banner216
Öne Çıkanlar Ahmet Başar Şen finalistler Telekomünikasyon Hentbol Faruk Çelik Los Angeles

SPD ve Yeşiller iki dilli eğitim istiyor

Alman Sosyal Demokrat Parti ve Yeşiller, önümüzdeki eğitim yılında Münih'te iki okulda iki dilli eğitim verilmesi için başvuru yaptı.

banner197
SPD ve Yeşiller iki dilli eğitim istiyor

 

 

SPD ve Yeşiller iki dilli eğitim istiyor

 

Alman Sosyal Demokrat Parti ve Yeşiller, önümüzdeki eğitim yılında iki okulda iki dilli eğitim verilmesi için başvuru yaptı.

İki parti, Münih Albert-Einstein Gymnasium okulundaki ana derslerin Almanca'nın yanında İngilizce de verildiği projeyi örnek aldı.

Şehir yönetiminden bunun için Bavyera Eğitim Bakanlığı ile irtibata geçilmesini talep eden siyasiler, seçilecek dillerin de şehirdeki göçmenlerin çokluğuna göre belirlenmesini talep etti. Böylece, Türklerin yoğunlukta olduğu semtlerde seçilecek yabancı dil Türkçe olabilecek. Siyasi partiler ayrıca 2013/14 eğitim öğretim yılı başına kadar Münih için uluslararası bir okul projesi hazırlanmasını istedi. Pek çok konuda beraber hareket eden iki parti, bu şekilde göçmen kökenli öğrencilerin dil becerilerini daha da teşvik etmeyi hedefliyor. Bunun yanında göçmen çocuklarına eğitimde fırsat eşitliği, anadillerinin kabulü ve Münih'in daha da gelişmesine yardımcı olunması amaçlanıyor.

Bazı okullarda öğrencilerin yarıdan fazlasının göçmen kökenli olduğuna parmak basan siyasiler bu alanda daha çok şey yapılmasını istedi. Konu hakkında Yeşiller tarafından yapılan basın bildirisinde bu başvurunun iki partinin ortak çalışması olduğu bildirildi. Proje için, çok dilli eğitim veren Albert-Einstein-Gymnaisum ve Berlindeki Avrupa Okulunun çalışmaları hakkında bilgiler alındığı belirtildi. Konu hakkında açıklama yapan Yeşiller Belediye Meclisi Fraksiyonu Başkanı Dr. Florian Roth, bilgilendirme programının göçmen çocuklarının ana dillerinin daha fazla teşvik edilmesinin önemini gösterdiğini ve bunun öğrencilerin eğitim başarılarına önemli katkı sağlayacağını söyledi. SPD'li Belediye Meclisi Üyesi Beatrix Zurek ise bu projeyi uygulayan okulların başarılı olduklarını ve göçmenlerin yoğunluğuna göre seçilecek ikinci dilde eğitim verilmesiyle daha da başarılı olacaklarını anlattı.

ha-ber.com

 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir