Samiye Kaplan'ın yeni kitabı "Yaman Ayrılık"

47 yıldan beri Almanya'da yaşayan 67 yaşındaki Samiye Kaplan'ın yeni kitabı “Yaman Ayrılık” yayınlandı.

Samiye Kaplan'ın yeni kitabı "Yaman Ayrılık"

Samiye Kaplan'ın yeni kitabı "Yaman Ayrılık"
 
47 yıldan beri Almanya'da yaşayan 67 yaşındaki Samiye Kaplan'ın yeni kitabı “Yaman Ayrılık” yayınlandı.
 
24 Ocak 1970 yılında evlilik yoluyla Almanya'ya gelen 67 yaşındaki Bilecikli Samiye Kaplan'ın Yaman Ayrılık isimli kitabı yayınlandı. 2009 yılında yayınladığı Mischael ile Mete adlı kitabı çıkan Samiye Kaplan, bu kez Yaman Ayrılık'ı yazdı.
 
Köln'de yaşayan iki çocuk annesi Samiye Kaplan, yazdığı 340 sayfalık yeni kitabı hakkında şu bilgileri verdi:
 
66 YIL SONRA BULUŞTUK

“6 yıllık bir çalışma olan kitabım 2.dünya savaşında Berlin'de gazetecilik yapan ve iki yıl yaşayan babam Alihaydar Süleymanov'ın hayatını içeriyor. Babam büyük bir ayrılık acısı yaşıyor. Savaştan ötürü eşini ve çocuklarını göremiyor. 1941 yılında Azerbaycan’da yaşarken Kırım'a Rus askeri olarak gidiyor. 1943 yılında Alman askerlerinin tarafına geçtikten sonra Berlin'e gönderiliyor. Asıl mesleği hukukçu olan Alihaydar Süleymanov, ABD esiri olarak Napoli'ye sürülüyor. ABD güçleri esirleri oradan da Sibirya'ya gönderip Ruslara teslim ederken, Mısır Kralı Faruk 450 esiri Kahire'ye kaçırıyor. Bu kaçırdığı esirler arasında babam Alihaydar Süleymanov da var. İki yıl Mısır'da yaşadıktan sonra Türkiye'ye iltica yapıyor. Azerbaycan’a bir daha girmesi mümkün olmuyor. 5 çocuğu ve eşini hayatının sonuna kadar göremiyor. Bu acı dramı ve bir daha kavuşamamanın öyküsünü kaleme aldım.

Yaman Ayrılık, babamın yaşadığı gerçek bir hayat öyküsüdür.

Bunu yazarak paylaştığım için çok mutluyum. Çünkü 66 yıl sonra Azerbaycan’daki babamın bir daha göremediği yaşayan evlat ve torunlarıyla buluşup tanıştık. Bakü'ye birkaç gittim ve babamın ruhunu yad ettim”
 
Duygu dolu, tarih içerikli Yaman Ayrılık isimli kitap Filiz Kitapevi tarafından yayınlandı.
 
ha-ber.com/Metin ES / KÖLN

 
Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2018, 15:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
Melike Kaplan
Melike Kaplan - 1 yıl Önce

Gurur duyduğum biricik annem, hep hayalini kurdun, dedemizin hayatını kaleme almak için. Çok ta kolay olmadı, bire bir Berlin e bunun için gittin, yazman için, oraları hissederek, yaşayarak, görerek yazarım dedin. Gemlik ve Gemiçe e, kaç kere gittin, bir çok eski dostları bulup onlarla yaşananları tazeledin, geçmişe gidip bugün geleceğin nesline bir armağan bıraktın, anne.

SIRADAKİ HABER