banner269
Öne Çıkanlar Berlin Almanya DİTİB ABD terör Türkiye

SPD Meclis Grup başkanından uyum turu

Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Hamburg eyalet parlamentosu Meclis Grubu Başkanı Dr. Andreas Dressel ''yaz turu'' kapsamında uyum turu düzenledi

banner197
SPD Meclis Grup başkanından uyum turu

 

 

SPD Meclis Grup başkanından uyum turu

Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Hamburg eyalet parlamentosu Meclis Grubu Başkanı Dr. Andreas Dressel ''yaz turu'' kapsamında uyum turu düzenledi

Hamburg'un Bergedorf ilçesindeki Kocatepe Camisi'ni SPD milletvekilleri Ali Şimşek, Gerhard Lein, Gert Kekstadt, SPD Bergedorf İlçe teşkilatı Genel Sekreteri Michael Schütze, SPD ilce Belediye Meclis üyesi Simone Gündüz ile birlikte ziyaret eden Dressel, Hamburg'da Müslüman cemaatleri ile Eylül ayında ''devlet anlaşmasını'' imzalayacaklarını ve bunun Müslümanlar açısından önemli bir sinyal olacağını söyledi.

Müslümanlara ''hos geldiniz kültürünün'' yaygınlaştırılması gerektiğini ve onların Hamburg'a ait olduğunu ifade eden Simsek, Müslümanlar ile imzalanacak devlet anlaşması ile onlara da bazı talepleri yerine getirmesini beklediklerini söyledi.

hamb-uyum-tur-b.jpg

Müslümanlardan Almanya'daki temel anayasa ve ilkelerine bağlı olunması, kadın-erkek eşitliğinin sağlanması gibi ilkelere uyum beklediklerini ifade eden Simsek, ''devlet anlaşmasının'' Alman anayasasının 13. maddesinin 4. fıkrasında da yer aldığı gibi din, inanç ve vicdan özgürlüğü kapsamında imzalanacağını bildirdi.

Uyumun asimilasyon anlamına gelmediğini ve en büyük fakirliğin kültürel yozlaşmadan kaynaklandığına dikkat çeken Şimşek, asimile olmuş bir toplumun renksiz olacağını vurguladı.

hamb-uyum-tur-c.jpg

''ÇİFTE VATANDAŞLIKTAN YANAYIZ HER ZAMAN''

Göçmenlere cifte vatandaşlık hakkinin verilmesini ve Almanya'da doğan ve çifte vatandaşlık alan göçmenlerin 18-23 yaşları arasında, iki vatandaşlıktan birini seçmek zorunda bırakılmasına ilişkin ''ödeme süresi modeli''nin kaldırılması gerektiğini belirten Dressel, bu konuyu 2013 yılında federal düzeyde çözmeyi ümit ettiklerini söyledi.

Dressel ayrıca, göçmenlere yerel seçimlerde seçme ve seçilme hakkının verilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Dressel daha sonra göçmen kuruluş temsilcileri ile Bergedorf ilçesindeki milletvekili bürosunda bir araya geldi ve onların sorunlarını dinledi. SPD milletvekili Ali Şimşek'in moderatörlügünü yaptığı toplantıda Bergedorf ilce Belediye Başkanı Arne Dornquast, ilce uyum danışmanı Jörg Birgner, Avrupa Karabalılar Derneği Başkanı Gürkan Bolat, Bergedorf Alevi Kültür Merkezi 2. Başkanı Alper Doğan, Bergedorf Kocatepe Cami Başkanı Ali Osman Yiğit hazır bulundu.

hamb-uyum-tur-d.jpg

ha-ber.com / Hamburg 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir