banner216
Öne Çıkanlar Berlin Almanya DİTİB ABD terör Türkiye

''Seçim sistemi anayasaya aykırı''

Alman Federal Anayasa Mahkemesi, hükümetin geçen sene meclisten geçirdiği seçim düzeniyle ilgili yasayı geri çevirdi

banner197
''Seçim sistemi anayasaya aykırı''

 

 

''Seçim sistemi anayasaya aykırı''

Alman Federal Anayasa Mahkemesi, hükümetin geçen sene meclisten geçirdiği seçim düzeniyle ilgili yasayı geri çevirdi

Anayasaya aykırı unsurların değiştirilmesi gerektiğini kararlaştıran mahkeme, söz konusu yasanın eşitlik ilkesine ve anayasa tarafınca koruma altında olan partilerin şans eşitliğine aykırı olduğunu kaydetti. Hükümetin 2013 Genel Seçimleri'nden önce yeni yasayı Federal Meclis'ten geçirmesi gerekiyor.

Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ve Hür Demokrat Partisi'nin (FDP) oylarıyla geçen sene Federal Meclis'te kabul edilen seçim sistemi ile ilgili yasa Federal Anayasa Mahkemesi'nden döndü. Sosyal Demokrat Partisi (SPD), Yeşiller ve 3 bin vatandaşın şikâyetlerini değerlendiren mahkeme, söz konusu yasanın anayasaya aykırı olduğunu açıkladı. Şikâyetlerin ana unsuru ise doğrudan seçilen adaylardan oluşan ek milletvekillerin sayısıydı. Anayasa Mahkemesi, bu yasanın ek milletvekillerin sayısının çok fazla olmasına yol açtığını kararlaştırdı. 2009 yılındaki genel seçimlerde 24 doğrudan aday Federal Meclis üyesi olmaya hak kazanmış, bunların hepsi Birlik Partililerden oluşmuştu. Hakimlere göre bu sayı çok yüksek, bundan dolayı ek milletvekillerin sayısı en fazla 15 olarak kararlaştırıldı.

Seçim sistemindeki bu sorun Anayasa Mahkemesi tarafından 2008 yılında da anayasaya aykırı olarak nitelendirilmiş, Federal Meclis'e yeni düzenleme sunması için 3 yıl süre verilmişti. Bu süre içinde yeni düzenleme üzerinde anlaşamayan siyasi partiler gecikmeyle yeni yasayı oylamıştı. Anayasa Mahkemesi Başkanı Andreas Vosskuhle, bir önceki süreyi göz önünde bulundurarak yasanın şimdiki haliyle yine bir geçiş süreci tanınması mümkün olmayacağını bildirdi. Bu durumda 2013 yılının sonbaharında yapılacak genel seçimlerden önce Federal Meclis'teki partiler yeni bir düzenlemeyi kabul etmesi gerekiyor. Genel seçimlere kadar bu gerçekleşmezse Anayasa Mahkemesi geçiş dönemi için seçim yasası sunabilecek.

Mahkeme kararından memnun kalan SPD'nin Meclis Grubu Genel Sekreteri Thomas Oppermann, "Bu gün demokrasi ile vatandaşlar için iyi bir gün. Hükümet şimdi uzlaşma yolu izlemeli. Yeniden tek başına adım atması mümkün değil. Biz müzakerelere açığız." dedi. Hükümet ortağı FDP'nin seçim hukuku uzmanı Stefan Ruppert da müzakereler yapılacağının sinyali verdi.

ha-ber.com 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir