Sünnet hakkı Almanlar'ı ikiye böldü

Almanya'da yapılan bir kamuoyu yoklaması, halkın sünnetin yasaklanıp yasaklanmaması konusunda bölünmüş olduğunu ortaya koydu

Sünnet hakkı Almanlar'ı ikiye böldü

 

 

Sünnet hakkı Almanlar'ı ikiye böldü

Almanya'da yapılan bir kamuoyu yoklaması, halkın sünnetin yasaklanıp yasaklanmaması konusunda bölünmüş olduğunu ortaya koydu

Alman Haber Ajansı (DPA) tarafından yapılan kamuoyu yoklamasında, ankete katılanların yüzde 45'i sünnetin yasaklanmasından yana tutum alırken, yüzde 42'si ise yasağa karşı olduğunu, yüzde 13'ü ise konuyla ilgili bir görüşü olmadığını söyledi.

Ankete katılanların yüzde 33'ü, sünnetin yasaklanması yönünde alınacak bir kararın Almanya'nın uluslararası alandaki imajına zarar vereceğine inandığını ifade ederken, yüzde 55'i yasak kararının Almanya'nın imajına zarar vermeyeceği görüşünü dile getirdi.

Kamuoyu yoklamasında ayrıca, katılımcıların yüzde 83'ü, dinlerin zamana uygun olarak sürdürülmesi ve geleneklerin her ne pahasına olursa olsun sürdürülmemesi gerektiği şeklinde görüş belirtirken, soruya yanıt verenlerin sadece yüzde 9'u dini geleneklerin modernleştirilmesine gerek olmadığını savundu.

Alman Federal Meclisi'nde temsil edilen iktidar ve muhalefet partileri bugün yapılacak özel oturumda, Alman hükümetinden sünnetin yasal hale getirilmesinin istendiği bir karar tasarısını oylayacak. Mecliste temsil edilen Sol Parti dışındaki partiler tarafından hazırlanan karar tasarısının büyük çoğunlukla kabul edilmesi bekleniyor.

Yeşiller Partisi vazgeçti

Bu arada, Alman Federal Meclisi Yeşiller Partisi Grubu, sünnetin yasal hale getirilmesi için karar tasarısı hazırlaması konusunda Alman hükümetine çağrıda bulunan ve Sol Parti dışında diğer partiler tarafından ortaklaşa hazırlanan tasarıyı topluca desteklemekten vazgeçti.

Yeşiller Partisi Meclis Grubu Genel Sekreteri Volker Beck, mecliste bugün yapılacak görüşme ve oylamadan önceki açıklamasında, karar tasarısını meclis grubu olarak tümüyle desteklemekten vazgeçtiklerini, Yeşiller Partisi milletvekillerinin istedikleri gibi oy kullanabileceğini söyledi.

Karar tasarısında, tıbbi kurallara uygun olarak sünnet yapılması destekleniyor ve Alman hükümetinden bu konuda bir yasa tasarısı hazırlanması isteniyor. Yasa tasarısının sohbaharda hazırlanması bekleniyor.

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2012, 21:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321