banner269
Öne Çıkanlar Almanya Berlin ABD Türkiye FETÖ Angela Merkel

Schulz'dan Merkel'in Türkiye tavrına eleştiri

Sosyal Demokratların Başbakan adayı Martin Schulz, Başbakan Merkel'in Türkiye'ye yönelik tavrını eleştirdi. Bild am Sonntag gazetesi ise Türkiye'de toplam 54 Alman vatandaşının tutuklu olduğunu yazdı.

banner197
Schulz'dan Merkel'in Türkiye tavrına eleştiri
Schulz'dan Merkel'in Türkiye tavrına eleştiri

Sosyal Demokratların Başbakan adayı Martin Schulz, Başbakan Merkel'in Türkiye'ye yönelik tavrını eleştirdi. Bild am Sonntag gazetesi ise Türkiye'de toplam 54 Alman vatandaşının tutuklu olduğunu yazdı.
 
Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı ve Başbakan adayı Martin Schulz, Başbakan Angela Merkel'i Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın provokasyonlarına karşı tereddütlü bir tavır izlemekle suçladı.
 
Schulz, Alman kamu yayıncılık kuruluşu ARD'ye verdiği röportajda, Türkiye'de tutuklu bulunan ve aralarında gazeteci Deniz Yücel'in de bulunduğu Alman vatandaşlarını kast ederek Merkel'in atıl kaldığına işaret etti. Schulz, Merkel'e "Sayın Erdoğan'ın bizi parmağında oynatmasını daha ne kadar hiç bir şey yapmadan izleyeceksiniz?" diye seslendi.
 
Türkiye'ye karşı sert sözler
Schulz, Türkiye'ye karşı daha sert bir tutum izlenmesi gerektiği mesajını da verdi. Schulz, Türkiye'nin siyasi tutukları serbest bırakmaması halinde, Avrupa Birliği ile Türkiye arasında Gümrük Birliği'nin genişletilmesi için yürüttüğü müzakerelere son verilmesi için Almanya'nın çaba göstermesi gerektiğini ifade etti.

"Ülkemizin suçsuz vatandaşlarının keyfi bir tutum neticesinde Türkiye'deki cezaevlerinde zorluklar yaşamasını kabul etmeyi sürdürebilir miyiz?" diyen Schulz, Alman siyasetinin Erdoğan'ın "bu kabul edilemez tutumuna karşı" tepki göstermesini talep etti. Schulz, Alman tutukluların serbest bırakılmaması halinde, "Türkiye'ye yönelik çok sert önlemleri düşünmek zorunda kalacağız" şeklinde konuştu.
 
54 vatandaşı Türkiye'de cezaevinde
Öte yandan, Bild am Sonntag gazetesindeki haberde, 55 yaşındaki David B. adlı Alman vatandaşının Türkiye'de nisan ayından bu yana cezaevinde bulunduğu belirtildi. Dışişleri Bakanlığı'ndan bugün yapılan açıklamada da, tutuklu bulunan David B.'nin Alman yetkililer tarafından ziyaret edildiği kaydedildi.
 
Gazetede yer alan habere göre, Schwerin'de yaşayan David B. nisan ayında tutuklandı. Haberde, 2016 yılının sonunda Polonya ve Bulgaristan üzerinden Türkiye'ye giden David B.'nin, azınlıklar ve takibata uğrayanlara dikkati çekmek için Kudüs'e gitmek istediği belirtildi. Haberde David B.'nin hangi suçlama ile tutuklandığına ilişkin bilgi verilmedi.
 
Bild am Sonntag'ın haberinde, Türkiye'de 54 Alman vatandaşının cezaevinde bulunduğu, bu tutuklulardan 10'una siyasi suçlamalar yöneltidiği kaydedildi. (Kaynak:DW)

ha-ber.com
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner272

banner276

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir