Nürnberg Film Festivali'nde onur ödüller

24. Nürnberg Türk-Alman Film Festivalinde bu yıl, Ediz Hun, Filiz Akın ve Alman sanatçı Margarthe von Trotta onur ödülü alacaklar.

Nürnberg Film Festivali'nde onur ödüller
9 Mart'ta galası yapılacak festivalin açılış filmi “Forget about Nick”.( Nick’i Unut ) olacak. 16 Mart'ta ise sanatçılara ödülleri verilecek. 

24. Nürnberg Türk-Alman Film Festivalinde bu yıl, Ediz Hun, Filiz Akın ve Alman sanatçı Margarthe von Trotta onur ödülü alacaklar. En önemli ödüllerinden birini teşkil eden “onur ödülü” ülkelerinin sinemasını nesiller ötesinde kalıcı olarak etkileyen ve uluslararası alana taşıyan toplumsal duyarlılığını sanatına yansıtan sanatçılara veriliyor.

Bu kapsamda, Alman sanatçı, Margarethe von Trotta ve Ediz Hun, Yaşam boyu onur ödüllerini festivalin 9 Mart tarihindeki açılış galasında alacaklar, Filiz Akın ise yaşam boyu ödülünü, festivalin 16 Mart Cumartesi akşamı kapanış töreninde alacak.
Tüm filmler ve sanatçıları içeren program daha sonra açıklanacak.

Margarethe von Trotta Kimdir
(Oyuncu, Senarist ve Yönetmen, Almanya)Margarethe von Trotta Almanya’nin çetrefilli, zor ve bir o kadar da duyarlılık gerektiren konuları anlaşılır bir şekilde Dünya’nın değişik kültürlerinden insanlarına sinema yoluyla aktarabilmesinden ve böylece uluslararası kütür sanat diyaloğuna fevkalade kaktkılarda bulunmasından dolayı festivalin onur ödülü verilmektedir.

Ediz Hun – Oyuncu ve bilim insanı, Türkiye

Sinema filmlerinde yarattığı çağdaş insan resmiyle yığınlara pozitif enerji veren, kendilerini özdeşleştirebildiği örnek insan olabilen ve böylece Türkiye’nin 60’lı ve 70’lı yıllarındaki modernleşmesine önemli katkılarda bulunan ve daha sonraki yıllarda Türkiye’de çevre bilimlerinin ve politikasının yaygınlaşmasını sağlayan oyuncu, bilimci ve yazar Ediz Hun’a yaşam boyu ödülü olarak festivalin onur ödülü verilecekFiliz Akın – Oyuncu, Türkiye

Sinema filmlerinde yarattığı çağdaş ve bir o kadar da özgüven dolu kadın resmiyle Türkiye’nin 60’lı ve 70’lı yıllarındaki modernleşme sürecinde özellikle kadınlara yüreklendirici örnek insan olabilen ve böylece Türkiye’nin 60’lı ve 70’lı yıllarındaki modernleşmesine önemli katkılarda bulunan sinema oyuncusu Filiz Akın’a yaşam boyu ödülü olarak Türkiye Almanya Film Festivali’nin onur ödülü verilecek.ha-ber.com/ Taner TÜZÜN / NÜRNBERG


 

 
Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2019, 03:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321