Sünnet suç olmaktan çıkıyor

Almanya Federal Adalet Bakanlığı kamuoyunda büyük tartışmalara sebep olan sünnet yasağı ile ilgili yasa tasarısı hazırladı. Almanya Türk toplumu, sünnetin yasal hale getirilmesini olumlu buldu.

Sünnet suç olmaktan çıkıyor

 

 

Sünnet suç olmaktan çıkıyor

Almanya Federal Adalet Bakanlığı kamuoyunda büyük tartışmalara sebep olan sünnet yasağı ile ilgili yasa tasarısı hazırladı

Bakanlık tıbbın gereklerine göre yapılan ve anne-babanın muhtemel risklere karşı bilgilendirilip onayının alındığı sünnetin serbest olmasını teklif ediyor.

Aile Hukuku bünyesinde yapılacak iki maddelik değişiklikle yasağın önüne geçecek olan Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, ancak çocuğun belli bir yaşam standardının tehlikeye girmesi durumunda ise bu maddelerin geçerli olmayacağını ifade ediyor.

Köln Eyalet Mahkemesi'nin geçtiğimiz Haziran ayında dini sebeplerle sünnetin insan yaralama suçu kapsamında olduğuna karar vermesi, Müslüman ve Yahudi toplumu tarafından tepkiyle karşılanmış 19 Temmuz'da Federal Parlamento özel oturum gerçekleştirmişti. Parlamento aldığı kararla, tıbbi şartların yerine getirilmesi durumunda dini nedenlerden dolayı sünnetin serbest olması konusunda prensip kararı almıştı.

YENİDOĞAN SÜNNETİNDE DOKTOR ŞARTI ARANMAYACAK

Bakanlık tarafından hazırlanan tasarıda doğrudan belirtilmeden hahamların da sünneti gerçekleştirmesinin önü açılıyor. Taslaktaki "Çocuğun doğumundan itibaren ilk altı ay içerisinde dini cemaat tarafından belirlenen doktor olmayan fakat gerekli eğitimi almış kişi tarafından da sünnet gerçekleştirilebilir." ifadesi dini cemaat tarafından tayin edilen uzman kişilerin de sünnet yapabileceğini vurguluyor. Doktor olmayan fakat uzman kişilerce yapılacak sünnet doğumdan sonra ilk altı ayla sınırlı olacak. Tasarıda Yahudilerde sünnetin çocuğun doğumundan sonra sekizinci günde, Müslümanlarda ise doğumdan sonra yedinci günden çocuğun ilkokula başlama yaşına kadar olan aralıkta gerçekleştirildiği bilgisine de yer veriliyor. Aile hukuku (Burgerliche Gesetzbuch) 1631d paragrafına yapılacak eklemeyle sorun çözülmüş olacak.

SAĞLIK İÇİN SÜNNET DE YASAL OLACAK

Bakanlık ayrıca yasada sağlık için sünnet olmak zorunda olanları da kapsayacak şekilde değişikliğe gidecek. Yasada dini gerekçelerle sünnet vurgusu yapılmayacak. Doktorların gerekli bilgilendirmesinden sonra ailelerin onayıyla yapıldığı için, muhtemel komplikasyonlar durumunda da sünnet insan yaralama suçu kapsamında değerlendirilmeyecek ve ailenin tazminat talep etme hakkı olmayacak. Buna karşılık doktorlar çocukta oluşacak acının en aza indirgenmesi için gerekli tedbirleri alacak.

Federal Adalet Bakanı Leutheusser-Schnarrenberger'in bu tasarı hakkında Cuma günü hukukçuları dinleyeceği ve sonrasında tasarıyı bakanlar kuruluna getireceği belirtiliyor.

ALMANYA TÜRK TOPLUMU, SÜNNETİN YASAL HALE GETİRİLMESİNİ OLUMLU BULDU

Almanya Türk Toplumu (TGD), sünnetin ülkede yasal hale getirilmesi için Adalet Bakanlığı tarafından yapılan önerileri olumlu karşıladığını açıkladı.

TGD Genel Başkan Yardımcısı Ayşe Demir, yaptığı yazılı açıklamada, bakanlık tarafından sunulan önerilerin Almanya'da yaşayan Müslümanların ve Yahudilerin istek ve taleplerini dikkate aldığını, böylece yasal düzenlemeyle ilgili tereddütleri de ortadan kaldırdığını belirtti.

Demir, yeni düzenlemenin sadece dini nedenlere dayandırılmamasının da memnuniyet verici olduğunu, çünkü ateist Türklerin bile genelde sünneti kültürel kimliğin bir parçası olarak gördüğünü ve çocuklarını sünnet ettirdiğini ifade etti.

Dünyada birçok insanın sünneti sağlık açısından faydalı gördüğüne işaret eden Demir, önemli olanın, Almanya Adalet Bakanlığı'nın açıkladığı gibi bir uzmanlar grubunun biraraya gelerek ayrıntılar konusunda da anlaşmaya varması olduğunu kaydetti. 

ha-ber.com

 

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2012, 23:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321