banner216
Öne Çıkanlar Ahmet Başar Şen finalistler Telekomünikasyon Hentbol Faruk Çelik Los Angeles

Schäuble, NSU komisyonunda ifade verdi

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble, 8'i Türk 10 kişiyi öldüren aşırı sağcı ''Nasyonal Sosyalist Yeraltı'' (NSU) cinayetlerini araştıran Federal Meclis Araştırma Komisyonu'nda ifade verdi. Araştırma Komisyonu Başkanı Edathy, Schäuble'yi ilgisiz bulduğunu açıkladı.

banner197
Schäuble, NSU komisyonunda ifade verdi

 

Schäuble, NSU komisyonunda ifade verdi

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble, 2000-2007 yılları arasında 8'i Türk 10 kişiyi öldüren aşırı sağcı ''Nasyonal Sosyalist Yeraltı'' (NSU) cinayetlerini araştıran Federal Meclis Araştırma Komisyonu'nda ifade verdi

2005-2009 yılları arasında Federal İçişleri Bakanı olarak görev yapan Schäuble, cinayetlerin aydınlatılmasında meydana gelen aksaklıklarda sorumluluğu bulunmadığını belirterek, ''Bu konuda beni herhangi bir şekilde suçlayacak birşey görmüyorum'' dedi.

Kendisini en üst polis olarak görmediğini, bir bakanın genellikle dairenin kararlarına müdahale etmediğini, ancak yönetim görevi üstelendiğini ifade eden Schäuble, ancak işlenen korkunç cinayetler sebebiyle görevinden dolayı kendisinin marjinal bir şekilde ilişkilendirilmeye çalışıldığını ifade etti.

schauble-nsu-kom-ifade-d.jpg

Schäuble, Federal Suç Dairesi'nin (BKA) bu cinayetlerde neden soruşturmayı üstlenmemesi ve bu yetkinin bu daireye niçin verilmediğini soran Araştırma Komisyonu Başkanı Edaty ile kısa süreli tartışma yaşadı.

Edaty'nin bu yetkinin BKA'da toplanmamasında kendisinin bir etkisi olup olmadığı yönündeki soruya karşılık Schäuble, ''Bana böyle bir öneri geldiğini hatırlamıyorum. Gelseydi de bunu reddederdim'' şeklinde konuştu.

Komisyon Üyesi Eva Högl yaptığı açıklamada, aşırı sağ ve aşırı sol konuları konusunda yetkinin Federal Anayasayı Koruma Daires'inde olduğu için güvenlik dairelerinin aşırı sağcıları önemsemediklerini savundu.

Basın mensuplarına toplantı başlamadan önce 5 dakika görüntü alma imkanı verildi. Toplantıyı Türkiye'nin Berlin Başkonsolosu Başar Şen de izledi.

schauble-nsu-kom-ifade-c.jpg

Edathy, Schäuble'yi ilgisiz bulduğunu açıkladı

Federal Meclis Araştırma Komisyonu Başkanı Sebastian Edathy, komisyona ifade veren Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble'nin konuya ilgisiz olduğunu söyledi.

Sebastian Edathy, 2000-2005 yılları arasında İçişleri Bakanı olan Schaueble'nin konuya duyarsız olmasını eleştirdi. Edathy, RBB radyosuna yaptığı açıklamada, ''Anladığım kadarıyla bakan bu konuya hiç ilgi göstermemiş'' dedi.

schauble-nsu-kom-ifade-b.jpg

Schäuble, Federal Suç Dairesi'nin (BKA) bu cinayetlerde neden soruşturmayı üstlenmediğini ve yetkinin neden bu daireye verilmemesini soran Araştırma Komisyonu Başkanı ile kısa süreli tartışma yaşamıştı.

Schäuble, tutuklu bulunan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü üyesi Beate Zschäpe'nin ismini hatırlamamış, isim, kendisine komisyon üyesi Clemens Binninger tarafından söylenmişti. 

ha-ber.com 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir