurt Merkez camisindeki vatandaşlar, kararın olumlu yönde verilmesinin kendilerini çok sevindirdiğini ve din özgürlüğünün gereğinin yapıldığını ifade ettiler.

DİTİB Hessen Sözcüsü Selçuk Doğruer, verilen kararın Almanya'daki din özgürlüğü ilkesine uygun olduğunu söyledi. Yeni yasayla birlikte dini vecibe olan sünnetin yasal bir zemine oturtulduğunu söyleyen Doğruer, Yahudi ve Müslüman toplumunun gönül rahatlığıyla sünnet geleneğini devam ettirebileceklerini ifade etti.

DİTİB Frankfurt Merkez Camisi Başkanı İrfan Dinç de sünneti insan yaralamayla eş değer tutulması kararının hata olduğunu ve alınan kararla bu hatanın düzeltildiğini söyledi.

Dinç, ''Yahudi cemaati bizim işimizi kolaylaştırdı. Eğer onlar da karşı çıkmasaydı, bizim işimiz çok daha zor olurdu. Buradaki Müslümanların yapacakları başvuru kısa zamanda yasalaştırılmazdı'' diye konuştu.

DİTİB Hessen Eyaleti Başkanı Fuat Kurt ise yaptığı açıklamada, yasanın onaylanmasının Müslüman toplumunu sevindirdiğini ifade ederek, ''İnsanların inançlarına göre yaptıkları dini vecibelerinin yasaklanması son derece yanlıştı. Belli bir dayanağı yoktu. Onaylanan yasayı son derece olumlu buluyoruz'' dedi.

ha-ber.com 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir