banner216
Öne Çıkanlar Almanya ekonomi terör Berlin Türkiye Polis

''Sünnet Yasası'' bakanlar kurulunda

Almanya Federal Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, sünnet yasasının iki hafta içinde Bakanlar Kurulu'na getirileceğini söyledi

banner197
''Sünnet Yasası'' bakanlar kurulunda

 

 

''Sünnet Yasası'' bakanlar kurulunda

Almanya Federal Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, sünnet yasasının iki hafta içinde Bakanlar Kurulu'na getirileceğini söyledi

Yasayı hazırlayan Leutheusser-Schnarrenberger, bu konuyu aceleye getirmek istemediğini ve sorunun en iyi şekilde çözülmesi için çalışmalar yaptığını ifade etti.

Bu şekilde hem Müslümanları hem de Yahudi vatandaşları yakından ilgilendiren bir sorunun çözüleceğini kaydeden Bakan, ''Velilerin çocuklarını Hollanda'ya götürüp orada sünnet ettirmelerini istemiyoruz. Amacımız insanların dini vecibelerini Almanya'da rahatça yerine getirebilmeleridir.'' şeklinde konuştu.

Bakan Leutheusser-Schnarrenberger ile görüşen Münih Yabancılar Dairesi Başkanı Nükhet Kıvran ise bu konuda Türk kökenli vatandaşların bakanın çalışmasından duyduğu memnuniyeti ve bakana müteşekkir olduklarını anlattığını söyledi.

NSU CİNAYETLERİ

Toplantıda ele alınan bir diğer konu ise Neonazi cinayetleri oldu. Adalet Bakanı Schnarrenberger, Kıvran'dan cinayetlerin ardından güvenlik birimlerinin uygulamalarından ve medyada yer alan asılsız haberlerden cinayet kurbanlarının ailelerinin yaşadıkları zorlukları dinlediğini ve aileleri şimdi daha iyi anlayabildiğini ifade edip, Neonazi teröristler hakkında bu yıl davanın açılmasını ve olayların boşluksuz aydınlatılıp gerekli cezaların verilmesini beklediğini aktardı.

AFİŞ KAMPANYASI

Görüşmenin üçüncü maddesini ise çok tartışılan 'kayıp' afişeri oluşturdu. Almanya'da yaklaşık 4,5 milyon Müslüman yaşadığını ve bunların yüzde 99′unun barış içinde yaşadığını söyleyen Kıvran, böyle bir çalışma yapılmasını anlayamadığını anlattı. Alman bakan ise uygulamanın askıya alınmasına rağmen bazı şehirlerde kampanyaya ait küçük el ilanlarının dağıtıldığını duyduğunu ve bu konuda Federal İçişleri Bakanı Hans Peter-Friedrich ile tekrar görüşeceğini belirtti.

BAVYERA'DA TÜRKÇE DERSLERİ

Bavyera ve bazı eyaletlerde ilk ve orta dereceli okullarda Türkçe derslerinin kaldırılmasının ardından yaşanan Türkçe dersleri ile ilgili sıkıntıları da dinleyen Leutheusser-Schnarrenberger, bu sorunları da ilgili bakanlıklara ileteceğini belirtti. Görüşmede ayrıca artan mülteci sayısı gündeme geldi. Kıvran, bakanlıktan mülteciler ile ilgili yasaların daha insancıl olmasını istediklerini dile getirdi.

ha-ber.com

 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir