Sivas Olayı 26.Katliam Yılında Köln'de anıldı

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonun (AABF) Köln 'de düzenlediği Sivas olayı anma etkinliğine yüzlerce can katılarak katliamı protesto ettiler.

Sivas Olayı 26.Katliam Yılında Köln'de anıldı

2 Temmuz 1993 yılında Sivas' ta Pir Sultan Abdal şenliklerinde Madımak otelinde 33 kişinin yobaz, gerici, şeriat yanlısı ve laiklik düşmanları tarafından vahşice katledişinin sorumluları hak ettikleri cezaların almamasının ve elini kolunu sallayan katillerin yakalamamasının acısı yüreklerde halen sönmedi.

Köln Hauptbahnhof Dom Kilisesi önünde yapılan anma etkinliği Delil uyandırılarak ve bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Sunumunu Ayla Genç’in yaptığı etkinlikte semahlar dönüldü, Hasan Ayıboğan, Melek Şahin, Berivan Aymaz, Suzana Dosantos, Özkan Lafatan ve Dede Cafer Özata birer konuşma yaptılar.

Ali Asker Arduç, Onur Kocamaz ve Ferhat Canikli söyledikleri deyişlerin ardından AABF ve Sivil Toplum Kuruluşları Yöneticileri sahneye çıkarak hep bir ağızdan Gelin Canlar Bir Olalım Türküsünü söyleyip barış, kardeşlik, hoşgörü, birlik ve beraberlik mesajı verdikten sonra etkinlik sona erdi.

ha-ber.com/Hüseyin Gül /Köln

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321