''Profesyonel'' oyunu Türk izleyiciyle buluştu

İstanbul Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen ''Profesyonel'' adlı oyun, Almanya'nın Frankfurt kenti yakınında bulunan Langen'deki Stadthalle'de seyirciyle buluştu

''Profesyonel'' oyunu Türk izleyiciyle buluştu

 

 

''Profesyonel'' oyunu Türk izleyiciyle buluştu

İstanbul Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen ''Profesyonel'' adlı oyun, Almanya'nın Frankfurt kenti yakınında bulunan Langen'deki Stadthalle'de seyirciyle buluştu

Almanya'nın Frankfurt kentinde yaklaşık 10 yıldır faaliyet gösteren Tiyatro Frankfurt'un organizasyonuyla Langen kentinde pazar akşamı sahnelenen oyunu Frankfurt Başkonsolosluğu'ndan muavin konsoloslar Özkan Durmaz ve Sevinç Dağkılıç, Langen Belediye Başkanı Frieder Gebhardt, Frankfurt Kültür Ataşesi Osman Şahin ile yaklaşık 500 kişilik bir seyirci izledi.

Duşan Kovaçeviç'in yazdığı ve Işıl Kasapoğlu'nun yönettiği tiyatro oyununda Bülent Emin Yarar, Yetkin Dikinciler, Gülen Çehreli ve Cenap Oğuz rol aldı. Seyircilerden tam not alan ''Profesyonel'' yaklaşık 1 saat 45 dakika tek perde olarak gösterildi.

Tiyatro Frankfurt Yönetmeni Kamil Kellecioğlu, Profesyonel'e gösterilen ilgiden memnun olduğunu belirterek, ''Bu oyunu getirebilmek için 7 aylık bir çaba sarfettik. Türk seyircisine böylesine bir oyun sunabildiğimiz için gururluyuz'' dedi.

Kellecioğlu, Frankfurt'ta oturmuş bir Türk tiyatro seyircisinin oluştuğunu vurgulayarak ''Seyircimize ayda en az bir tane devlet tiyatrolarının oyunlarından göstermek istiyoruz. Frankfurt'ta ayda bir tane böyle bir gösterinin sunulması ihtiyaç'' şeklinde konuştu.

prof-oyunu-alm-b.jpg

Langen Belediye Başkanı Gebhardt ise hayatında ilk kez bilmediği yabancı bir dilde tiyatro izlediğini vurguladı.

Profesyonel'in oyuncularından Bülent Emin Yarar, Langen kentinde sahnelenen oyuna seyircinin gösterdiği ilgiden çok mutlu olduğunu söyledi.

Yarar, ''Burada olmak çok güzel. Tiyatro zaman zaman insanların uzaklaştığı çok ayrıcalığı olan bir dal. Böyle bir sanat dalıyla Frankfurt'ta olmak heyecan verici. Aynı heyecanı seyirciden de almak işin en büyük keyifli tarafı'' dedi.

Başrol oyuncularından Yetkin Dikinciler ise konuşmasında ''Her zaman Avrupa'daki Türk seyircisiyle birlikte olmak isterim. Türk toplumunun tiyatro anlamında da kendine ait bir mekanlarının olması için mücadele etmelerini temenni ediyorum'' dedi.

Dikinciler Türkiye'nin herhangi bir yerindeki coşku ve heyecanla Langen'dekinin arasında bir fark görmediğini de sözlerine ekledi.

prof-oyunu-alm-c.jpg

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2012, 22:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321