banner269
Öne Çıkanlar Ahmet Başar Şen finalistler Telekomünikasyon Hentbol Faruk Çelik Los Angeles

Sivas Madımak Şehitleri Köln`de anıldı

Sivas'ta 2 Temmuz 1993 yılında Pir Sultan Abdal Şenliklerine katılan ve Madımak Otelinde katledilen 33 aydın Almanya’nın Köln kentinde anıldı.

banner197
Sivas Madımak Şehitleri Köln`de anıldı
Sivas Madımak Şehitleri Köln`de anıldı

Sivas'ta 2 Temmuz 1993 yılında Pir Sultan Abdal Şenliklerine katılan ve Madımak Otelinde katledilen 33 aydın Almanya’nın Köln kentinde anıldı.

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu, Kuzey Ren Vestfalya Bölge Temsilciliği'nin Dom Klisesi önünde organize ettiği anma etkinliğine 500' ün üzerinde insan katıldı.Ayla Genç'in moderatörlüğünü yaptığı etkinlikte hayatlarını kayıp eden 33 canin teker teker isimleri okunup resimleri havaya kaldırılarak buradadır denildi.

Etkinlik Kuzey Ren Vestfalya Dedeler Kurulu başkanı Mehmet Korkmaz’ın Delil uyandırmasıyla başladı.

Bir dakikalık saygı duruşunda sonra Çiler Fırtına, Aziz Aslandemir ve Memet Kılıç birer konuşma yaptılar.Çiler Fırtına şunları söyledi:

“Ben Madımak Katliamında akrabam Hasret Gültekin’i kayıp ettim. Aradan 25 yıl geçmesine rağmen halen acım çok büyük tarif edilemez. Hayatlarını yitiren canların önünde saygıyla eğiliyorum. Türkiye'de hiçbir zaman demokrasi olmadı ve de olmayacak. AKP Türkiye'yi İslamlaştırmaya sürüklüyor. Biz aleviler her zaman barışı savunmak için ve silah kullanmadan savaşıyoruz. İnsan hakları için uğraş veriyoruz”.Aziz Aslandemir, AABF ikinci Başkanı konuşmasında, “Sivas, Maraş, Çorum gibi Alevilere yönelik yapılan katliamların tekrarlanmaması için bir araya gelerek daha çok güçlenmeliyiz. Bizler adaletin yerini bulması için, demokrasi ve insan hakları için savaşacağız. Kim savaşırsa kayıp ta edebilir, fakat savaşmayan zaten kayıp etmiştir” dedi.Memet Kılıç, avukat ve eski milletvekili ise yaptığı konuşmada, “Sivas katliamı katilleri zaman aşamasına uğrayarak ceza almadan elini kolunu sallayarak hayatlarını sürdürüyorlar oysaki hapis yatarak cezalarını son güne kadar çekmeliler.
Katillerin birkaçı da Almanya'da yaşıyor. Burada Alman hükümetini göreve çağırıyorum. Katiller cezalandırılmalı.
Biz son söz bitti demeden bu iş burada bitmez. Davamızın sonuna kadar bekçisi ve takipçisi olacağız.
Ignatz Bubis’in sözünü hatırlatarak: Artık kurbanlarımızla ön plana çıkmamak lazım, mücadele edip dişlerimizi göstermeliyiz. Kurban kokusunu ortaya yaymamak lazım yoksa etrafımızda aç kurtlar çoğalır” dedi.Almanca yapılan etkinliğe çok sayıda alman ve yabancı kökenli insanlar eşlik etti.

Sibel Gümüş, Ali Akbulut birer konuşma yaptılar.Solingen Alevi Kültür Merkezi semah grubu semah gösterisi yaptı.

Ali Asker Arduç birkaç nefes okudu.

ha-ber.com/Hüseyin Gül / Köln
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir