Seçim tarihi Almanya'da da tartışma konusu

Almanya'da gelecek yıl yapılacak genel seçimlerin tarihi hükümet ortakları ile muhalefet arasında tartışmalara sebep oldu

Seçim tarihi Almanya'da da tartışma konusu

 

 

Seçim tarihi Almanya'da da tartışma konusu

Almanya'da gelecek yıl yapılacak genel seçimlerin tarihi hükümet ortakları ile muhalefet arasında tartışmalara sebep oldu

Almanya'da gelecek yıl yapılacak genel seçimlerin tarihi hükümet ortakları ile muhalefet arasında tartışmalara sebep oldu. Ana muhalefet parti Sosyaş Demokratlar (SPD), hükümet ortaklarının dile getirdiği 29 Eylül tarihine karşı çıkıyor.

SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel Süddeutsche Zeitung'a yaptığı açıklamada, "Anlaşılan Peer Steinbrück'ün SPD'nin başbakan adayı olarak belirlenmesi hükümette telaşa sebep oldu. Genel seçim tarihini SPD'nin yönettiği 3 eyalette tatil olduğu zamanda teklif edilmesi başka türlü izah edilemez." dedi. Gabriel, Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi'nin (CSU) ortak bir tarih üzerine uzlaşmak istemediğini dile getirdi.Almanya'nın Berlin, Hamburg ve Brandenburg Eyaletleri'nde gelecek sene 28 Eylül'de okullarda sonbahar tatili başlıyor.

Federal hükümet ise suçlamaları geri çevirdi. Berlin'deki basın evinde seçim gününün tarihini belirleyen Federal İçişleri Bakanlığı'nın bir sözcüsü konuyla ilgili yaptığı açıklamada 'seçim günü izin dönemine denk gelmemeli' diye ne yasal ve ne de anayasal zorunluluk olduğuna dikkat çekti. Sözcü, 1994 yılındaki genel seçimlerin 6 eyalette okullar tatildeyken yapıldığını vurgulayarak, "Ancak bakanlık tatillere denk gelmeyen bir belirlemeyi hedefliyor." dedi. seçim gününün tarihinin belirlenmesi için henüz erken olduğunu ifade eden sözcü, normalde Federal Bakanlar Kabinesi'nin 7 ay önce seçim gününü belirlediğini, bu teklifi Cumhurbaşkanı'na sunduğunu, ayrıca bu tarihin belirlenmesinde eyaletlerin de tekliflerinin dikkate alındığını belirtti.

Alman Anayasası'na göre Federal Meclis 'yasama dönemi başlamasından sonra en erken 46 ve en geç 48 hafta içinde' yeniden seçilmek zorunda. Eğer gelecek sene erken seçim söz konusu olmazsa 2013 Genel seçimleri'nin 28 Ağustos ile 27 Ekim arasındaki bir pazar veya bir resmi tatil günü yapılması gerekiyor. Devlet geleneğine göre bu seçim gününü önce Federal İçişleri Bakanlığı seçiyor ve Federal Kabine'ye bildiriyor. Federal hükümetin teklifini alan Cumhurbaşkanı, seçim tarihini belirliyor.

2009 yılında yapılan seçimlerde dönemin Federal İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble eyaletlerin İçişleri Bakanları, Federal seçim Başkanı ve Federal Meclis Grupları'nın başkanlarına danışmıştı. O görüşmelerde çoğunluk 27 Eylül 2009 tarihini teklif etmiş, bu tarih üzerinde uzlaşma sağlanmıştı. Federal Hükümet ve Cumhurbaşkanı bu tarihe yeşil ışık yakmıştı. Şimdiye kadarki seçimlerin günleri okul tatiline denk getirilmemeye çalışılmıştı. Ancak bu yılki seçimlerde SPD endişeli. Çünkü seçim gününün belirlenmesinde büyük rol oynayan Federal İçişleri Bakanlığı'nın başında CSU'lu Hans-Peter Friedrich bulunuyor. CSU ise Bavyera seçimlerinden iki hafta sonra genel seçimlerin yapılmasından yana. Bavyera'da 2013 Eyalet seçimleri 15 Eylül'de yapılacak.

ha-ber.com

 

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2012, 22:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321