PKK yasağı kaldırılması için girişim

Almanya'daki Kürt Dernekleri Federasyonu (YEKKOM) öncülüğünde 'Almanya'da Kürt Kimliği Resmi Olarak Tanınsın' sloganıyla başlatılan kampanya çerçevesince PKK yasağının kaldırılması konusunda girişim 

PKK yasağı kaldırılması için girişim

 

 

PKK yasağı kaldırılması için girişim

Kürt Dernekleri Federasyonu (YEKKOM) öncülüğünde 'Almanya'da Kürt Kimliği Resmi Olarak Tanınsın' sloganıyla başlatılan kampanya çerçevesince PKK yasağının kaldırılması konusunda on bir maddeden oluşan bir kampanya başlatıldığı ve 50 binin üzerinde imza toplanması sonucunda bu konunun 15 Ekim'de Federal Parlamentoya bağlı "Dilekçe Komisyonu" nda uzmanlarca değerlendirileceği kaydedildi.

Almanya'da 50 binden fazla imza bir dilekçeyi desteklemek için toplanırsa; Federal Parlamento, bu başvuruyu yasa gereği gündeme almak zorunda.

'1 EYLÜL-15 EYLÜL 2011'DE 50 BİN İMZA TOPLANDI'

Almanya Kürt Dernekleri Federasyonu Başkanı Yüksel Koç, Almanya'da yaşayan Kürtlerin diğer göçmen kökenli vatandaşlarla eşit statüde olmadığını ve Kürt kimliğinin tanınmadığını ileri sürerek, Almanya'nın Kürt politikasında bir değişime gidilmesi gerektiğini savundu.

Koç, 'İki hafta içerisinde hazırladığımız on bir maddelik bildiri çok geniş göçmen kökenli kuruluşlar tarafından da destek gördü. Bildiride Kürt kimliğinin Almanya'da diğer göçmenler gibi tanınması, Almanya'da PKK yasağının kaldırılması, okullarda Kürtçe dilinde eğitim verilmesi, kurumlarda Kürtçe dilinde danışmanlık hizmeti verilmesi, uyum zirvesine Kürt temsilcilerine temsil hakkı verilmesi, Almanya'da doğan Kürt çocuklarına Kürtçe isminin verilmesi için konsolosluklardaki engellerin kaldırılması, Kürtçe dilinde yayın hakkı, dinler arası diyalog grubuna Kürt temsilcilerin de katılması gibi taleplerimiz var. Almanya'da yaklaşık 1 milyon Kürt vatandaşı yaşamakta. Bu konuda Alman hükümetinin bir uyum politikası bugüne kadar olmadı' şeklinde konuştu.

FEDERAL PARLAMENTO DİLEKÇE KOMİSYONUNDA UZMANLAR GÖRÜŞ BİLDİRECEK

1 Eylül-15 Eylül 2011 tarihleri arasında 50 bin imza toplanması sonucunda 'Almanya'da Kürt Kimliği Resmi Olarak Tanınsın' adlı başlatılan kampanyanın bir netice vermesi sonucunda konu Federal Parlamentoya bağlı Dilekçe Komisyonunda uzmanlarca ele alınacak. Gündem oturumuna Yekkom temsilcilerinin yanı sıra Almanya'nın İçişleri, Adalet, Sosyal Bakanlık temsilcileri ile mecliste grubu bulunan siyasi partilerin temsilcileri katılacak.

Buna göre Dilekçe Komisyonunda 15 Ekim tarihinde CDU'dan Günter Baumann, SPD'den Klaus Hagemann, FDP'den Dr. Peter Röhlinger, Sol Parti'den İngrid Liselotte Remmers ve Yeşiller Partisinden ise Memet Kılıç uzman kişi olarak hazır bulunacak.

AABF'DEN 'KÜRT KİMLİĞİNİN TANINMASINA' ONAY

Öte yandan Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Genel Sekreteri Ali Doğan ise, Almanya'nın çoğulcu bir toplum olduğundan hareketle bildiride birinci maddede yer alan 'Almanya'da Kürt Kimliğinin Tanınması konusundaki maddeye onay verdiklerini açıkladı.

Almanya tarafından 1993 yılından beri terör örgütü olarak sınıflandırılan PKK'nın bu ülkede herhangi bir faaliyette bulunması yasak.

ha-ber.com

 

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2012, 11:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321