Prof. Dr. Kemal Arı Bremen ve Hannover`de konferans verdi

Türkiye’nin tanınmış tarihçilerinden Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Arı, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşını başlatmak üzere 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basışının 100 yılı nedeniyle, 16-21 Mayıs 1919 tarihleri arasında bir dizi konferans vermek üzere Almanya’ya geldi.

Prof. Dr. Kemal Arı Bremen ve Hannover`de konferans verdi

Bremen Atatürkçü Düşünce Derneği’nin davetlisi olarak önce Bremen’e gelen Prof. Dr. Kemal Arı, burada 17 Mayıs 1919 günü Hotel zur Ridee “19 Mayıs 1919’un Önemi” üzerine bir konferans verdi.

Bu konferansından önce Prof. Dr. Kemal Arı, ADD Bremen Başkanı Dr. Aydın Genca ve Öğretmen Recep Ali Tüfekçi ile birlikte Worpswed’te Bruno Taut Müzesi’ne geçerek, ünlü Alman Mimar Bruno Taut hakkında yazmış olduğu bir kitabı bu müzeye armağan etti. Bilindiği gibi Bruno Taut, Atatürk’ün ölümünden sonra Ankara’da düzenlenen resmî törenlerde na’şının konulduğu katafalkı yapmıştı.

Türkiye’de iki yıl kalan ve Atatürk’ün ölümünden kırk gün sonra yaşamını yitiren Taut, Türkiye Devleti’nin onun fedakarlığına bir karşılık olmak üzere, Edirnekapı Şehitliği’ne gömülmüştü. Bugün de mezarı şehitlikte bulunan Taut, şehitlikte Müslüman olmayan tek kişi olarak yer almaktadır.

Prof. Dr. Kemal Arı, 18 Mayıs günü Weser Nehri’nde düzenlenen vapur gezisine de katılarak, Atatürk’ün Samsun’a çıkışının yüzüncü yıl kutlama şenliklerine katıldı. Burada da bir konuşma yapan Prof. Dr. Arı, kitaplarını imzaladı.

19 Mayıs günü Prof. Arı, Hanover ADD’nin davetlisi olarak Hannover’e geldi. Burada 19 Mayıs gününün tarihi anlamını değerlendiren bir konferans veren Arı’yı çok sayıda Hannoverli dinledi. Etkinlik sonunda kitaplarını imzalayan Prof. Dr. Kemal Arı, 21 Mayıs günü Hannover’den ayrılarak, Türkiye’ye geri döndü.

25 kitabı, yüzlerce makalesi olan ve birçok bilim kurulunun üyesi olan ünlü tarihçi, Türkiye’nin uluslararası alanda en çok atıf alan profesörleri arasında yer alıyor.

Mübadele, göç ve kent tarihi konularında uzman olan ve uluslararası ünü olan, Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evin iç düzenlemesini yapan ekibin de başında bulunan Prof. Dr. Kemal Arı, birçok müzeye, tarihi heykellere ve mekânların restorasyonlarına danışmanlık yaptı.

ha-ber.com/Almanya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321