Prof. Dr. Oduncu ilk Türkiye kökenli Genel Başkan

Mardin Midyatlı bir işçi ailesini çocuğu olan Prof. Dr. Fuat Oduncu, İstanbul Tıp Fakültesi ile Münih Ludwig Maximillian Üniversitesi Tıp Fakültesi arasında dostluk bağları kuran “Erich-Frank Gesellschaft“ (EFG) adlı kuruluşun genel başkanlığına seçildi.

Prof. Dr. Oduncu ilk Türkiye kökenli Genel Başkan

 
Prof. Dr. Oduncu ilk Türkiye kökenli Genel Başkan

Mardin Midyatlı bir işçi ailesini çocuğu olan Prof. Dr. Fuat Oduncu, İstanbul Tıp Fakültesi ile Münih Ludwig Maximillian Üniversitesi Tıp Fakültesi arasında dostluk bağları kuran “Erich-Frank Gesellschaft“ (EFG) adlı kuruluşun genel başkanlığına seçildi.

Oduncu, EFG’nin ilk Türkiye kökenli genel başkanı oldu.

Kırk yıl önce Mardin’in Midyat ilçesinden Almanya’nın Füssen kentine gelen Oduncu ailesinin sekiz çocuğundan biri olan Prof. Dr. Fuat Oduncu (45), İstanbul Tıp Fakültesi ile Münih Ludwig Maximillian Üniversitesi Tıp Fakültesi arasında dostluk bağları kuran “Erich-Frank Gesellschaft“ın genel başkanlığına seçildi. EFG’nin genel sekreterliğine ise Türk Tıp öğrencisi Ferhat Turgut seçildi. 1984 yılında kurulan EFG kurumunun ilk Türkiye kökenli başkanı olma sıfatını kazanan Prof. Dr. Fuat Oduncu, uzun yıllar kurumun başkanlığını yürüten Profesör Dr. Adrian Danek'den başkanlığı devir aldı. Prof. Dr. Fuat Oduncu onuruna Liman restoranda verilen davette, birçok seçkin konuğun yanı sıra EFG’nin Türkiye’de masası başkanı İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Profesörlerinden Dr. İlhan İlkılıç, Münih Başkonsolosluğu’ndan konsolos Selçuk Eke ve Muavin Konsolos Uğur Küçüker de hazır bulundu.


FUAT ODUNCU KİMDİR

İki yıl önce, Münih Ludwig Maximillian Üniversitesi (LMU) Tıp Fakültesi’den “Profesörlük” unvanı alarak LMU Tıp Fakültesi’nden bu unvanı alabilen ilk Türkiye kökenli olma başarısını gösteren Oduncu, 2007’den beri Üniversite Kliniği’nin Hematoloji ve Onkoloji bölümü başkanlığını yapmaktadır. tıp, felsefe, tıp etiği ve sağlık ekonomisi dallarında dört üniversite eğitimi, tıp ve felsefe dalında iki doktor unvanı olan Prof. Dr. Dr. Oduncu, 1994 yılında ablası Suhem Oduncu’yu 36 yaşında kanserden kaybedince onkoloji alanında uzmanlaşmaya karar vermişti. İstanbul Tıp Fakültesi’nde sık sık ders veren Prof. Dr. Dr. Oduncu Türkçe, Süryanice, Arapça, Almanca, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Latince ve İspanyolca dillerini hakim. Kanser ve tıp etiği konusundaki araştırmalarıyla aralarında “Theodor Fontane Ödülü”, “Vinzenz Czerny Ödülü” gibi önemli uluslararası ödüller bulunan çok sayıda tıp ödülünün de sahibi Oduncu, yıllık iznini Güney Amerika’nın yoksul ülkelerindeki, Afrika’daki veya Hindistan’daki hastahanelerde gönüllü olarak çalışarak geçiriyor.ERICK FRANK VAKFI

Yahudi olduğu için terk etmek zorunda kaldığı Almanya’dan 1934’den ölümü 1957’ye kadar Türkiye’de yaşayan Erich Frank, İstanbul Tıp Fakültesi’nde öğretim üyeliği yapmıştır. 1984’de adına kurulan cemiyet bünyesinde bir yıl Münih Ludwig Maxmillian Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyeleri İstanbul’a giderek, bir yılda İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim üyeleri Münih’e gelerek değişmeli olarak üç gün süren konferanslara katılıyorlar. Öğrenci değiş-tokuşunu da gerçekleştiren cemiyet, tıp alanında Türk-Alman işbirliğine örnek teşkil ediyor. Vakıf, son yıllarda Erasmus projeleri kapsamında çok sayıda Tıp öğrencisini İstanbul’a gönderirken, Türkiye’den de çok sayıda öğrenciye Münih’te staj yapma olanağı sağladı.

ha-ber.com/Ahmet İNCEL/MünihGüncelleme Tarihi: 25 Aralık 2015, 15:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321