Okullarda Türkçe eğitimi teşvik edilecek

Almanya'nın Bremen eyaletindeki okullarda Türkçe eğitimin teşvik edilmesi amacıyla bakanlık ve başkonsolosluk arasında ortak deklarasyon imzalandı

Okullarda Türkçe eğitimi teşvik edilecek

 

 

Okullarda Türkçe eğitimi teşvik edilecek

Almanya'nın Bremen eyaletindeki okullarda Türkçe eğitimin teşvik edilmesi amacıyla bakanlık ve başkonsolosluk arasında ortak deklarasyon imzalandı

Bremen Eyaleti Eğitim, Bilim ve Sağlık Bakanı Renate Jürgens-Pieper ile Türkiye'nin Hannover Başkonsolosu Tunca Özçuhadar tarafından imzalanan ortak deklarasyon, Bremen'deki okullarda okuyan öğrencilerin Türkçe'ye yönlendirilmesi için teşvik edilmelerini, Türkçe eğitim verecek öğretmenlerin eğitilmesini, Türkçe derslerinin daha kaliteli bir şekilde verilebilmesi için başkonsoloslukla Bremen makamları arasındaki işbirliğinin geliştirilmesini öngörüyor.

Jürgens-Pieper, bakanlığında düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, Bremen eyaletinde, 203'ü Bremerhaven kentinde, bin 666 Türk kökenli öğrencinin bulunduğunu belirterek, amaçlarının Türk kökenli öğrencilerin okullarda daha başarılı olmasını sağlamak olduğunu ifade etti.

Eğitimin önemine değinen ve göçmen kökenli öğrencilerin okullarda daha başarılı olabilmesi için Almanca'nın yanı sıra kendi ana dillerini de iyi bir şekilde öğrenmesi gerektiğini kaydeden Jürgens-Pieper, ''Bu gerçeği, bilim adamların yaptığı araştırma da ortaya koymuştur. Bremen olarak Türkçe'nin ilkokullarda, ortaokullarda ve liselerde verilmesini önemsiyoruz'' diye konuştu.

bremn-ortak-dekl-b.jpg

Başkonsolos Özçuhadar da ''Burada iki kültürü bir arada yaşayan vatandaşlarımız için Türkçe dili çok önemli. Biz gençlerimizin her iki dile çok iyi hakim olarak yetişmesini istiyoruz. Eğitimin başarılı olması açısından Türkçe derslerine ilkokulda ağırlık verilmesinden yanayız. İmzaladığımız bu ortak deklarasyon her iki taraf için de çok iyi bir motivasyon olacaktır'' dedi. 

Bremen Anadil Komisyonu'ndan Sabine Uzuner de ''Bu alanda diğer eyaletlere örnek olabilecek güzel bir adım atıldı. Yazıda yer alanların en kısa zamanda uygulamaya konulmasını umuyoruz'' diyerek, yetkililere teşekkür etti.

Başkonsolos Özçuhadar, gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Bu ortak deklarasyon, 8 aylık Bremen eyaleti ile birlikte çalışmalarımızın ve gayretimizin neticesinde oldu. Sanıyorum ki tüm Almanya'ya örnek teşkil edebilecek bir içerikte. Bu sayede, ana dilini öğrenmede önlerinde engel olan öğrencilerimiz daha rahat bir şekilde Türkçe'ye ulaşabilecekler. Bu deklarasyonda ayrıca başkonsolosluğumuzun Bremen eyalet hükümetiyle Bremenli Türk kökenli öğrencilerimizin eğitim noktasında bizim de sağlayacağımız katkılar, karşılıklı yapacağımız çalışmalar irdeleniyor. Belli kural ve kaidelere bağlanıyor. Bu noktada bugün bu ortak deklarasyonu imzalamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz'' değerlendirmesinde bulundu.

bremn-ortak-dekl-c.jpg

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2012, 21:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321