Steinbrück'ün adaylığı SPD'yi sarstı

Almanya'da anamuhalefet Sosyal Demkorat Parti'nin yeni başbakan adayı Peer Steinbrück'ün adaylığının resmiyet kazanmasıyla birlikte, siyaset kulisleri de çalkalanmaya başladı

Steinbrück'ün adaylığı SPD'yi sarstı

 

 

Steinbrück'ün adaylığı SPD'yi sarstı

Almanya'da anamuhalefet Sosyal Demkorat Parti'nin yeni başbakan adayı Peer Steinbrück'ün adaylığının resmiyet kazanmasıyla birlikte, siyaset kulisleri de çalkalanmaya başladı. Alman basını adaylığı kesinleşen Steinbrück'ün önceki dönemde zıtlaştığı etkili bazı isimlerin yeni dönemde koltuklarında rahat oturamayacağı yönünde spekülasyonlara yer verdi.

65 yaşındaki deneyimli siyasetçinin adaylığının kesinleşmesiyle birlikte parti içindeki dengelerin de değişebileceği yönünde iddialar gündeme geldi. SPD'nin Merkez Karar ve Yönetim Yürütme Kurulu (MKYK) tarafından belirlenen Merkez Yürütme Kurulu'nda (MYK) yer alan 35 siyasetçiden birçoğunun parti içindeki etkisinin Steinbrück'lü dönemde azalması bekleniyor. Bu da Steinbrück'ün parti içindeki sert tutumundan kaynaklanıyor. 2009 yılındaki federal seçimlerin kaybedilmesi üzerine parti içinde özeleştiride bulunanlara sert sözlerle çıkışan Steinbrück, "Bu kişiler bana mızmız çocuk gibi geliyor." demişti.

SPD'de başbakan adayı Steinbrück'ten çekinmesi beklenen isimlerin başında partinin Genel Sekreteri Andrea Nahles geliyor. Bild Online'nın iddiasına göre bunun başlıca sebebi de Steinbrück'ün Nahles'in tek başına seçim kampanyası yürütebilecek kabiliyette olmadığını düşünmesinden kaynaklanıyor. Zaten Nahles de Steinbrück'ün geçen hafta Cuma günü aday olarak tanıtıldığı sırada arka planda kalmayı tercih etmişti. Bu arada MYKY üyeleri arasında önceki seçim kampanyasını yöneten Kajo Wasserhövel'in Nahles'in 'denetçisi' olarak geri dönebileceği yönünde spekülasyonlar yapılıyor.

Diğer yandan Berlin Eyaleti'ne hükümet eden Belediye Başkanı Klaus Wowereit ise 2009 seçimlerine kadar Steinmeier'e destek veren ancak 2009 seçimlerinin kaybedilmesiyle birlikte ona ilk saldıran isimler arasında gelen Peer Steibrück'ü 'içten pazarlıklı' olmakla suçluyor. Bu arada SPD Schleswig Holstein Eyalet Teşikatı Başkanı Ralf Stegner ise sol kanatta Steinbrück'ün en azılı düşmanlarından biri olarak geçiyor.

Steinbrück'ün yine 2009 yılında karşısına aldığı Stegner'e "SPD senin yüzünden Kiel'de sistematik olarak siyasi gücünü kaybetti." dediği biliniyor. Schleswig Holstein Başbakanı Thorsten Albig ise Federal Maliye Bakanı olduğu sırada Steinbrück'ün sözcüsü olarak görev yapmasına rağmen, başbakan adayı olarak açıkça Frank Walter Steinmeier'e destek verdi ve kendisinden adaylıktan vazgeçmesini istedi. Steinbrück'ün bunun üzerine parti içinde 'kıyameti kopardığı' iddia ediliyor.

Alman Sendikalar Birliği (DGB) Başkanı Michael Sommer'in ise SPD'nin 2010 Ajandası'na sahip çıkan Steinbrück'ün karşı safında yer alması bekleniyor. 2010 Ajandası kapsamında en çok eleştirilen reformların başında emeklilik yaşının 67'ye yükseltilmesi ve Hartz IV düzenlemeleri geliyor. Steinbrück daha önce dar çerçevede yaptığı konuşmalarda sendikacıları zamanın gerisinde ve inatçı görüşlere sahip olmakla itham etmişti.

SPD'nin başbakan adayı Peer Steinbrück'ün şaşırtıcı şekilde destek gördüğü isimlerin başında ise Deutsche Bank'ın eski CEO'su Josef Ackermann geliyor. Son olarak SPD'li siyasetçinin finans sektörünü yeniden düzenlemek için ortaya koyduğu programı kısmen destekleyen Ackermann, bunu açıkça dile getirmekten de çekinmedi. ARD'de Günther Jauch'un sunduğu programa katılan eski CEO, "Steinbrück'ün Avrupa genelinde yeniden yapılanma fonuna ihtiyaç bulunduğu yönündeki teklifine katılıyorum." diye konuştu.

ha-ber.com

 

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2012, 11:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321