Şimşek'den borçlulara yönelik soru önergesi

SPD Hamburg milletvekili Ali Rıza Şimşek, Ksenija Bekeris (SPD) ile birlikte Hamburg senatosuna borçlular için danışma merkezlerine bekleme süresinin uzunluğu konusunda bir soru önergesi verdi.

Şimşek'den borçlulara yönelik soru önergesi

 

 

Şimşek'den borçlulara yönelik soru önergesi

Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Hamburg milletvekili, aynı zamanda Çalışma, Sosyal, Uyum ve Aile Komisyonuna bağlı borçluların hakları ile ilgili konuda görev üstlenen Ali Rıza Şimşek, Ksenija Bekeris (SPD) ile birlikte Hamburg senatosuna borçlular için danışma merkezlerine bekleme süresinin uzunluğu konusunda bir soru önergesi verdi.

Şimşek, vatandaşların iflas yasasından yararlanarak borçlardan kurtulmanın yolları konusunda borçlular için danışma merkezlerinin önemine dikkat çekerek, eyalet mercileri tarafından tanınan borçlulara yönelik danışma merkezlerindeki bekleme süresinin hızlandırılması gerektiğini söyledi.

2009 yılı itibariyle ‘borç batağına batmış' vatandaşların borçlara yönelik danışma merkezlerine başvurmak için bekleme sürenin ortalama 172 gün olarak kaydedildiğini ve bu sürenin uzunluğundan yakınan Şimşek, ‘Borçlular için danışma merkezleri bekleme sürecinde de, işsiz veya evsiz kalma tehdidini engellemek için varlığınızı tehdit eden durumlarda size hemen yardım edebilir. Bekleme süresi içinde de borçlular danışma merkezlerinden aldıkları bilgiler doğrultusunda hareket etmeliler' dedi.

Tüketici iflas yasasına göre, mahkemeye başvurmadan evvel borçlunun eyalet mercileri tarafından tanınan borçlular için danışma merkezi, avukat veya vergi danışmanlığı aracılığıyla alacaklılarla mahkeme dışı anlaşma teşebbüsünde bulunması gerektiğini hatırlatan Şimşek, göçmen vatandaşların borçluların hakları konusunda aydınlatılması gerektiğini vurguladı.

Borç batağındaki göçmenlerin bilgi sahibi olabilmeleri amacıyla hangi kurum ve kuruluşlara başvuracakları konusunda yeterli bilgi sahibi olmadıklarını söyleyen Şimşek, bu konuda göçmen kuruluşlara da çağrıda bulundu.

ha-ber.com / Hamburg

 

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2012, 22:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321