banner216
Öne Çıkanlar ekonomi Aile Almanya Ankara Polis Berlin

Sivas`ta katledilenler Köln`de anılacaklar

Bundan 25 yıl önce bir Pir Sultan Abdal Şenlikleri, Kültür Festivali için Sivas'a giden ve orada Madımak Oteli’nde katledilenler Almanya'nın Köln şehrinde anılacak.

banner197
Sivas`ta katledilenler Köln`de anılacaklar
Sivas`ta  katledilenler Köln`de anılacaklar

Bundan 25 yıl önce bir Pir Sultan Abdal Şenlikleri, Kültür Festivali için Sivas'a giden ve orada Madımak Oteli’nde katledilenler Almanya'nın Köln şehrinde anılacak.

Hatırlanacak olursa bir 1993` ün 2 Temmuz`unda gerici yobazlar tarafından Sivas’ta Madımak otelinde aralarında tanınmış sanatçıların bulunduğu 33 kişi katledilmişti. Madımakta katledilen bu devrim ve demokrasi şehitleri her yıl olduğu gibi bu yıl da Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Kuzey Ren Vesfalya Bölge Temsilciliği (AABF-KRV) öncülüğünde 2 Temmuz Pazartesi günü saat 17.00'de Köln Ana Tren Garı’nın(Hauptbahnhof) önünde anılacaklar.

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında yobaz, gerici unsurların kitlesel saldırıları, kuşatmaları sonucu sanatçıların kaçarak sığındıkları Madımak Oteli ateşe verilmişti. Bu kundaklamada 33 Alevi yazar, sanatçı, düşünür, araştırmacı ve gazeteci, 1 Hollandalı öğrenci, yanarak ve dumandan zehirlenerek hunharca öldürülmüştü.  Bu saldırıda Otele kaçan Yazar Aziz Nesinde canını zor kurtarmıştı.SİVAS'TA KİMLER VE HANGİ DEĞERLER YAKILDI?
AABF-KRV Bölge Temsilciliği Yönetim Kurulu, Köln`deki anmayla ilgili Facebook sayfasında çağrılarda bulundu ve Yol TV çalışanı Hasan Subaşı imzalı bir Video yayınladı. Açıklama ve Videoda şu mesajlar verildi: “Biz Aleviler; 33 canımızı anmak için, 2 Temmuz'da Köln'deyiz! Ya sen neredesin? Sivas-Madımakta 25 yıl önce Aleviler, aydın, ilerici, demokrat ve devrimci insanlar, ozanlar, semahçılar, geleceğimiz olan çocuklar, Türkiye'nin aydınlık yüzü, halkların kardeşliği, farklılıklara hoşgörüyle bakan anlayış yakıldı!"Yine AABF KRV Bölge başkanı Soner Solmaz ve bölge yöneticisi Mesut Kabakçıda Eyaletteki tüm Alevi Kültür Merkezi Yöneticileri ve Üyelerine Etkinliğe katılma çağrısında bulundular. Solmaz ve Kabakçı "2 Temmuz’da Köln’deki Madımak Anma Etkinliğine tüm Canları ve Alevilerin dostlarını, Müsayiplerini geniş bir katılımla orada olmaya çağırıyoruz" dediler.
Bu vahşi, hunhar Sivas'taki katliamla Alevi toplumu yakın zamanımızın en acı veren olayını yaşamıştı. Bu olay ile temelde toplumda hiç unutulmayacak, affedilmeyecek bir yara daha açılmıştı.  Zamanında Kerbela`da Alevilerin ulularından İmam Hüseyin’in katledilmesi ile başlayan bu ayrımcılık günümüze kadar devam etmektedir.

Bugün Türkiye'nin farklı bölgelerinde, farklı gelenekleriyle insan ve sevgi merkezli, hoşgörülü Alevi inancından, öğretisinden 15-20 milyona yakın insanımız yaşamaktadır.Tüm bunlara rağmen Türkiye'de devlet Alevilerin inanç kurumu olan cemevlerine hala resmi statü vermemektedir. Oysaki Aleviler tüm vatandaşlık görevlerini yerine getirmekteler.

Bugün Türkiye'de Valilik, Kaymakamlık, Emniyet Müdürlüğü, Genel Müdürlük gibi devletin üst kadrolarında Aleviler yoktur bulamazsınız. Alevi inancından ve muhalif gruplardan insanlara, şartları yerine getirmiş, işin eğitimini alsa bile bu kapılar kapanmış durumdadır.
Yine Alevi ailelerin çocuklarına okulda zorla Sünnilik öğretilmektedir.  Alevilerin eşit vatandaşlık ve inanç bazındaki tüm insani hak ve talepleri her seferinde reddedilmektedir. Daha önceki hükümetler gibi şimdide 16 yıldır ülkeyi yöneten AKP hükümeti tarafından Alevi toplumunun tüm talepleri ve istekleri kulak ardı edilmektedir.

Almanya'da ise AABF'nin aktif çalışmaları ve Alman devletinin demokratik yönetim zihniyeti sayesinde Aleviler birçok haklarını kazanmış durumdalar. Artık Almanya’da okullarda Alevilik dersleri verilmektedir.

Alevilerin kanaat önderleri yine devlet resepsiyonlarında en üst düzeyde kabul görmektedirler. Almanya'da doğup büyüyen eğitimli birçok Alevi genci bugün farklı partilerden seçilerek Şehir Meclislerinden, Eyaletler ve Federal Meclise kadar aktif politikanın içindeler. Onlar hem Alevilerin hem de yaşadıkları toplumdaki insanların, seçmenlerinin taleplerinin yerine gelmesi, gerçekleşmesi, haklarının alınması için mücadele veriyorlar.

SİVAS KATLİAMINDA HAYATINI KAYBEDENLER:
Edibe Suları Ağbaba (Misafir – İsviçre), Gülender Akça (Sanatçı – Ankara), Muhlis Akarsu (Sanatçı – Ankara), Muhibe Akarsu (Misafir – Ankara), Metin Altıok Şair (Yazar – Ankara), Mehmet Atay (Sanatçı – Ankara), Sehergül Ateş (Sanatçı – Ankara), Erdal Ayrancı (Yönetmen – Ankara), Behçet Sefa Aysan (Şair – Ankara), Asım Bezirci (Yazar – Ankara), Belkıs Çakır (Sanatçı – Ankara), Serpil Çanik (Sanatçı – Ankara),Muammer Çiçek (Sanatçı – Tokat), Nesimi Çimen (Sanatçı – İstanbul),Serkan Doğan (Sanatçı – Ankara), Hasret Gültekin (Sanatçı – Sivas),Murat Gündüz (Sanatçı – Ankara), Gülsün Karababa (Sanatçı – Ankara),Koray Kaya (Çoçuk – Ankara), Menekşe Kaya (Sanatçı – Ankara), Uğur Kaynar (Şair – Ankara), Asaf Koçak (Karikatürist – Ankara), Handan Metin(Sanatçı – Ankara), Sait Metin (Sanatçı – Ankara), Asuman Sivri (Sanatçı – Ankara), Yasemin Sivri (Sanatçı – Ankara), Nurcan Şahin  (Sanatçı – Ankara), Özlem Şahin (Sanatçı – Ankara), Yeşim Özkan (Sanatçı – Ankara), Huriye Özkan (Sanatçı – Ankara),  – Sivas), Ahmet Özyurt (Sanatçı – Ankara), Carina Cuanna Thuijs (Misafir – Hollanda), İnci Türk (Sanatçı – Ankara)

ha-ber.com/Mehmet Tanlı / Almanya
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir