''Okullarda Çok Dillilik'' konulu bir konferans düzenlendi

Dortmund Üniversitesi Alman Dili Kürsüsü profesörü Ludger Hoffmann onuruna, “Okullarda Çok Dillilik” konulu bir konferans düzenlendi.

''Okullarda Çok Dillilik'' konulu bir konferans düzenlendi

 
''Okullarda Çok Dillilik'' konulu bir konferans düzenlendi

Dortmund Üniversitesi Alman Dili Kürsüsü profesörü Ludger Hoffmann onuruna, “Okullarda Çok Dillilik” konulu bir konferans düzenlendi.

FÖTEV (NRW-Veli Dernekleri Federasyonu), Fachhochschule Bielefeld ve Dortmund Belediyesi Uyum Meclisi`nin düzenledigi konferansın programını, FÖTEV Başkanı Dr. Aysun Aydemir ve Fachhochschule Bielefeld’den dil bilimci Prof. Dr. Yüksel Ekinci sundular.Dortmund Büyükşehir Belediyesi ana girişinde yapılan konferansa, eğitimciler, dil bilimciler, öğretmenler ve öğrenciler, eğitim ve veli dernekleri yöneticileri katıldı. Bu bilmsel toplantıda, çok dilliliğin önemine vurgu yapıldı ve anadilimizi yaşatılması ön plana çıkarıldı.
Yaklaşık sekiz saat süren konferansın ev sahipliğini yapan Dr.Aysun Aydemir, işlenecek konuları anabaşlıklarla sıraladı. Sonrasında şöyle devam etti, “Okullardaki güncel çok dillilik, göç dolayısıyla Alman okullarında sayısı artan çok dilli öğrenciler, artık öğretmenlerin günlük yaşamında normal karşılanıyor. Yeni gelen göçmenlerin çocuklarına verilen dersin oluşumunda zorluklar oluşuyor. Bu oturumda, gayet bilinçli bir şekilde bulunan bilim insanları bu işin pratiğini yapanlardan oluşuyor. Yapılan çalışmalar, veli derneklerini okullardaki güncel ders gerçeği konusunda diyalog içine sokmak için gayret sarf ediliyor. Bu toplantıda aynı zamanda çok dillilikle ilgili bir forum oluşturuluyor. Eğitimciler ve öğretmenler, pratik için günlük eğitim işlerinde desteğe ihtiyaç duyuyorlar. Özellikle gramer ve kelime hazinesinin geliştirilmesi ve çok dilliliğin daha çok araştırılması gerekiyor. Oturumun ağırlıkları gramer ve kelime hazinesini çok dilli gruplarda öğretilmesi, dil ve meslek öğrenimi, okullarda çok dillilikle ilgili güncel araştırmalar konularıdır”, dedi.Dortmund Uyum Meclisi Başkanı Dr. Aysun Tekin’de Okullarda çok dillilik konferansının, Dortmund uluslararası haftaları içerisinde denk gelmiş olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti. Konuşmasına şöyle devam etti: “ Dortmund şehrinin Uyum Dairesi Başkanı olarak, bugün burada okuldaki güncel çok dillilik adlı oturumda sizlere konuşma yapmaktan mutluluk duyuyorum. Ayrıca Uyum Merkezinde çalışan arkadaşlarım adına da sizleri selamlıyorum. Uyum dairesi, uyum çalışmaları içerisinde kamu yönetiminin dışında ve içinde de demokratikleşmede yasalara uygun olarak çok önemli bir rol oynuyor. Biz uyum dairesi olarak, aynı zamanda şehirdeki uyum sürecinin önemli bir partneriyiz. Bu planın içerisinde tabii ki göçmenlerde var. Bu bağlamda uyumu, Dortmund’da yaşayan, hangi etnik kökenden gelirse gelsin, bütün insanların ekonomik, kültürel ve politik hayatta bütün herkesin aynı haklara sahip olması olarak görüyoruz.Aynı zamanda dil eğitimi ve çok dillilikte bizim ağırlık verdiğimiz iki noktadan birisidir. Bizim, en önemli ve geleceğe dönük görevimiz her yetişen gence adaletli eğitim şartları sunmaktır. Bu da dille başlıyor. Theodor Fontane’nin şu sözleri çok anlamlıdır: “Bizim sahip olduğumuz en insani şey dilimizdir” der. Dil beynin ve ruhun gelişmesindeki en gerekli unsurdur. Düşüncemiz, kimliğimiz ve dünyamız, dil ve yeteneğimizle birbirine bağlıdır. Dil insanlar arasındaki bağlantının anahtarıdır”, diyerek dilin öneminin altını çizdi. Diğer dil bilimciler ve eğitimciler çok dillilik ve gerekleri hakkında konuşmalar yaptılar. Dr. Aysun Aydemir’in okuduğu “iki köklü bir ağacım ”şiiri, çok dilliliği en güzel anlatan bir diğer güzel unsurdu.ha-ber.com/Ahmet Birinci/DortmundGüncelleme Tarihi: 28 Haziran 2015, 09:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321