banner269
Öne Çıkanlar terör Demokrasi Polis TDI Berlin İslamiyet

''Şiddet olaylarını en sert şekilde kınıyorum''

Almanya Başbakanı Merkel, Saksonya eyaletinin Heidenau kentinde aşırı sağcıların sığınmacılara yönelik saldırılarını en sert şekilde kınadığını belirtti.

banner197
''Şiddet olaylarını en sert şekilde kınıyorum''

''Şiddet olaylarını en sert şekilde kınıyorum''

Almanya Başbakanı Merkel, Saksonya eyaletinin Heidenau kentinde aşırı sağcıların sığınmacılara yönelik saldırılarını en sert şekilde kınadığını belirtti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Saksonya eyaletinin Heidenau kentinde aşırı sağcıların sığınmacılara yönelik saldırılarını kınadı.

Başbakan Merkel, Avrupa Birliği (AB) içinde sığınmacı sorunlarına daha iyi çözümler bulmak için ortak bir mülteci politikasının geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Heidenau kentindeki olaylara değinen Merkel, "Saksonya’nın Heidenau kentinde ürkütücü görüntüler gördük. Buradaki şiddet olaylarını en sert bir şekilde kınıyorum. Buradaki saldırgan, yabancı düşmanı tutum hiçbir şekilde kabul edilemez” ifadesini kullandı.

Merkel, aşırı sağcıların ve Neonazilerin nefret söylemlerini yaymalarını iğrenç olarak nitelendirerek, “Ailelerin, hatta çocuklarıyla birlikte bunlarla birlikte yürüyerek onlara destek vermeleri aynı şekilde utanç verici” değerlendirmesinde bulundu.

Almanya’nın her bireyin onuruna saygı gösterildiği ve her isteklerini ifade edebildiği bir ülke olduğunu savunan Merkel, Alman hükümetinin, eyalet hükümetleri ve siyasetçiler olarak sorumlu bir şekilde hareket edeceğini, ülkedeki insanların çoğunun da böyle davrandığını belirtti.

"AB üye ülkelerinin ortak mülteci hukukuna uymasını bekliyoruz"

AB’deki duruma bakıldığına, ortak bir mülteci hukukuna sahip olunduğunu ancak bunun şu anda uygulanmadığına işaret eden Merkel, Almanya ve Fransa’nın, üye ülkelerin tümüyle bu mülteci hukukunu gerçekten uygulamalarını beklediğini kaydetti.

Merkel, AB ülkelerinin bunu yapmamaları durumunda AB Komisyonu’nun bu hukuka uymayı sağlaması gerektiğini söyledi.

Devlet ve hükümet başkanları olarak AB içinde sığınmacıların ilk olarak geldiği Yunanistan ve İtalya gibi ülkelerde kayıt işlemi yapılan merkezlerin oluşturulmasını görüştüklerini anımsatan Merkel, “Bunun hızlı bir şekilde bu yıl içinde gerçekleşmesi lazım. Gecikme kabul edemeyiz” dedi.

İnsanların ülkelerinden kaçmalarına ilişkin sebeplerle de mücadele edilmesi gerektiğini belirten Merkel, Suriye’nin çevresinde, Ürdün, Lübnan ve Türkiye’de sığınmacıların kaldığı kamplarda iyi bir yaşam sürdürmelerinin sağlanması gerektiğini kaydetti.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande da, burada Merkel ile mülteci konusunu görüşeceklerine işaret ederek, “Rakamlar, ardında bulunan trajediyi anlatmıyor. Bu, aileler için büyük bir yük ve imtihan” dedi.“Bu sorumluluk sadece bir ülkeye verilemez” diyen Hollande, tüm Avrupa ülkelerinin bunu üstlenmesi gerektiğini kaydetti.

Merkel ve Hollande, mülteci konusunu görüştükten sonra Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile bir araya gelecek ve Ukrayna'nın doğusundaki gelişmeleri ele alacak.

ha-ber.com

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir